پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید،

معرفی محصولات توانبخشی كه به عشق معلولان ساخته شدند بعلاوه فیلم

معرفی محصولات توانبخشی كه به عشق معلولان ساخته شدند بعلاوه فیلم به گزارش مستر لمون اواسط آذرماه در روزی كه به صورت اتفاقی مقارن با ˮروز جهانی افراد دارای معلولیتˮ بود،  مهمان جوانان و مخترعانی از ˮمركز رشد فناوری تجهیزات پزشكی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستیˮ بودیم كه با استفاده از توان علمی و بر پایه تحقیقات خود، ابزارهایی را ساخته یا توسعه داده اند كه می تواند به كمك فناوری، بخشی از سهم معلولان از زندگی عادی، همچون كار با كامپیوتر یا شبكه های اجتماعی را به آنها بازگرداند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، در زندگی روزمره خود كه به كمك ابزارها و تكنولوژی در حال آسان تر شدن است، كمتر به زندگی معلولان فكر می كنیم؛ در فیلم ها و سریال ها كمتر معلولان را می بینیم و به صورت كلی در جامعه ما معلولان قشر فراموش شده ای هستند كه هر از گاهی از افتخارآفرینی های آنها در عرصه ورزش یادی شده یا اینكه نهایتاً در مناسبت هایی كه به آنها اختصاص دارد، به مشكلات آنها پرداخته می شود.
این در حالی است كه معلولان به اندازه افراد سالم حق دارند در آسایش و رفاه باشند و از زندگی لذت ببرند؛ آنها گاه به علل مادرزادی و گاه به خاطر تصادف یا وقایع دیگر گرفتار معلولیت شده اند؛ اما تلخی یا شاید، شیرینی ماجرا آن جاست كه ذهن این افراد همچون قبل از زمان معلولیت كار می كند، اما كمتر ابزاری به وجود آمده تا به كمك آن بتوانند از توانایی ذهنی خود استفاده كنند.
روزی كه میهمان مركز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بودیم، با دانشجویان و مخترعانی هم صحبت شدیم كه با استفاده از توان علمی و بر پایه تحقیقات خود، ابزارهایی را ساخته یا توسعه داده اند كه می تواند به كمك فناوری، بخشی از سهم معلولان از زندگی عادی، همچون كار با كامپیوتر و تعامل از راه شبكه های اجتماعی را به آنها برگرداند.
برخی از محصولات آنها هم با اهداف درمانی و در جهت انگیزه بخشی به معلولان برای انجام تمرینات و فعالیتهای فیزیكی طراحی شده بودند كه تمرین سنتی و كسل كننده را به محیطی بازی گونه برده و از این طریق می توانند به معلولانی كه امكان بهبود وضعیت را دارند، كمك كنند تا زودتر در راه بهبودی و سلامت قرار گیرند.
در ادامه این گزارش، گفت وگوهای خبرنگار ایسنا با سازندگان محصولاتی كه مختص توانخواهان و معلولان جسمی-حركتی طراحی و ساخته شده را می خوانید.
تولید محتوای تخصصی و عمومی مورد نیاز در حوزه توانبخشی؛ با چشم انداز تبدیل به یك ناشر تخصصی بین المللی
یك شركت فناور مستقر در مركز رشد فناوری تجهیزات پزشكی و توانبخشی در كنار ایجاد یك كلینیك درمانی برای توانخواهان، مبادرت به دریافت مجوز انتشارات از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی كرده و در حوزه توانبخشی محتوای عمومی و تخصصی تولید می كند.
الهه فرجی، مسئول تحقیق و توسعه این شركت فناور در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه آغاز به كار این شركت با ۳ نفر ( با همراهی یكی از سابقه داران حوزه اورتز و پروتز و یك متخصص حوزه مهندسی پزشكی) بوده است، توضیح داد: پیشتر در پژوهشكده مهندسی علوم پزشكی جانبازان مشغول به انجام كار پژوهشی بودیم كه بعد با همان تیم تصمیم به راه اندازی شركت خصوصی گرفتیم. كار ما ابتدا با تأسیس كلینیك آغاز شد؛ در كنار آن اقدامات جانبی انجام دادیم و مجوز یك انتشارات را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت كردیم.


