متخصصان انجمن میكروبیولوژی آمریكا هشدار دادند

احتمال وجود عوامل بیماری زا در ماشین های لباسشویی خانگی

احتمال وجود عوامل بیماری زا در ماشین های لباسشویی خانگی مستر لمون: متخصصان با مشاهده پاتوژن های مقاوم به چندین دارو روی پوست نوزادان نارس در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستانی در آلمان برای چندین مرتبه، از ارائه پاسخ مناسب به این مشاهدات درماندند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، بر طبق گزارشی از این پرونده كه توسط انجمن میكروبیولوژی آمریكا انتشار یافت، آزمایشات مربوط به آلودگی در انكوباتورهای نوزادان و هم چنین در میان كاركنان مراقبت های بهداشتی كه با پرستاران در تماس بوده اند، همگی منفی بوده است.
انكوباتور ابزاریست كه در آزمایشگاه های بیولوژی برای كشت و رشد دادن نمونه های زنده مانند سلول ها یا میكروب ها به كار می رود.
اما آزمایش ها نشان داد كه نوزادان بطور مداوم با كلبسیلا اكسی توكا (Klebsiella oxytoca)، یك باكتری بدنام برای عفونت های بیمارستانی مانند ذات الریه، عفونت ادراری، عفونت بافت نرم و نوعی مسمومیت خون كه اغلب منجر به شوك سپتیك می شود، مورد عفونت قرار می گیرند.
كمی بعد متخصصان دریافتند منبع این باكتری ها جوراب ها و كلاه هایی است كه برای گرم نگه داشتن نوزادان به آنها پوشانده می شود كه بررسی ها منشا این باكتری ها را در اتاق رختشویی بیمارستان پیدا كردند.
تحقیقات نشان داد این بیمارستان بجای نوع صنعتی ماشین لباسشویی ها كه در دمای بالا با مواد ضد عفونی كننده شستشو كرده و بطور معمول در بیمارستان ها وجود دارد، از یك ماشین لباسشویی كم مصرف در انرژی و مخصوص خانه ها استفاده می نماید.
باكتری كلبسیلا اكسی توكا در مخزن مواد شوینده ماشین لباسشویی و در لاستیك لولای دربِ آن و هم چنین دو سینك در نزدیكی اتاق رختشویی پیدا شد و با خروج ماشین لباسشویی از بیمارستان، مبتلاشدن به این عفونت نیز سرانجام در نوزادان متوقف گردید.
خوشبختانه هیچ یك از نوزادان به سبب قرار گرفتن در معرض باكتری ها بطور طولانی مدت بیمار نشدند اما این پرونده خطر احتمالی مربوط به عفونی بودن لباسشویی های خانگی را نمایان كرده است.
ماشین لباسشویی های خانگی از هر نوع، خاك و لكه ها را از روی لباس، حوله و دستمال ها می زدایند اما آنها را ضدعفونی نمی كنند. بیمارستان ها برای ضدعفونی كردن لباس ها از مواد ضدعفونی كننده مبتنی بر كلرین و پراكسید استفاده می نمایند. هم چنین در چرخه آبكشی از آب گرم بیشتر و در چرخه خشك كردن از تنظیمات دمای بالاتری استفاده می نمایند كه همگی برای كشتن میكروب ها مفید می باشد.
اما نگرانی های زیست محیطی روش شست وشوی لباس ها را تغییر داده است. تحقیقات نشان می دهد كه در اروپا لباس های رنگی اغلب در دمای بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد شسته می شوند. در چین، كره جنوبی و ژاپن اما بیشتر از آب سرد استفاده می شود. مقامات آمریكایی نیز شست وشو با آب سرد را در صورت امكان سفارش می كند، بطوریكه در وب سایت وزارت انرژی این كشور این طور آمده كه شست وشو با آب سرد یا گرم به خوبی از پس تمیز كردن لباس ها برمی آید و تغییر تنظیم دمای ماشین لباسشویی از آب داغ به گرم می تواند موجب كاهش ۵۰ درصدی بار مصرف انرژی شود.
