وزیر بهداشت تاكید كرد؛

لطمه های اجرای نادرست بسیج ملی كنترل فشار خون

لطمه های اجرای نادرست بسیج ملی كنترل فشار خون مستر لمون: وزیر بهداشت اظهار داشت: چنانچه فاز عملیاتی بسیج ملی فشار خون را به خوبی مدیریت نماییم، مبنای بسیار پراهمیتی را برای اقدامات بعدی در كنترل بیماری های غیر واگیر در كشور، برجای گذاشته ایم.


به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، سعید نمكی، روز دوشنبه در جلسه هماهنگی «بسیج ملی كنترل فشار خون» كه بوسیله برقراری ارتباط ویدئویی با روسای دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور، برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش های بی وقفه مجموعه دانشگاه های علوم پزشكی كشور در امتداد ساماندهی پرونده الكترونیك سلامت و همچنین، بسیج ملی كنترل فشار خون در اقصی نقاط كشور، اضافه كرد: در این مدت، دو اقدام بسیار مهم و اساسی را پیگیری كردیم، یكی از این اقدامات، پرونده الكترونیك سلامت است كه در این مدت كوتاه با پیگیری ها و تلاش های بی وقفه تمامی دست اندركاران در ستاد و دانشگاه ها، به نتایج خوبی رسیده و افتخار بزرگی محسوب می شود؛ چونكه پرونده الكترونیك سلامت در واقع، ریل گذاری بهادار ای برای نظام سلامت و فعالیت های بعدی مانند، پزشكی خانواده و نظام ارجاع خواهد بود.

نمكی افزود: دومین اقدام، راه اندازی بسیج ملی كنترل فشار خون است كه اقدامی بسیار بهادار و زیربنایی در نظام سلامت كشور خواهد بود. اثرات باارزش و گرانقدر این بسیج، پس از اختتام طرح، مشخص خواهد شد. هم اكنون، از اهمیت نتایج طرح باخبر نخواهیم شد و نمی دانیم كه بررسی یك جمعیت ۴۰ میلیون نفری و شناسایی موارد حاد پرفشاری خون، تا چه اندازه می تواند ما را در برنامه ریزی های حوزه سلامت و صرفه جویی هزینه، یاری كند. در دنیا نخستین بار است كه یك جمعیت ۴۰ میلیون نفری، تحت پوشش یكی از مقوله های NCD قابل تاثیر در نظام سلامت قرار می گیرند. وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشكی، بیان كرد: چنانچه فاز عملیاتی بسیج ملی فشار خون را نیز به خوبی مدیریت نماییم، مبنای بسیار پراهمیتی را برای اقدامات بعدی در كنترل بیماری های غیر واگیر در كشور، برجای گذاشته ایم و تردیدی نیست كه دست اندركاران این طرح و همكاران ساعی ما، از این آزمون بزرگ نیز، سرافراز بیرون خواهند آمد.

نمكی اشاره كرد: بیان چند نكته ضروری می باشد، اول اینكه، دانشگاه های علوم پزشكی و ستاد وزارت بهداشت، باید با آهنگ رشد تقاضای مردم برای ثبت فشارخون، سرعت خودرا بالا برند، یعنی اگر مطابق با این سرعت پیش نروند، گرفتار مشكل خواهند شد، این سرعت هم در بعد نظارت، هم در بعد آمادگی پذیرش در پایگاه ها و ایستگاه های سنجش فشار خون و هم دادن فیدبك بموقع به نظام ارائه سلامت، لازم است.

وزیر بهداشت درباب استفاده مطلوب از نیروی انسانی در این طرح ملی، اظهار داشت: در این طرح از نیروی انسانی باید به صورت برنامه ریزی شده بهره ببریم. اگر از ابزار نیروی انسانی به خوبی استفاده نكنیم، به نیروی متلاشی كننده ای تبدیل خواهد شد كه كل سیستم را بر هم خواهد زد. بنابراین، چیدمان نیروها و استفاده مطلوب از آنها، هم درون نظام سلامت و هم بیرون از آن، باید در كمال دقت صورت گیرد. یعنی اگر از سایر دستگاه ها نیرو اعزام شد، باید از این نیروها به درستی و برمبنای نظم و برنامه، استفاده گردد. در عین حال، دقت كنید كه این نیروها با تشكیلات وزارت بهداشت ادغام نشوند و حیطه مسئولیت و اجرا برای دستگاه های بیرون از وزارت بهداشت، به صورت جداگانه تعریف شود، اما در یك سیستم قابل ارزیابی، مدیریت شوند..

نمكی با اشاره به اینكه این بسیج ملی برای سنجش فشار خون گروه های سنی ۳۰ سال به بالا، گروه های لطمه پذیر و بیماران به راه افتاده است، افزود: به شكلی نباشد كه پس از اختتام طرح، متوجه شویم كه در این بسیج ملی، ۴۰ میلیون نفر مورد سنجش قرار گرفته اند و نیمی از آنها خارج از این گروه سنی بوده اند. اما چنانچه گره های سنی نزدیك به این استاندارد نیز بازگشت كردند، هم پذیرش شوند. مثلاً به شكلی نباشد اگر فردی ۲۹ ساله رجوع كرد او را مورد سنجش قرار ندهند و سبب رنجش شوند، باید دقت كرد كه جلب مشاركت مردم، كار بسیار ظریف و لطیفی است.

وزیر بهداشت درانتها با اشاره به اینكه بسیج ملی كنترل فشار خون، كار بزرگی است و نتایج مطلوب و بزرگ تری را به دنبال خواهد داشت، اشاره كرد: استان های مختلف می توانند برای برگزاری و اجرای موفق تر این طرح، هر ایده و اقدام خلاقانه ای را پیش بینی كرده و انجام دهند. درانتها طرح، دانشگاه های پیشرو مورد تقدیر و تشكر قرار خواهند گرفت.


منبع:

1398/03/14
15:41:54
5.0 / 5
4481
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است