وی هدف از فعالیت در حوزه نشر را تولید محتوای تخصصی و عمومی مورد نیاز در حوزه توانبخشی عنوان و اظهار نمود: در این عرصه چالش های بسیاری وجود دارد؛ بخصوص اگر مبحث فعالیت تخصصی باشد. چونكه آنچه در این عرصه آگاهی دهنده به عموم مردم باشد كم است. بعنوان مثال همه خانواده ها با سالمند (پدربزرگ ها و مادربزرگ ها) درگیر هستند، اما هیچ كدام نمی دانند چطور با سالمند رفتار كنند و كتاب مرجع خوبی در این عرصه وجود ندارد. این در شرایطی است كه كشورهای توسعه یافته از نظر فناوری های توانبخشی سطح بسیار بالایی دارند.
مسئول تحقیق و توسعه این شركت مستقر در مركز رشد فناوری تجهیزات پزشكی و توانبخشی با اشاره به اینكه می خواهیم طی یك بازه زمانی ۳ ساله به یك شركت انتشاراتی بین المللی در حوزه توانبخشی تبدیل شویم، اظهار داشت: محتوای تخصصی دو شاخه دارد كه یكی برای عموم مردم است و ما آگاهی بخشی در این شاخه را هدف قرار داده ایم. در قسمت تخصصی با عنایت به ارتباطاتی كه با اساتید این حوزه داریم، تمایل داشتیم در زمینه كتب تخصصی به صورت حرفه ای (برای دانشجویان و افراد تحصیل كرده در رابطه با ما) كار نماییم.
فرجی افزود: توانبخشی حوزه ای است كه می تواند با شاخه هایی همچون مهندسی، الكترونیك، مكانیك و... پیوند پیدا كند و به دنبال آن كارهای خوبی انجام شود؛ به شرط آنكه رشته های فنی دانش توانبخشی پیدا كنند.
وی با اشاره به اینكه انتشارات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از قوی ترین ناشران حوزه توانبخشی است، اظهار نمود: تلاش می نماییم انتشار محتوا را به صورت حرفه ای انجام دهیم؛ به صورتی كه متن ترجمه شده در چند مرحله به دست یك مترجم حرفه ای، سرویراستار و در نهایت ویراستار تخصصی و حرفه ای اصلاح می شود.
این كارشناس اورتز و پروتز اضافه كرد: برای انتشار نخستین آثار، تقریباً ۸۰ درصد راه را رفتیم و ان شاء الله تا آخر سال محتوایی را در ارتباط با استانداردهای فناوری چاپ می نماییم.
فرجی با اشاره به اینكه انتشار محتوا در ایران با چالش های بسیاری همراه می باشد، تصریح كرد: آنچه حائز اهمیت می باشد، این است كه ما در این عرصه آغاز به فعالیت كردیم و می خواهیم از یك شركت انتشاراتی سطح متوسط به یك شركت بزرگ ارتقا پیدا كرده و در یك بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله به یك شركت انتشاراتی بین المللی تبدیل شویم.
وی خاطرنشان كرد: منظور از بین المللی این است كه بتوانیم در حوزه تخصصی توانبخشی به زبان های دیگر محتوا تولید كرده و محتوای خویش را در دنیا منتشر نماییم. انتشارات زیادی همچون اشپرینگر و... هستند كه محتوای بین المللی تولید می كنند، اما انتشارات بین المللی در ایران (كه ثبت شده و مستند باشد) نداریم.
