در گفت وگو با مستر لمون تشریح شد

توقف ساخت پالایشگاه خون در سایه تعلل سازمان خصوصی سازی

توقف ساخت پالایشگاه خون در سایه تعلل سازمان خصوصی سازی به گزارش مستر لمون سازمان انتقال خون، سال هاست وعده ساخت یك پالایشگاه پلاسما را می دهد؛ پروژه ای كه به همراه زمینی زیر برج میلاد در انتها دولت دهم به سازمان خصوصی سازی واگذار شد؛ اما هنوز تكلیف این زمین ۲۲ هزار متری كه قرار بود مكانی برای پیاده سازی پروژه ساخت پالایشگاهی با ظرفیت ۱۵۰ هزار لیتر فرآورده پلاسمایی باشد، مشخص نمی باشد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، در حال حاضر ۶۰ درصد از داروهای مشتق از پلاسمای مورد نیاز كشور با پلاسمای ایرانی و از راه پالایش قراردادی از آن سوی مرزها وارد كشورمان می شود. این درحالیست كه سال هاست وعده تولید ملی این داروها و ساخت و توسعه پالایشگاه پلاسما داده می شود؛ وعده ای كه ظاهرا سازمان خصوصی سازی تابحال نسبت به تحقق آن اعتنایی نداشته است.
دكتر علی اكبر پورفتح الله - مدیرعامل سازمان انتقال خون در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت ساخت و توسعه پالایشگاه پلاسمای انتقال خون، اظهار داشت: در انتها دولت دهم، مصوبه ای در ضمائم قانون بودجه به مجلس عرضه شد كه بر مبنای آن، شركت پژوهش و پالایش انتقال خون هم به بخش خصوصی واگذار شد. این در حالی بود كه طبق قانون، بخش بهداشت و درمان اصلا مشمول خصوصی سازی نمی گردد، اما به این استناد قانونی، عملا بحث واگذاری پالایشگاه پلاسمای انتقال خون شكل گرفت.
وی ادامه داد: برپایه قانون وقتی كه یك ساختار دولتی در فهرست خصوصی سازی قرار می گیرد، آن شركت فریز می شود و دیگر نمی توان در اركان آن تغییری داد و رئیس مجمع آن هم وزیر اقتصاد و دارایی خواهد بود. ازاین رو وقتی دولت جدید مستقر شد، عملا ما در زمینه پالایشگاه اختیاری نداشتیم؛ چونكه پالایشگاه در فهرست خصوصی سازی قرار داشت و رئیس مجمع هم وزیر اقتصاد و دارایی بود و طبعا امكان تغییر و تحول در هیات مدیره هم وجود نداشت. هیات مدیره هم كسانی بودند كه برای واگذاری پالایشگاه ریل گذاری كرده بودند.
پورفتح الله با اشاره به اینكه در خلال این سال ها تلاش ها و اقدامات كارشناسی با سازمان خصوصی سازی موثر واقع نشد، افزود: بحث ما این بود كه برای واگذاری پالایشگاه نمی توان ۲۲ هزار متر زمینی را كه متعلق به سازمان انتقال خون است، وارد خصوصی سای كنید. همین مبحث هم پاشنه آشیل واگذاری بود. وقتی كه ۲۲ هزار متر زمین را در بهترین نقطه شهر تهران، زیر برج میلاد با متری ۴.۵ میلیون تومان واگذار می كنند، طبیعتا خریدار انگیزه ای برای اقدام در جهت طرح توسعه پالایشگاه ندارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تصریح كرد: البته خوشبختانه در قرارداد واگذاری پالایشگاه، بندی وجود دارد كه اعلام می كند كه هدف از واگذاری، طرح توسعه پالایشگاه است و چنانچه خریدار نسبت به طرح توسعه در مدت واگذاری اقدام نكند، با بیان وزارت بهداشت و درمان، قرارداد بدون رفتن به هیات داوران فسخ خواهد شد. بر مبنای همین بند، پس از اینكه دیدیم خریدار هیچ انگیزه ای برای طرح توسعه پالایشگاه ندارد، سه مرتبه وزیر بهداشت نامه رسمی به وزیر اقتصاد و دارایی نوشتند و خواهان لغو واگذاری شدند، اما متاسفانه باز هم به این فرآیند كه فرآیندی قانونی و در زمره تعهدات بود، عمل نشد. چونكه برداشت سازمان خصوصی سازی این بود كه در انتها مدت واگذاری است و عملا اقدامی انجام نشد.

