۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده از كجا آمد؟

لزوم تصمیم گیری سریع تر در مورد ذرت های آلوده

لزوم تصمیم گیری سریع تر در مورد ذرت های آلوده مستر لمون: سوژه واردات 140 هزار تن ذرت آلوده كه این روزها سر و صدای زیادی به پا كرده سابقه ای سه ساله دارد و حرف اشتباهی هم نیست ولی سوژه این است كه این ذرت ها فقط وارد گمرك امام خمینی (ره) شده و طی این مدت اجازه خروج پیدا نكرده است؛ بدین سبب نگرانی از بابت عرضه آن در شبكه توزیع و مصرف فرآورده های در رابطه با آن كاملا بی مورد است.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، وجود نزدیك به ۵۰۰ هزار تن ذرت در استان خوزستان كه ۳۵۰ هزار تن آن دارای تایید سازمان استاندارد و وزارت بهداشت بوده و ۱۴۰ هزار تن دیگر دارای آلودگی است و در انبارها نگهداری می شود، موضوعی است كه بتازگی اعلام آن از طرف امیر خجسته -نایب رئیس كمیسیون اصل ۹۰ مجلس- سبب شد تا بار دیگر ماجرای ذرت های آلوده به میان آمده و در فضای مجازی شایعاتی در این رابطه مطرح و مردم را از مصرف ذرت نگران كند.

به دنبال طرح این موضوع، گمرك، استاندارد و وزارت جهاد كشاورزی با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمودند كه این ۳۵۰ هزار تن ذرت پیش از ورود به كشور از طرف سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكی مورد پایش قرار گرفته و ترخیص شده اند.

با این وجود توضیحی در مورد سرنوشت ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده و اینكه چرا هنوز در انبارها باقی مانده اند، ارائه نشد. این در حالیست كه پیگیری ها حاكی از آنست كه این حجم ذرت آلوده همان محموله ای است كه در سال ۱۳۹۵ وارد بندر امام خمینی (ره) شد و از طرف سازمان ملی استاندارد وجود سم آفلاتوكسین در آن به اثبات رسید و رئیس جمهور هم همان موقع دستور توقف واردات آنرا صادر كرد.

بعد از آن این ذرت ها به هیچ عنوان از گمرك خارج نشد و با عنایت به این كه قابلیت ترخیص نداشتند، از طرف گمرك در اختیار سازمان اموال تملیكی قرار گرفت. در این شرایط سازمان اموال تملیكی یا باید آنرا صادر كند، یا باید آنرا به فروش داخلی برساند یا اینكه آنرا منهدم كند. امكان صادرات و فروش داخلی كه با عنایت به آلودگی ذرتها امكان پذیر نیست و بدین جهت فعلا در انبارها نگهداری می شود تا تعیین تكلیف شود.

حتی انهدام این ذرت ها هم كار چندان ساده ای نیست، چون مستلزم صرف هزینه های سنگینی است و شرایط و مجوزهای خاص خودرا می طلبد؛ بدین جهت تا زمانی كه راهكار مناسبی اتخاذ نشود، محموله ذرت آلوده در انبارها و در اختیار سازمان اموال تملیكی باقی خواهد ماند.

منبع:

1398/08/13
23:41:46
5.0 / 5
4612
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است