یك جراح سر و گردن هشدار داد

ردپای دخانیات و الكل در بروز تومورهای سر و گردن

ردپای دخانیات و الكل در بروز تومورهای سر و گردن به گزارش مستر لمون عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: مهم ترین عامل درمان توده های سرو گردن، تشخیص زودهنگام است.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، علیرضا موحدی، با اشاره به اینكه توده های گردنی ممكنست با تیروئید، غدد بزاقی، حنجره، كیست های گردنی و یا توده مادرزادی نمایان شود كه كم كم بزرگ می شوند، توضیح داد: ممكنست این توده ها مربوط به عناصر اساسی گردن مثل كف دهان، زبان و یا حلق باشد كه تظاهرات آن با توده گردنی مشخص شود.
وی با اشاره به اینكه شایع ترین علت بازگشت بیماران به پزشك می تواند ظهور یك توده در گردن باشد، اظهار داشت: به صورت كلی بروز توده های و تومورها سرو گردن در دوجنس زن و مرد به یك اندازه ایجاد می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با توضیح اینكه ایجاد توده های سرو گردن معمولا ناشی از اختلال رشد سلولهاست، تصریح كرد: معمولا زمانی كه سلول ها از رشد طبیعی خود خارج می شوند و وارد فاز رشد غیر رشد غیر طبیعی می شوند این توده ها ظاهر می شوند.

به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی، عوامل محیطی، استفاده از برخی داروها، رژیم های غذایی نادرست، مصرف سیگار، مواد مخدر، الكل و عوامل گوناگون ژنتیكی و محیطی در مبتلاشدن به این بیماری نقش دارند.
این جراح سرو گردن، مهم ترین عامل در درمان توده های سرو گردن را تشخیص زودهنگام این تومورها دانست و با اشاره به اینكه توده هایی كه مدت طولانی در گردن به وجود آمده اند نیاز به بررسی دقیق دارد، اضافه كرد: اگر بیماری با توده ای در ناحیه گردن كه دو هفته از ایجاد آن گشته ولی هنوز بهبودی حاصل نشده بازگشت كند باید این توده مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
وی افزود: زخم ناحیه گردن، گرفتگی صدا و بینی( بدون علت و بیشتر از دو تا سه هفته)، اختلال در بلع، كاهش اشتها و به دنبال ایجاد گرفتگی یا توده در گردن همچون علایم و نشانه هایی است كه می تواند بیمار را راهنمایی كند كه سریعا به پزشك بازگشت كند.
موحدی با اشاره به اینكه مبتلاشدن به توده های گردنی بازه زمانی و سن خاصی را در برنمی گیرد، اشاره كرد: به هر میزانی كه گسترش تومور در بدن بیشتر باشد، اقدامات درمانی برای كنترل آن بیشتر و پیچیده تر خواهد بود.
این متخصص گوش و حلق و بینی انواع روشهای درمانی متداول تومورها را تشریح نمود و اظهار داشت: برخی تومورها خوش خیم هستند، حتی می توان این تومورها را از گردن خارج نكرد چونكه وجود این تومورها در بدن مشكلی ایجاد نمی كند و گاهی با روش های درمانی ساده برطرف می شوند ولی نكته اینجاست كه باید برای اغلب تومورهای سر و گردن روش های جراحی اتخاذ شود تا به سرعت از بدن بیرون بروند.
وی اضافه كرد: بطور كلی درمان هر توموری بسته به نوع، سن بیمار، میزان گسترش و پیشرفت درمان متفاوت دارد. برای مثال بعضی از تومورها با اقدامات رادیوتراپی و شیمی درمانی برطرف می شوند و برخی دیگر نیاز به جراحی همراه با اقدامات رادیوتراپی دارند.
موحدی درباره روش های نوین درمان تومورهای سر وگردن در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی توضیح داد: در همه اقدامات درمانی نوین كه برای جراحی سر و گردن اختلالات شیمی درمانی یا رادیوتراپی انجام می شود از جدید ترین متدها استفاده می شود و منعی دردانشگاه برای اجرای این متدها وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه غالبا متخصصان گوش و حلق و بینی برای درمان تومورهای سروگردن مبادرت به اعمال جراحی سرو گردن می كنند، درباره مراكزی كه در دانشگاه این عمل های جراحی را انجام می دهند، اظهار داشت: در مراكز طالقانی و لقمان در حوزه سر و گردن كارهای بسیار زیادی انجام می شود.
موحدی اضافه كرد: همین طور در بیمارستان مسیح دانشوری نیز به صورت اختصاصی در حوزه گردن كارهایی انجام می شود و آماربسیاری مطلوب و مناسبی در این مراكز وجود دارد.
وی درباره درمان تومورهای سر و گردن اشاره كرد: بیشتر تومورهای گردن قابل درمان هستند یعنی با رادیوتراپی یا شیمی درمانی میتوان تومورها را درمان كرد و درصد بسیار كمی از تومورها هستند كه در هیچ جای دنیا نمی توان كاری برای آنها انجام داد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اینكه خیلی از تومورها با اقدامات درمانی متناسب با نوع تومور است قابل درمان اند، تصریح كرد: بیشتر بیماران مبتلا به این تومورها طول عمر طبیعی و خوبی خواهند داشت و در صد بسیار كمی از این تومورها وجود دارد كه قابل درمان نیستند كه برای این دسته از تومورها نیز می توان كارهایی برای افزایش طول عمر بیماران انجام داد.
وی افزود: برای درمان بیشتر تومورها می توان درمان موثری انجام داد تا طول عمر نسبی بیمار مناسب بماند، مگر اینكه تومور خیلی مهاجم باشد.
موحدی درباره علایم توده های ناحیه سر و گردن توضیح داد: علائمی كه در این ناحیه بیشتر از دو هفته طول بكشد، همچون گرفتگی صدا، اختلال در بلع غذا، وجود زخم در گردن، وجود توده ای سفت و بی حركت در گردن كه چسبیده و یا برجستگی به وجود آورده است همچون علائمی اند كه در صورت مشاهده باید جدی گرفته شوند و فرد به پزشك بازگشت كند.
وی درانتها تعریق زیاد، كاهش وزن غیر عادی بدون گرفتن رژیم غذایی، سر دردهای بدون علت، گرفتگی بینی، خونریزی های غیرطبیعی گلو، خونریزی غیر طبیعی بینی و تب را از دیگر علائمی عنوان نمود كه فرد در صورت مشاهده باید به پزشكان متخصص گوش و حلق و بینی بازگشت كند.


منبع:

1398/11/20
14:02:36
5.0 / 5
4312
تگهای خبر: بیماری , پزشك , جراحی , دارو
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است