ربیعی:

میزان خروج دارو از كشور توسط مسافران محدود است

میزان خروج دارو از كشور توسط مسافران محدود است به گزارش مستر لمون سخنگوی دولت با اشاره به اینكه میزان داروی قابل خروج توسط هر مسافر مشخص و به گمركات ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: آنچه شاید دغدغه این ماه ها و روزها باشد، قاچاق معكوس دارو از مسیرهای غیررسمی به كشورهای همجوار است كه طبق برآوردهای فعلی حداكثر كمتر از هشت درصد كل بازار دارویی است.


علی ربیعی در گفت و گو با ایسنا درباره میزان خروج چمدانی دارو از كشور و تاثیر آن بر كمبود دارو در داخل اظهار نمود: خروج دارو بصورت چمدانی میسر نیست و صرفا تا میزان داروی همراه مسافر میسر است كه در كل سهم قابل توجهی از كل بازار دارو را تشكیل نمی دهد.
وی با اشاره به اینكه میزان داروی قابل خروج توسط هر مسافر مشخص و به گمركات ابلاغ گردیده است و رعایت می شود، اشاره كرد: آنچه شاید دغدغه این ماه ها و روزها باشد، قاچاق معكوس دارو از مسیرهای غیررسمی به كشورهای همجوار است كه آنهم طبق برآوردهای فعلی حداكثر كمتر از هشت درصد كل بازار دارویی است ولی سوژه خروج دارو بصورت همراه مسافر حتی با این رقم هم قابل مقایسه نخواهد بود. بااینكه در همه این حالات به سبب تخصیص ارز ترجیحی به دارو، عملا هر داروی تهیه شده در بازار ایران توسط مسافر یا... یك كالای یارانه ای خواهد بود و قاعدتاً نوعی انحراف یارانه از مسیر منتهی به مصرف كننده واقعی ایرانی است.
سخنگوی دولت افزود: خروج دارو بصورت همراه مسافر قاعدتاً نباید معضل اصلی در كمبود برخی اقلام دارویی باشد؛ چونكه این میزان محدود است و بیشتر از آن عملا نوعی قاچاق خواهد بود و اطلاق واژه خروج داروی همراه مسافر به آن صحیح نیست. سازمان غذا و داروی ایران، در نامه ای به گمرك ایران میزان داروی مجاز همراه مسافر در زمان خروج از كشور را اعلام نموده و گمرك نیز این مساله را در چارچوب بخش نامه ای به گمركات اجرایی ابلاغ كرده است.
ربیعی درانتها اظهار داشت: برمبنای اعلام سازمان غذا و دارو، مسافران در زمان خروج از كشور می توانند حداكثر سه بسته قرص یا كپسول، ۱۰ عدد آمپول یا ویال، پنج عدد شربت یا سوسپانسیون، پنج عدد كرم، پماد یا ژل، پنج عدد قطره و سه عدد اسپری تنفسی را با خود همراه داشته باشند. همین طور بر طبق این بخش نامه، ترخیص اقلام دارویی همراه مسافر در مبادی گمركی كشور مانند گذشته خواهد بود. این بخش نامه در تاریخ دوم مهرماه سال قبل از طرف گمرك، به گمركات اجرایی ابلاغ گردیده است.
منبع:

1398/08/04
14:00:18
5.0 / 5
4744
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است