گزارش مستر لمون؛

بازار تجهیزات پزشكی ایرانی در تحریم ها

بازار تجهیزات پزشكی ایرانی در تحریم ها مستر لمون: شرایط تحریم ها سبب شده بازار سلامت كشور نیز تحت الشعاع قرار بگیرد و در نتیجه شركت های داخلی، از این فرصت برای نمایش توانایی های خود استفاده كنند.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، در شرایطی كه سال ها است كشورمان در تولید انسولین های پایه جهت استفاده بیماران دیابتی خودكفا شده، ولی تولید دستگاه های تست قند خون، بعنوان یكی از اركان مدیریت دیابت، به یك آرزوی غیر قابل دسترسی برای ایرانیها تبدیل گشته بود. تا اینكه در خرداد ۹۸ به دنبال رونمایی از دستگاه تست قند خون تولید داخل توسط وزیر بهداشت در نمایشگاه ایران هلث، موجی از امید در بیماران دیابتی و متخصصان مربوطه برای دسترسی ساده تر به دستگاه های تست قند خون و كاهش هزینه ها به وجود آمد. خصوصاً اینكه بنا بر اظهار نظر خیلی از كارشناسان و پژوهشكده های دانشگاه های علوم پزشكی، دستگاه تست قند خون ایرانی از لحاظ كیفیت، در سطح بسیار خوبی قرار دارد و قابل رقابت با نمونه های خارجی است و از لحاظ قیمت نیز مناسبت تر از دستگاه های وارداتی است.
حسین صفوی مدیر كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار مهر، به نحوه پشتیبانی از تولیدات داخلی در بازار تجهیزات پزشكی اشاره نمود و گفت: سیاست كلی ما پشتیبانی از تولید با كیفیت است و در این رابطه تاكید زیادی روی بحث كیفیت وجود دارد، حمایت ما شامل كالایی می شود كه حائز كیفیت باشد.
وی اضافه كرد: ممنوعیت یا محدودیت واردات و همین طور قطع اختصاص ارز دولتی به محصول خارجی، جزو سیاست های جدی در این خصوص است. بطور كلی، ممنوعیت واردات كالای مشابه داخلی، در شرایطی كه كالای ایرانی از نظر كیفیت و پوشش نیاز مصرف كنندگان كافی باشد، اجرایی می گردد. بطور قطع در چنین شرایطی، ضرورتی برای واردات وجود نخواهد داشت.
مدیر كل اداره تجهیزات پزشكی اشاره كرد: البته اداره كل تجهیزات پزشكی همواره باید وضعیت بازار را رصد نماید و در صورت افت كیفیت، اقدامات لازم را برای ارتقا كیفیت صورت دهد.
صفوی افزود: نكته دیگر در امتداد سیاست پشتیبانی از تولید داخل این است كه كالای خارجی كه مشابه داخلی آن به بازار عرضه شده، ارز دولتی نخواهد گرفت. كالای ایرانی باید توان رقابت با كالای خارجی داشته باشد و بنا بر این است كه ارز دولتی كالاهای خارجی كه مشابه داخلی باكیفیت دارند، قطع می شود.
وی اشاره كرد: تلاش می نماییم شرایطی فراهم نماییم كه انگیزه های تولیدكننده داخلی افزایش پیدا كند و این امور مبتنی بر قانون حمایت حداكثری از تولید داخل است.
به گفته صفوی، توقف كامل واردات، یك دفعه اتفاق نخواهد افتاد، یك بازه زمانی لازم است. اما با حضور تولیدكننده ایرانی، محدودیت واردات شروع می شود. حداقل این است كه اجازه افزایش واردات نمی دهیم و مسیر را كاهشی می نماییم. اجازه نمی دهیم كه رقیب بیشتر برای تولیدكننده ایرانی ایجاد شود.
وی افزود: محدودیت واردات برمبنای توانمندی های تولیدكننده داخلی شكل خواهد گرفت. مثلاً میزان تامین قطعات تولیدكننده داخلی را برآورد می نماییم و برمبنای آن پیش می رویم.
مدیركل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو، اشاره كرد: این مساله درباب دستگاه تست قند خون ایرانی كه اخیرا وارد بازار شده است نیز صادق است و در صورتیكه این موارد رعایت شود بازار می تواند در اختیار تولیدات داخل قرار گیرد.
وی درانتها ابراز امیدواری كرد كه با اجرای این سیاست ها، تولیدات ساخت ایران، نه تنها در بازار كشورمان، بلكه در بازارهای منطقه نیز جایگاه خوب و مناسبی پیدا كنند و در چرخه ارزآوری قرار گیرند.


منبع:

1398/10/20
16:16:12
5.0 / 5
4585
تگهای خبر: پزشك , تولید , دارو , دیابت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است