معرفی محصول "اورتز لیونایز" یا "اورتز اصلاحی ستون فقرات"
احسان غلامی، عضو تیم سازنده اورتز لیونایز در گفتگو با ایسنا با اشاره به تولید هشت محصول فناورانه در این شركت، به معرفی محصول "قطعات لیونایز" یا "اورتز اصلاحی ستون فقرات" پرداخت و توضیح داد: لیونایز اسم خاصی است كه برای این اورتز استفاده شده است؛ چند نوع انحراف در ستون فقرات وجود دارد كه یكی از آنها "اسكولیوز" یا انحراف جانبی ستون فقرات است.
وی افزود: این نوع انحراف به علت سبك زندگی نادرست فرد یا اختلالات مادرزادی به وجود می آید. استفاده از این اورتز اصلاحی پیش از رسیدن به سنین رشد سبب می شود انحراف ستون فقرات فرد اصلاح گردد.


عضو سازنده این محصول در پاسخ به اینكه تولید اورتز اصلاحی ستون فقرات برای نخستین بار در كشور ما انجام شده یا تكنولوژی آن از خارج كشور وارد شده است، توضیح داد: تولید این محصول در سال ۹۶ كلید خورد. این محصول آن زمان در فرانسه با هزینه بسیار بالا معادل ۸۰۰ یورو برای ساخت قطعات محصول، تولید می شد.
غلامی اضافه كرد: با عنایت به اینكه رجوع كنندگان به كلینیك ها زیاد بودند، برنامه ای ترتیب دادیم و ابتدا ۳۵ نمونه از همان محصول خارجی ساختیم و برای بیماران مختلف استفاده كردیم. بعداً قطعات این محصول را ساختیم و محصول را تولید كردیم.
وی اضافه كرد: به منظور آموزش كلینیك ها و دانشگاه ها جهت استفاده از محصول، برای دانشگاه های مختلف همچون دانشگاه مشهد، اصفهان، برخی كلینیك های دانشگاه تهران و همدان كارگاه های آموزشی برگزار كردیم و توانستیم محصول را با قیمت یك دهم نمونه خارجی عرضه نماییم.
این دانشجوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پاسخ به اینكه چه مرحله ای از كار بیشتر از همه برای آنها چالش برانگیز بوده است، توضیح داد: در حوزه فناوری مدیران این تفكر را دارند كه وقتی به فناور وام می دهند، كار تمام است. این در شرایطی است كه این حق كپی كردن است. به شما بودجه ای برای تولید می دهند، اما شما هیچ حمایتی در بازار نمی شوید و از شما این توقع هست كه با محصولی كه بازار جهانی را دارد، رقابت كنید.


غلامی خاطرنشان كرد: مراكزی كه زیر نظر سازمان های مختلف فعالیت می نمایند، اخیرا به محصولات تولید داخل روی آورده اند، در حالیكه ما دوست داریم همیشه همین طور باشد؛ نه اینكه زمانی كه واردات نیست، از ما بخواهند محصول تولید كنیم؛ اما مثلاً سه سال بعد ناگهان درهای واردات به كشور باز شود! مشابه این اتفاق چند سال پیش افتاد. ازاین رو بزرگ ترین مشكل همین است، وگرنه برای انتقال تكنولوژی، مهندسی معكوس، تولید كردن، پایین آوردن هزینه ها، پیشگیری از خروج ارز و... هیچ مشكلی نداریم.
وی با اشاره به اینكه محصول فوق در كلینیك های اورتز پروتز عرضه می شود، اظهار داشت: پس از رجوع بیمار به كلینیك، كلینیك مبادرت به قالب گیری پروتز با استفاده از سیستم اسكنرهای سه بعدی می كند و قالب تراشیده شده را مختص آن فرد (با توجه به ناحیه انحراف، زاویه آن، مهره درگیر شده، میزان انحراف و...) می سازد.
عضو تیم سازنده اورتز لیونایز با اشاره به مزایای این اورتز، اظهار نمود: مشكل اورتزهای قبلی این بود كه به علت زمخت تر بودن آنها، كیفیت زندگی فرد تحت تاثیر قرار می گرفت و همینطور فرد بایستی هر چند وقت یك مرتبه آنرا عوض می كرد. این در شرایطی است كه اورتزی كه ما ساخته ایم، به مرور زمان قابل تغییر است و می توان فشاری كه در انحراف هست را كم یا زیاد كرد.