پورفتح الله با اشاره به اینكه طول مدت قرارداد واگذاری كه پنج سال بود، در خرداد ماه به اتمام رسید، اظهار داشت: حال می بینیم كه هیچ توسعه و راه اندازی هم در پالایشگاه اتفاق نیفتاده و باید وضعیت پالایشگاه تعیین تكلیف شود كه امیدواریم با نگاهی كه وزارت اقتصاد دارد و با تغییراتی كه در سازمان خصوصی سازی اتفاق افتاده، دیدگاه جدید ایجاد شود. باید توجه كرد كه خصوصی سازی به این معنا نیست كه توپِ تاراج به بیت المال بزنند. باید به قرارداد رجوع كنند و دقیقا مانند قرارداد عمل شود. ما با خصوصی سازی و ورود بخش خصوصی به حوزه توسعه پالایشگاه استقبال می نماییم و سیاست مان هم همین است. دولت هم به دنبال تصدی گری در بخش پالایش پلاسما نیست، اما مفهوم پالایشگاه این نیست كه بخش خصوصی بیاید پالایشگاه را بگیرد، نیروهای كارش را اخراج كند، ده ها تخلف اتفاق بیفتد و سازمان خصوصی سازی اصلا نظارت نكند و منتظر باشد كه تغییر و تحولی اتفاق افتد و بعد هم زمین را تبدیل به فرآیندی دیگر كنند.

وی تصریح كرد: ازاین رو امیدواریم نگاه جدیدی در سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد و دارایی بوجود آمده باشد و بتوانیم با نگاه توسعه ای به این مورد ورود نماییم. اگر هم مقرر است پالایشگاه در دست بخش خصوصی باشد، باید كارش در صلاحیت توسعه پالایشگاه باشد و نسبت به این توسعه اقدام نماید. هم اكنون پالایشگاه هیچ كاری نمی نماید. طبق گزارش و كارشناسی كه انجام شده، در زمانی كه واگذار شده است، پالایشگاه ۴۸ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است، اما هم اكنون خود شركت پژوهش و پالایش اعلام نموده است كه پیشرفت فیزیكی اش ۱۸ درصد است؛ یعنی طرح توسعه را كنار گذاشته اند و باردیگر برنامه دیگری را از صفر آغاز كرده اند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینكه هیچ قدمی برای طرح توسعه پالایشگاه ظرف پنج سال قبل انجام نشده است، اضافه كرد: اگر افترا بخش دولتی این بوده كه توان تولید و راه اندازی پالایشگاه را ندارد، بخش خصوصی هم كه این توان را نداشت. به هر حال سازمان خصوصی سازی هم باید این نگاه ویژه را داشته باشد كه هدف از خصوصی سازی در یك فعالیت، توسعه آن فعالیت است. در قرارداد هم ذكر شده كه هدف واگذاریِ پالایشگاه طرح توسعه پالایشگاه است، اما تا این لحظه هیچ قدمی برای طرح توسعه پالایشگاه برداشته نشده است.

پورفتح الله با اشاره به اینكه این پالایشگاه می تواند در جهت تولید بخش عمده ای از داروهای مشتق از پلاسما به ما كمك نماید، اظهار داشت: هم اكنون از راه پالایش قراردادی این داروها را تامین می نماییم. گرچه پالایش قراردادی دستاورد بزرگی برای كشور به حساب می آید. امروز حدود ۶۰ درصد از داروهای مشتق از پلاسما را با پلاسمای ایرانی تامین می نماییم و این اقدام علاوه بر صرفه جویی ارزی، تضمینی در مقابل عدم ورود بیماری های نوظهور ونوپدید است. به هر حال اگر پالایشگاه راه بیفتد، تولید بخشی از این داروها می تواند در كشور اتفاق افتد و صنعت پلاسما می تواند توسعه پیدا كند.

وی درباره توان علمی و فناوری كشور برای تولید داروهای مشتق از پلاسما، تصریح كرد: بطور قطع توان علمی و فناوری تولید داروهای مشتق از پلاسما در كشور وجود دارد و ما می توانیم این اقدام را انجام دهیم. كما اینكه ما بستر بزرگی از واردات داریم كه همین واردات می تواند بستری برای توسعه فناوری در كشور باشد. چطور داروی مشتق از پلاسما را به كشور وارد می نماییم. ازاین رو می توانیم برای شركت های سرمایه گذاری انگیزه ای ایجاد نماییم تا فناوری آنرا به كشور منتقل كنند. هم اكنون ۴۰۰ هزار لیتر پلاسمایمان پلاسمای ایرانی است و حدود دوسوم داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تامین می شود و یك سوم آن با پلاسمای غیر ایرانی.

منبع:

1398/06/10
13:29:45
5.0 / 5
4605
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است