وزیر بهداشت مطرح كرد

۳ سیاست اصلی وزارت بهداشت در سال ۹۸، اجرای پرونده الكترونیك سلامت تا آخر بهار

۳ سیاست اصلی وزارت بهداشت در سال ۹۸، اجرای پرونده الكترونیك سلامت تا آخر بهار به گزارش مستر لمون وزیر بهداشت ضمن اشاره به مشكلات مالی و تامین اعتبار سازمان بیمه سلامت و همینطور اقدامات انجام شده جهت پوشش بیمه ای ایرانی ها در چارچوب طرح تحول نظام سلامت، اظهار داشت: برای ورود به عرصه سلامت و بیمه مقدمه ای وجود داشت كه آنرا رعایت نكرده بودیم و این مقدمه توجه به قوانین بالادستی بود؛ به صورتی كه پیش از استقرار گایدلاین ها و نظام ارجاع، ورود به این عرصه درست نبود


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در نخستین همایش ملی سازمان بیمه سلامت، اظهار داشت: همیشه می توان با شعار و سنت اقداماتی را آغاز كرد، اما ماندگاری یك رویكرد و روش، تنها می تواند مبتنی بر علم باشد. آنچه كه بعنوان ساختاری مداوم در دنیا پیش می رود، امكان دارد بر اساس شعارهایی بوجود آمده باشد، اما استمرار آن فقط با عقل و علم میسر خواهد بود كه چنین روندی را در سازمان بیمه سلامت می بینیم.
وی اضافه كرد: در سال هایی كه در سازمان برنامه و بودجه بودم، نخستین دغدغه ام این بود كه چه بیمه ای است كه در كشور داریم كه به شكلی چاه ویلی است كه هر چه پول در آن می ریزیم، پر نمی گردد. باید توجه كرد كه پوشش همگانی سلامت و اجرای طرح تحول نظام سلامت برای دستگیری از اقشار محروم جامعه، اقدامی بود كه در دولت آقای دكتر روحانی انجام شد. هم اكنون یكی از آرزوهای كشور عراق اجرای بیمه همگانی است و كشور پاكستان یكی از افتخاراتش این است كه از ما برای توسعه سیستم PHC خود الگوبرداری كند. حال نگهداری این ساختارها باید مبتنی بر عقل و علم باشد.
نمكی با اشاره به اینكه پوشش بیمه همگانی دستاوردی مهم در كشور بود، افزود: البته با اجرای آن با یك چالش عمده و ناپیدا در نظام برنامه ریزی كشور مواجه شدیم؛ به طوریكه در مقطعی بودجه بیمه سلامت را دو برابر كرده و بودجه سلامت را ۱۰۰ درصد اضافه كردیم، اما دیدیم كه این چاه ویل باز هم ۸۰۰۰ میلیارد كم دارد. در نتیجه اوراق منتشر كردیم، اما باز هم مشكل وجود داشت. شاعر می گوید "بر ان كدخدا زار باید گریست كه دخلش بود ۱۹ خرج ۲۰".
وی با اشاره به اینكه ما چندین گرفتاری در حوزه سلامت داشتیم، اظهار داشت: برای ورود به عرصه سلامت و بیمه مقدمه ای وجود داشت كه آنرا رعایت نكرده بودیم و این مقدمه توجه به قوانین بالادستی بود. ازاین رو پیش از استقرار گایدلاین ها و نظام ارجاع، ورود به این عرصه درست نبود. وقتی راهنمای بالینی نداریم، مسلما بیمار به هر كجا كه بخواهد رجوع می كند و پولش را از جیب دولت باید داد.
نمكی تصریح كرد: وقتی برای بسته پایه خدمات، تعریف نداشته باشیم، نتیجه همین می شود كه در سال ۱۳۹۴، ۹۰ میلیارد تومان از پول بیمه سلامت برای تجویز هورمون رشدی كه برای بادی بیلدینگ مصرف می شود، خرج نمی شد. این نتیجه یعنی به چاه ویلی افتاده ایم كه سر و ته ندارد. هیچ كجای دنیا حتی در كشوری كه درامد سرانه ۵۰ هزار دلاری دارند هم این كار را نمی كنند. ازاین رو تا زمانیكه سیستم ارجاع و پزشك خانواده مستقر نشود، دروازه بان نداشته باشیم و دارو و نسخه به هر صورتی كه می خواهد ارائه شود، وضعیت همین است. ما كفش آدیداس و بلا را در یك ویترین گذاشته ایم و به بیمار می گوییم هر كدام را كه می خواهید بردارید، ما پولش را می دهیم. در كنار آدیداس هم یك مبلغ گذاشته ایم.