غلامی اضافه كرد: این اورتز همینطور رینگ گردنی ندارد كه برای فرد اذیت كننده باشد و هر چه بیشتر از آن استفاده شود، تاثیر بهتری می گذارد و این اورتز تأثیرپذیری خویش را در كسانی كه سن رشد آنها به پایان نرسیده، به خوبی نشان داده است.
وی با اشاره به اینكه دوره های استفاده از این محصول ۶ ماهه است، اظهار داشت: پس از ۶ ماه استفاده، فرد به كلینیك رجوع می كند و البته اورتز هم هر سه ماه یك مرتبه تنظیم می شود. پس از ۶ ماه استفاده، از ستون فقرات بیمار عكس گرفته شده و پدهای اورتز تقویت می شوند. این در شرایطی است كه بر طبق این محصول كارهای تحقیقاتی و رساله های دانشگاهی را تعریف كردیم و جنبه های مختلف تأثیرپذیری آن در بیمار همچون كیفیت زندگی، درد و... را سنجیدیم.
معرفی محصول "واكر فیدبكی با قابلیت عرضه برنامه درمانی"
افشین نعمتی، دانشجوی ترم ۵ رشته كاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی در گفتگو با ایسنا نام محصول خویش را كه به صورت مشترك با یك دانشجوی دیگر همین رشته به نام نادیا عرب احمدی تولید كرده است، "واكر فیدبكی با قابلیت عرضه برنامه درمانی" عنوان نمود و توضیح داد: از اسفند ماه سال قبل در حال كار بر روی این واكر هستیم و اخیرا توانستیم نمونه آزمایشی آنرا عرضه نماییم.


وی تشریح كرد: در هر یك از دسته های واكر لودسل (اسنسور اندازه گیری وزن) قرار دادیم كه آن وزن ورودی روی هر یك از دسته های واكر را به صورت مجزا، میانگین و كلی بر روی نمایشگر نشان داده است.
این دانشجوی رشته كاردرمانی توضیح داد: این واكر می تواند در بیمارانی كه گرفتار فلج یك طرفه هستند، تاثیر داشته باشد و نشان دهد كه سمت فلج نسبت به سمت سالم چقدر گرفتار كاهش ناتوانی شده است. این واكر همینطور نشان داده است وضعیت اندام تحتانی بیماری كه به كلینیك مراجعه نموده، چطور است و تا چه میزان وزن را می تواند تحمل كند و برای ارزیابی اولیه می تواند در كلینیك های كاردرمانی و كلینیك های فیزیوتراپی استفاده گردد.
نعمتی افزود: بعداً كه به فرض مشخص شود سمت راست بدن شخص تنها می تواند ۳۰ درصد از وزن تنه و اندام تحتانی را تحمل كند، حساسیت ویبراتورهای داخل واكر را بگونه ای تنظیم می نماییم كه اگر وزن بیشتر از حدی روی لوسل ها وارد شود، ویبراتورها آغاز به لرزش می كنند و این پیام را به بیمار می دهند كه وزن بیشتر از حدی روی واكر انداخته و باید از توان بدنی خودش استفاده نماید.
وی تصریح كرد: این سبب می شود تقویت عضله اندام تحتانی فقط به كلینیك های توانبخشی محدود نشود و بیمار می تواند در منزل یا داخل خیابان هم به وسیله این واكر، از حداكثر توان و ظرفیت اندام تحتانی اش استفاده نماید.
دبیر انجمن علمی دانشجویی تكنولوژی های جدید توانبخشی خاطرنشان كرد: حدوداً ۷۰ درصد وزن فرد توانخواه روی واكر اعمال می شود و با عنایت به مرحله درمانی و قدرت عضلانی، می توان حساسیت را تنظیم كرد تا توانخواه بتواند به تدریج وزن كمتری را روی واكر انداخته و از قدرت اندام تحتانی خودش استفاده نماید.


