معاون وزیر بهداشت تشریح كرد

ماجرای پیامك های بسیج ملی كنترل فشارخون، سرانجام بیماران شناسایی شده در طرح

ماجرای پیامك های بسیج ملی كنترل فشارخون، سرانجام بیماران شناسایی شده در طرح به گزارش مستر لمون معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت بسیج ملی كنترل فشارخون بالا تا ۱۵ تیرماه در سراسر كشور، درباره نتایج به دست آمده از این طرح و همینطور پیامك هایی كه برای شركت كنندگان در این طرح ارسال شده، توضیحاتی را ارائه داد.


دكتر علیرضا رئیسی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اندازه گیری فشارخون بیشتر از ۳۰ میلیون نفر در سطح كشور در بسیج ملی كنترل فشارخون بالا، اظهار داشت: افراد از نظر فشار خون در سه گروه تقسیم بندی می شوند؛ گروه اول افراد سالم، گروه دوم افرادی كه فشار خون بالاتر از نرمال داشته اما این فشار هنوز تبدیل به بیماری نشده است و گروه سوم كسانی هستند كه فشارخون آنها تبدیل به بیماری شده است. برای كنترل فشارخون هر سه این گروه ها برنامه ریزی كرده ایم.
وی اضافه كرد: در جهت همین طرح های كنترلی برای كسانی كه در این طرح، سالم شناخته شده اند، پیامك ارسال می شود و این افراد باید سالی یك مرتبه برای كنترل فشارخون خود به مراكز بهداشتی ما رجوع كنند. در همین زمینه نسبت به اصلاح سبك زندگی و كاهش مصرف نمك، سیگار، الكل و… به آنها سفارش هایی عرضه می نماییم. همینطور این پیامك برای تمام كسانی كه در این بسیج ملی، فشارخون خویش را اندازه گرفتند، ارسال شده است. در این زمینه مخابرات همكاری هایی با وزارت بهداشت داشته است، اما هزینه ارسال پیامك ها بر عهده خودمان بوده است.
وی با اشاره به ارسال حدود ۳۰ میلیون پیامك برای تمام كسانی كه نسبت به گرفتن فشار خون خود اقدام نموده بودند، خاطرنشان كرد: این پیامك ها ازجهت یادآوری وضعیت افراد ارسال شده است. در بحث فشار خون اینكه افراد اطلاع از وضعیت سلامتی خود داشته باشند نكته بسیار پراهمیتی است؛ چون كه عدم آگاهی در این زمینه می تواند هزینه های زیادی به نظام سلامت تحمیل كند.
رئیسی در مورد گروه دوم افرادی كه فشارخون بالاتر از حد نرمال دارند و هنوز تبدیل به بیماری نشده است، اظهار داشت: در نظام مراقبت شبكه دو وظیفه برای خود تعریف كرده ایم؛ اول آن كه فشارخون این افراد هر یك ماه یك مرتبه توسط مراقب سلامت كنترل شود و هر سه ماه یكبار هم این افراد برای كنترل فشار خون به پزشك رجوع كنند. اگر افراد طی یك ماهی كه پیامك برای آنها ارسال شده است به مراكز رجوع نكنند، مجدداً پیامك برای آنها ارسال می شود و باید به مركزی كه تحت پوشش آنجا هستند، رجوع كنند. افرادی كه احتیاج به متخصص داشته باشند توسط كارشناسان ما در این مراكز بهداشتی به متخصصین بالاتر ارجاع داده می شوند. اما گروه بزرگ تر افرادی هستند كه فشارخون آنها تبدیل به بیماری شده كه برنامه های اساسی برای این افراد در نظر گرفته ایم و بزودی متن این برنامه به دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور ابلاغ خواهد گردید.
وی با تاكید بر ضرورت تغییر و اصلاح سبك زندگی افراد اظهار داشت: افراد تحت نظارت ما دیگر تنها از نظر فشارخون كنترل نمی شوند بلكه سایر بیماری هایی كه از ریسك شاخص های ابتلاء به بیماری فشارخون هستند هم بررسی می شود. بعنوان مثال این بیماران را از نظر بیماری های قلبی عروقی بررسی می نماییم كه این بررسی در برنامه ایراپن ادغام شده و به دیابت، چاقی، كم تحركی، مصرف سیگار و الكل و. … كه از عوامل خطر هستند، توجه می نماییم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه كرد: كارهای سنگین بسیج ملی كنترل فشار خون بسیار زمان بر بوده و برای آغاز كمپین جدید از بیماری های غیرواگیر، احتیاج به زمان داریم. هم اكنون ۴۰ میلیون نفر فرد بالای ۳۰ سال در كشور داریم كه از ۸۰ درصد این افراد فشار خون گرفته شده است. همینطور طی این یك ماه حدود هفت درصد از افراد زیر ۳۰ سال شامل مادران آبستن یا افراد در معرض خطر هم فشار خون شان گرفته شده است.
وی با اشاره به اینكه نتایج كلی كشور در بسیج ملی كنترل فشارخون هفته اول مهرماه و همزمان با روز جهانی قلب اعلام می شود، افزود: البته تابحال نتایج فردی ارسال شده است، اما این وقفه زمانی برای اعلام نتایج كشوری از آن جهت بوجود آمده تا سامانه و افراد ما در حوزه سلامت قدرت تحلیل داده ها را داشته باشند و تیم، بتواند پژوهشی درخور در این زمینه انجام دهد؛ علاوه بر آنكه ما در همین زمینه با انتخاب یك حجم نمونه ۵۰ هزارتایی در كشور باید نسبت به راستی آزمایی و صحت انجام این عمل توسط افرادمان مطمئن شویم.
رئیسی افزود: ما قبل از آغاز كمپین فشارخون روزانه حدود ۶۵۰ هزار رفتن به خانه های بهداشتی خود داشتیم كه با آغاز این كمپین این عدد به یك میلیون و ۲۰۰ هزار رجوع در روز رسید كه این نشان داده است مردم در صورت داشتن آگاهی نسبت به عوامل خطر اقدامات مناسبی برای خود انجام می دهند. البته مردم هم باید مطالبات خویش را در كنترل بیماری های غیر واگیر نظیر فشار خون از پزشك خود مطالبه كنند تا جایی كه گرفتن فشار خون در بعضی مطب های خصوصی حذف نشود.
منبع:

1398/04/17
15:40:04
5.0 / 5
4656
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , چاقی
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است