وزیر بهداشت افزود: اگر به یك رویكرد مبتنی بر اقتصاد سلامت بازنگردیم، دفترچه بیمه مانند چك های بی محلی است كه عامل سرگردانی مردم می شود. در عین حال اگر دقت نكنیم، برخی صرفه جویی ها در نظام سلامت هزینه های هگفتی بر دوش مردم می گذارند.
نمكی با اشاره به بحث خرید راهبردی خدمت در نظام سلامت، اظهار نمود: خرید راهبردی زمانی معنا دارد كه خریدار اختیار و حق انتخاب داشته باشد. باید پرسید ارائه دهنده خدمات در كشور جز دانشگاه های علوم پزشكی چه كسانی هستند؟. در عین حال باید پرسید تاوان بازبینی در كتاب ارزش گذاری نسبی خدمات را چه كسی باید بپردازد؟ بیمه ای كه قدرت چانه زنی با سیاستگذاران را نداشته باشد، مجبور به تبعیت است. در هیچ كجای دنیا گیرنده و ارائه دهنده خدمت زیر یك سقف نیستند و اگر هم هست استقلال شان را حفظ می كنند. ازاین رو سازمان بیمه سلامت یك سازمان حقوقی مستقل است كه باید با وزارت بهداشت برای خرید خدمت چانه زنی كند.
نمكی با اشاره به اینكه خوشحالم یك مرتبه اندیشمندان و علمای حوزه بیمه سلامت جمع شده اند تا راه رفته را واكاوی كرده و چراغی را روشن كنند، اظهار داشت: امسال اقدمات خوبی در حوزه بیمه سلامت انجام شد. بعنوان مثال ادغام مددجویان كمیته امداد در بیمه سلامت اقدام خوبی بود كه منجر به حفظ حرمت مددجدیان می شود. برای افراد مجهول الهویه هم كه سرگردان بودند، منابعی دیده شده تا در شرایطی تا سه ماه بتوانند تحت پوشش بیمه سلامت باشند و سپس با احراز هویت تعیین تكلیف شوند.
وی با اشاره به اینكه بیمه ای پایدار می ماند كه از افراد به اندازه بضاعت شان پول بگیرند و به اندازه نیازشان خدمت ارائه دهند، اظهار داشت: بیمه موفق باید از دارا بگیرد و برای نداری خود و دیگران استفاده نماید، از زمان جوانی بگیرد و برای زمان پیری هزینه كند. بدون رعایت این ساختار هیچ بیمه ای پایدار نمی ماند. بیمه پایدار نمی ماند مگر اینكه خودش را از یوغ دولت بیرون كشیده و بعنوان یك بنگاه اقتصادی پویا بتواند خودش را اداره كند.
نمكی افزود: در سازمان برنامه و بودجه محاسبه كردیم و دیدیم ۱۱ میلیون نفر به صورت مجانی بیمه شدند، اما تعداد افراد فاقد بیمه همچنان پابرجا می باشد. متوجه شدیم كه چهار تا پنج میلیون نفر از بیمه خویش فرما به سمت بیمه مجانی آمدند.
وی تصریح كرد: در سال ۹۸ ضمن توجه ویژه به منابع اقتصادی، با عنایت به اینكه امسال یكی از سخت ترین سال های پس از انقلاب را از نظر منابع كشور تجربه می نماییم، باید منابع موجود را بگونه ای مدیریت نماییم كه فرودستان كمترین فشار را تحمل كنند. در عین حال در طرح تحول سلامت می كوشیم كه بسته های كاهش پرداخت از جیب بیماران بخصوص برای محرومان، پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج و استقرار تیم پزشكی در مناطق كمتر برخوردار را بعنوان اقدامات اصلی پیش بریم. این سه محور سیاست اصلی ماست. در عین حال توجه به درمان سرپایی به جای بستری، استقرار پرونده الكترونیك سلامت و... را هم پیش می بریم.
نمكی اظهار داشت: بنده قول می دهم تا آخر بهار، پرونده الكترونیك سلامت را بعنوان ریل نظام ارجاع و پزشك خانواده را برای همه ایرانی ها و برای افاغنه مجاز و قانونی، اجرا نماییم.1398/02/07
16:10:16
5.0 / 5
4280
تگهای خبر: برنامه , بیمه , پزشك , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است