نعمتی تاكید كرد: در عین حال یك رویكرد ۲۴ ساعته داریم كه درمان به زندگی فرد وارد شده و استقلال وی در زندگی را بالاتر ببرد. ماهیت رشته كاردرمانی هم این است كه فرد با هر درجه از توانایی بتواند به استقلال برسد و ما هم محصولمان را طوری تهیه كردیم كه فرد را به تدریج به استقلال برساند.
وی افزود: مقرر است تا محصول ما به صورت یك مقاله پژوهشی در كلینیك ها مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه آن در چارچوب یك مقاله منتشر شود. البته هم اكنون هم چند مشتری داریم، شركت هایی خواسته اند محصول ما را تجاری سازی كنند و همینطور محصول، مورد تأیید اساتید متخصص قرار گرفته است.
این دانشجو خاطرنشان كرد: نسخه تجاری سازی این محصول به قالب گیری و مسائل دیگر مرتبط می باشد كه قالب گیری آن نیازمند بودجه كلان است. حمایتی كه تابحال برای تولید پروتوتایپ این محصول دریافت كردیم، خیلی خوب بوده و مدیر مركز رشد و مدیر توسعه فناوری دانشگاه، بدون چشم داشت، حتی در طراحی این محصول هم به من كمك كرده اند.
توسعه یك "ابزار عمومی بیوفیدبك" به منظور انگیزه بخشی به معلولان و درمانگر برای ادامه درمان
امین اصغرزاده، مدیر تحقیق و توسعه شركت سازنده ابزار عمومی بیوفیدبك در گفتگو با ایسنا ضمن معرفی این محصول، توضیح داد: این ابزار این توانایی را دارد كه انواع تمرین های حركتی را كه برای توانبخشی های جسمی-حركتی داده می شود، در چارچوب یك محیط كامپیوتری و بازی گونه برنامه ریزی كرده و بازخورد انجام فعالیت فیزیكی را به صورت آنی به بیمار و درمانگر بدهد، همینطور كیفیت انجام حركات را به صورت كمی شده گزارش بدهد.
وی با اشاره به اینكه این ابزار بیماران نورولوژیك، كودكان فلج مغزی (CP)، بیماران گرفتار سكته مغزی و انواع بیماری های نورولوژیك را هدف قرار داده است، اضافه كرد: تمرین هایی كه بیماران به صورت سنتی با اعمال فشار به بالشتك های بادی انجام می دادند، بعنوان مثال برای پنجه، این طور بود كه بیمار به تعداد مشخص و با كیفیت خاصی یك اسفنج یا توپ بادی را فشار دهد.


عضو تیم سازنده این محصول تصریح كرد: سیستم بیوفیدبك این امكان را بوجود می آورد كه كیفیت عملی كه بیمار انجام داده را به خودش بازخورد دهیم. مكانیزم عمل این دستگاه به صورت كاملاً پنوماتیكی است، به این صورت كه فشار هوا را تثبیت و اندازه گیری می كند و پس از آن كه سیم اتصال دهنده به بالشتك بادی وصل شود، بازخورد حركت بر روی نمایشگر نشان داده می شود.
اصغرزاده افزود: علاوه بر این ها، این ابزار دارای ابزارهای برنامه ریزی برای درمانگری است كه می خواهد بداند بیمار فرایند درمان را با چه كیفیتی طی می كند. بر این اساس پارامترهای مورد نظر همچون آستانه اعمال قدرت، مدت زمان نگهداری كاف و... به صورت برنامه به سیستم كامپیوتری بدهد و ببیند كه آیا بیمار تمرین را با كیفیت مورد نظر درمانگر انجام داده است یا خیر.
وی اظهار نمود: خصوصیت این سیستم این است كه نیازی به تهیه یك ابزار جداگانه برای هر یك از اندام های بدن نیست و این ابزار می تواند به هر نوع بالشتكی وصل شده و بازخورد انجام تمرین ها را، از تمرین های بسیار ظریف برای انگشتان دست تا انواع تمرین های بالاتنه و پایین تنه (ایستادن، بالانس یا توانبخشی های عضلات كف لگنی برای كنترل ادرار) به بیمار و درمانگر بدهد.