با این وجود در صورت بررسی لباس ها و حوله ها می توان میكروب های نهفته در آنها را یافت. یك استاد میكروبیولوژی در دانشگاه آریزونا در این مورد اعلام نموده كه باكتری ای-كولای به خوبی روی حوله ها رشد می كند. هم چنین با عنایت به خیس و مرطوب بودن حوله ها طی حدود سه یا چهار روز باكتری های مدفوع را روی آنها به راحتی می توان یافت.
طبق مطالعات، دمای سفارش شده برای كشتن مؤثر باكتری های بیماری زا ۶۰ درجه سانتی گراد یا بالاتر است كه آب داغ شمرده می شود. دمای بین ۳۲ تا ۴۳ درجه سانتی گراد نیز گرم و دمای بین ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد سرد به حساب می آید.
حتی اضافه كردن سفید كننده به شست وشوهای آب سرد امكان دارد موثر واقع نشود. مطالعات نشان داده اند كه فعالیت سفید كننده ها در دماهای پایین شست وشو به شدت كاهش یافته و ناكارآمد می شوند.
بگفته متخصصان در آمریكا هنگامی كه حوله های خودرا با آب سرد شست وشو می دهید، تمیز كردن آنها با عنایت به ضخامت بالایشان خیلی مشكل است. برای شست وشوی حوله ها باید از آب گرم بهره برده و بطور كامل آنها را خشك كرد. در صورتیكه این عمل را به خوبی انجام ندهید، هنگام خشك كردن صورت خود با حوله به میزان زیاد و غیرمنتظره ای با باكتری ای-كولای برخورد خواهید داشت. حتی در وضعیت بدتر با عنایت به ارتباط شیوع سالمونلا، مننژیت باكتریایی و ویروسی و كرم حلقوی با لباسشویی ها امكان دارد به این میكروب ها آلوده شوید.
در صورتیكه اطرافیان شما به بیماری خاصی مبتلا نباشند، روند شست وشوی عادی لباس هایتان مشكلی را ایجاد نمی كند، چونكه بدن های ما به میكروب های خود و حتی باكتری ای-كولای عادت دارد. تنها در صورتیكه میهمان های زیادی دارید، حوله های خودرا به صورت مرتب با آب داغ شسته و با حرارت بالا خشك كرده و تعویض كنید.
در صورتیكه فردی در اطراف شما بیمار باشد، باید حرارت بخش خشك كن لباسشویی را افزایش داده و زمان آنرا برای دست كم نیم ساعت تنظیم كرد، برای اینكه خشك كن در حالت صرفه جویی در مصرف انرژی، كارایی كافی برای كشتن میكروب ها را ندارد. در صورتیكه ماشین لباسشویی شما خشك كن ندارد، لباس ها را به مدت كافی در زیر نور خورشید پهن كنید، چونكه نور خورشید نیز بگفته متخصصان خواص ضدعفونی كننده دارد.
هم چنین توجه داشته باشید كه ماشین لباسشویی را نیز بعد از شست وشوی لباس ها و حوله های فرد بیمار ضدعفونی كنید تا میكروب هایی كه در لگن آن كمین می كنند، لباس های بعدی را عفونی نكنند. می توانید با ریختن سفیدكننده داخل لباسشویی و انجام یك دور چرخش شست وشو این عمل را انجام دهید.
بنا بر گزارش سی ان ان، متخصصان آگهی می دهند كه به هیچ وجه لباس های كثیف را تا محل ماشین لباسشویی بغل نكنید و برای این كار حتما از سبد لباس های چرك استفاده كنید تا از انتقال میكروب ها به خود جلوگیری كنید.
منبع:

1398/07/06
18:32:47
5.0 / 5
4142
تگهای خبر: بیماری , پوست , دارو , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است