وزیر بهداشت مطرح كرد؛

ادغام خدمات سالمندان در خانه، مشكلات دوران سالمندی

ادغام خدمات سالمندان در خانه، مشكلات دوران سالمندی به گزارش مستر لمون وزیر بهداشت، اظهار داشت: سند ملی سالمندان با هدف درمان و بازتوانی آنها كه جز برنامه های ملی است، اجرایی می شود و تلاش می نماییم كیفیت زندگی سالمندان را بالا ببریم.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، سعید نمكی، روز سه شنبه در مراسم روز جهانی سالمند كه با حضور وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی، شهردار تهران و برخی از مسؤلان و نمایندگان مجلس برگزار شد، اظهار داشت: هم اكنون با افزایش جمعیت سالمندی مواجهیم به صورتی كه جمعیت زنان سالخورده از مردان پیشی گرفته است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون ۸.۳ جمعیت سالمند تلقی می شوند، اظهار داشت: این آمار در آینده ای نزدیك به بالای ۱۶ درصد و در سالهای بعد به بیشتر از ۲۸ درصد خواهد رسید.
نمكی اضافه كرد: بعنوان متولیان نظام سلامت باید بدانیم با این جمعیت سالمند چه خواهیم كرد و چه اقداماتی برایشان در نظر خواهیم گرفت.
به گفته وی، نخستین تفاوتی كه سالمندان ایران با جهان دارند در نوع رفتار و خلق و خوی سالمندان است چون كه ما گرفتار جمعیت سالمندی ای خواهیم شد كه جوانی نكرده پیر شده اند همانطور كه بعضی از جوانان ما كودكی نكرده، جوان شدند.
وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: جمعیتی در زمان جوانی می توانست نیروی مولد باشد امروز به سربالایی رسیده و احساس افسردگی می كند. چون كه در زمان خود به علت زیرساخت های لازم و پتانسیل های اشتغال نتوانسته كار دلخواه خویش را انجام دهد.
نمكی به خصوصیت های سالمند افسرده اشاره و تصریح كرد: این سالمندان به دنبال انجام آزمایش نیستند، دارو مصرف نمی كنند، ورزش منظمی ندارند. گرفتار پوكی استخوان هستند و گرفتار شكستگی های مكرر می شوند. نخستین گام برای این افراد ایجاد نشاط اجتماعی است و همینطور كیفیت زندگی را باید افزایش دهیم و آنرا مقدم بر طول زندگی بدانیم كه این مورد نه تنها برای سالمندان بلكه برای كودكان و نوجوانان هم باید در نظر گرفته شود و شادی و نشاط اجتماعی فراهم گردد.
وی خاطرنشان كرد: از جانب دیگر باید به سنت های گذشته بازگردیم و از چهره های نورانی سالمندان در خانه ها انرژی بگیریم. امروزه در شرایطی هستیم كه سالمندان را به سرای سالمندان و كودكان را به مهد كودك فرستاده ایم و بین دو نسل كودكان و پدران و مادران فاصله بوجود آمده است. ازاین رو نخستین گاممان باید بازگشت به سنت های حسنه و استفاده از وجود سالمندان در خانه باشد.
وزیر بهداشت، از ایجاد خانه های محله برای سالمندان اطلاع داد و اظهار داشت: برپایه مذاكرات انجام شده با سازمان ها و ارگان های مرتبط مقرر است با مشاركت سازمان های مردم نهاد مجموعه هایی را برای سالمندان ایجاد نماییم تا روز را در آن خانه ها حضور داشته باشند و شب به خانه خود بازگردند.
وی همینطور به اقدام دیگر وزارت بهداشت اشاره و خاطرنشان كرد: ادغام خدمات سالمندان در خانه، اقدام دیگری است كه از جانب وزارت بهداشت در نیمه دوم امسال اجرایی می شود به صورتی كه هر خانه یك پایگاه سلامت باشد و سه خدمت پیشگیری، درمان و بازتوانی را در درون خانواده ها ایجاد نماییم و فردی از خانواده بعنوان سلامت یار یا سفیر سلامت آموزش دیده و مراقب سالمندان سالخورده باشد.
نمكی افزود: در این طرح كه نیمه دوم اجرایی می شود یك شهر از هر استان بعنوان پایلوت انتخاب و بازتوانی و مراقبت از سالمندان كه هدف اصلی است، صورت خواهد گرفت.
وزیر بهداشت، در مورد سند ملی سالمندان هم تصریح كرد: در این سند، مراحل بیشتری از درمان و بازتوانی سالمندان كه جز برنامه های ملی است، دنبال می شود و امروز در وزارت بهداشت خودمان را برای عرضه خدمات به سالمندان آماده می نماییم و همینطور اقداماتی را برای افزایش كیفیت زندگی سالمندان در دستور كار داریم.
وی به خانواده ها سفارش كرد قدر آنان را بدانند و دست آنان را ببوسند و فرصت استفاده از تجربیات و حضور آنها را مغتنم بشمارند.

1398/07/09
22:54:41
5.0 / 5
4211
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , دارو
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است