عضو تیم سازنده این محصول، با اشاره به اینكه نرم افزارهای مختلفی در این ابزار طراحی شده است، اظهار داشت: ازاین رو درمانگر می تواند انواع تمرین ها با هدف های مختلف را طراحی نموده و به بیمار عرضه نماید.
اصغرزاده تاكید كرد: با عنایت به اینكه برای كودكان افزایش انگیزه برای انجام تمرینات را مدنظر داشتیم، دو بازی هم در این ابزار طراحی كردیم كه همان تمرین های كسل كننده سنتی است كه در چارچوب بازی انجام شده و به بیمار انگیزه بیشتری برای ادامه درمان می دهد. از جانب دیگر تحقیقات نشان داده كه افزایش امتیاز افراد در بازی ها با افزایش توانایی آنها طی جلسات مختلف همبستگی دارد.
وی با اشاره به اینكه نمونه تجاری شده این محصول آماده و در حال ورود به بازار است، اظهار داشت: این محصول نسبت به نمونه های خارجی آن، این ادعا را دارد كه از لحاظ كاربردپذیری (امكان تطبیق با اندام های مختلف بدن) و هم از لحاظ تعداد نرم افزارها و قیمت با مشابه خارجی اختلاف زیادی دارد. این در شرایطی است كه صفر تا صد این محصول را شركت خودمان طراحی و پیاده سازی كرده است.
معرفی محصول تخته پرش هوشمند به منظور تلفیق تمرین های حركتی معلولان با بازی
مدیر تحقیق و توسعه شركت مستقر در مركز رشد دانشگاه علوم بهزیستی با اشاره به محصول "تخته پرش هوشمند"، توضیح داد: یكی دیگر از ابزارهایی كه در مركز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی توسعه داده ایم، تخته پرش یا ترامپولین هوشمند است.
اصغرزاده تشریح كرد: هدف از این ابزار این است كه انجام تمرین ها و فعالیتهای فیزیكی و ورزشی كه امكان دارد انجام دادن آنها خسته كننده باشد را با تلفیق محیط های بازی گونه آسان تر كند.


وی با اشاره به اینكه تخته پرش را به مجموعه ای از سنسورها مجهز كرده ایم، اضافه كرد: با تلفیق ترامپولین سنسوردار و محیط های بازیگونه ای كه در تبلت ها، گوشیهای هوشمند و كامپیوترها هست، این امكان را ایجاد كردیم كه فعالیت فیزیكی به یك كنترل در محیط بازی گونه تبدیل گردد.
معرفی ابزار توانبخشی شانه، زانو و لگن
عضو تیم سازنده "ابزار توانبخشی شانه، زانو و لگن" سپس به معرفی این ابزار پرداخت و اظهار داشت: هدف این ابزار این بوده كه حركات برای توانبخشی شانه، زانو و لگن را بتوان بدون اصطكاك، به راحتی و بدون احتیاج به فشار انجام داد.


اصغرزاده افزود: این ابزار قابلیت این را دارد كه كش های مخصوص فیزیوتراپی به آن وصل شده و سطح سختی مختلف را داشته باشد.
ساخت ابزارهای واسط انسان-رایانه برای معلولان با سطوح مختلف ضایعات نخاعی
وی در ادامه با اشاره به ابزارهای واسط انسان-رایانه، تشریح كرد: یكی از حوزه های جدیدی كه تحقیق و توسعه حول محور آنرا شروع كردیم، حوزه ابزارهای واسط انسان –رایانه است.
این مخترع با اشاره به اینكه كار بر روی این حوزه بنا بر نیاز طیف گسترده ای از توانخواهان با ضایعات و معلولیت های مختلف انجام گرفته است، توضیح داد: در حوزه های مختلف برای آموزش و انجام فعالیتهای شغلی و همینطور برای انجام انواع فعالیتهایی كه افراد در آنها احتیاج به كار با كامپیوتر دارند، معلولان و توانخواهان احتیاج به برقراری ارتباط با كامپیوتر دارند.
اصغرزاده با اشاره به اینكه انواع ابزارهای واسط انسان-رایانه برای معلولان را مورد مطالعه قرار داده ایم، اظهار نمود: این ابزار برای معلولینی است كه امكان حركت دست را دارند، اما به علت ضایعه ای كه دارند امكان حركت ظریفی همچون كلیك كردن موس را ندارند.


وی تصریح كرد: در این ابزار كلیك های موس را به شكلی درآوردیم كه معلول یا توانخواه بتواند به راحتی آنرا كلیك كرده و انواع عملیات هایی همچون راست كلیك، چپ كلیك، دابل كلیك، انتخاب گزینه و رها كردن آنرا انجام دهد.
مدیر تحقیق و توسعه شركت سازنده این محصول در پاسخ به اینكه این ابزار آیا برای معلولانی كه پیش از بروز ضایعه با كامپیوتر كار تخصصی انجام می داده اند هم كار راه انداز هست یا خیر، خاطرنشان كرد: این مورد به سطح ضایعه بستگی دارد. این ابزار بعنوان مثال برای مورد خاصی كه دستش را بتواند حركت دهد، اما امكان حركت مچ به پایین را ندارد، به صورت سفارشی ایجاد می شود.
اصغرزاده افزود: در حال توسعه یك ابزار دیگر هم هستیم كه برای معلولانی طراحی شده كه به خوبی امكان حركت دست را هم ندارند. همینطور در حال توسعه ابزار سومی هستیم كه برای معلولان نخاعی گردنی ساخته شده و آنها می توانند با حركات لب، فوت كردن یا مكش كردن انواع فعالیتهای كامپیوتری را انجام دهند. محصول EMG نیز انواع حركات موس را با الكترودهایی كه روی سطح پوست متصل می شود به فرمان های حركتی یا كلیك های مختلف موس تبدیل می كند.
وی اضافه كرد: این محصول سیگنال الكتریكی فعالیتهای مختلف عضله هایی كه هنوز توان حركت را دارند (همچون ابرو یا گونه) به كلیك های مختلف موس تبدیل می كند؛ ازاین رو چون طیف مختلفی از توانخواهان را داریم، باید برای هر یك، ابزار اختصاصی یا ابزار متناسب شده با شرایط فیزیكی و جسمی بیمار را طراحی نماییم و به عبارت دیگر در حال توسعه ابزارهای مختلف برای سطوح مختلف ضایعات نخاعی هستیم.
این مخترع در پاسخ به پرسشی در ارتباط با قیمت ابزار واسط انسان-رایانه، خاطرنشان كرد: این ابزارها نمونه خارجی دارند؛ اما یكی از دلایلی كه توانخواهان ایرانی به این دستگاه ها دسترسی ندارند، قیمت بسیار بالای نمونه های خارجی این ابزار است.


اصغرزاده افزود: بعنوان مثال نمونه خارجی موسی كه ما برای توانخواهان طراحی نموده ایم، به ازای هر دكمه حدود ۸۰ یورو قیمت دارد، در حالیكه ما با ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان این ابزار را برای توانخواهی كه مشتری آن بوده، توسعه داده ایم.
وی اظهار داشت: نمونه خارجی ابزاری كه برای توانخواهان دارای ضایعه نخاعی گردنی طراحی نموده ایم، حدود ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد. ما هنوز این ابزار را قیمت گذاری نكرده ایم؛ اما آنرا در رده قیمتی ۲ الی ۳ میلیون تومان تولید می نماییم كه تفاوت قیمتی بوجود آمده سبب می شود طیف وسیعی از توانخواهان كه به علت بالا بودن قیمت امكان دسترسی به این ابزارها را نداشته اند، از این امكان بهره مند شوند.
مدیر تحقیق و توسعه این شركت فناور مستقر در مركز رشد دانشگاه علوم بهزیستی خاطرنشان كرد: ایجاد رابط انسان-رایانه تخصصی برای توانخواه ابزار ارزشمندی است كه امكان آموزش فرد، فعالیت شغلی، داشتن ارتباطات اجتماعی از راه اپلیكیشن های ارتباط اجتماعی را فراهم می آورد. از طرفی خیلی از كارهای ما در محیط های نرم افزاری و كامپیوتری انجام می شود و متأسفانه توانخواهان ما به علت تفاوت قیمت، تاكنون امكان دسترسی به آنها را به شكلی كه باید، نداشته اند.
اصغرزاده اظهار داشت: هدف ما این است كه با توسعه ابزارها بتوانیم طیف قابل قبولی از نیازهای توانخواهان كشور را برآورده نماییم.
وی در پاسخ به اینكه آیا چشم اندازی در خصوص اینكه سازمان ها ابزارهای فوق را برای معلولان جسمی- حركتی فراهم آورند وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: طبیعتاً این ایده بسیار خوبی است؛ اما مساله ای كه هست، این است كه فناوری سیستم های واسط انسان-رایانه، صرف تولید ابزار نیست؛ بلكه شما احتیاج به تولید فناوری، متخصصان كاردرمانی و بالین برای آموزش استفاده از این ابزارها، حمایت نرم افزاری و برنامه ریزی سازمان ها و ارگان ها دارید.
محصولی به منظور ایجاد انگیزه مضاعف برای انجام تمرینات در بیماران گرفتار سكته مغزی
عضو تیم سازنده محصول دستكش موزیكال اضافه كرد: دستكش توانبخشی بازی گونه، دستگاهی است كه برای توانبخشی حركات ظریف به خصوص حركات انگشتان طراحی شده كه در مواردی همچون سكته مغزی از كار می افتند و احتیاج به این هست كه بیمار در طول روز، به صورت مستمر و با حجم قابل قبولی تمرینات خویش را به صورت روزمره انجام دهد.


اصغرزاده افزود: تحقیقات نشان داده تنها حدود ۳۰ درصد از بیماران تمریناتی كه به آنها برای انجام در محیط های غیركلینیكی داده شده را انجام می دهند و خویش را به انجام تمرینات در محیط كلینیك محدود می كنند. این تمرینات خسته كننده بوده و احتیاج به انگیزه مضاعفی برای انجام دارند. این در شرایطی است كه فرد توانخواه دارای ضایعه ای است كه انجام تمرینات را برای او دشوارتر می كند.
وی توضیح داد: یكی از تمرین های توانبخشی تكلیف شمارش هست كه در این تكلیف از بیمار خواسته می شود، انگشتان دستش را بشمارد. ما ابزاری توسعه دادیم كه انجام این تمرین به یك كنترل در چارچوب بازی هیجان انگیز تبدیل گردد كه امكان تكرار مستمر تمرین را بدون خستگی برای بیمار فراهم آورد.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، مركز رشد فناوری تجهیزات پزشكی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سال ۹۲ فعالیت خویش را شروع كرده و در ادامه فعالیتهای خود گرفتار فراز و نشیب های زیادی شده، به صورتی كه مكان فیزیكی و تجهیزات كارگاهی خودش را از دست داده است. هم اكنون در مكانی كه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به این مركز اختصاص داده شده، ۱۴ شركت مستقر شده و در این میان سه شركت دانش بنیان هستند. این در شرایطی است كه یك ساختمان دو طبقه و هر طبقه به مساحت ۶۵۰ متر برای این مركز تصویب شده كه ساختمان آن نیازمند مقاوم سازی، نماسازی داخلی و خارجی بر اساس الگویی از مراكز رشد دیگر است و در صورت حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تا یك سال دیگر آماده بهره برداری خواهد بود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/09/24
11:53:27
5.0 / 5
4234
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , پزشك
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است