كاهش شیوع دیابت در تهران، مرض قند پنجمین علت مرگ ایرانی ها

كاهش شیوع دیابت در تهران، مرض قند پنجمین علت مرگ ایرانی ها مستر لمون: نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان كاهش میزان شیوع و مرگ و میر ناشی از دیابت در تهران، این بیماری را پنجمین علت مرگ در كشور خواند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر باقر لاریجانی - رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران در افتتاحیه پروژه "تهران پایتخت تغییر دیابت" كه روز گذشته برگزار شد، با اشاره به روند رو به گسترش بیماری های غیرواگیر در جهان، اظهار داشت: ۸۰ درصد مرگ و میرهای مربوط به این گروه از بیماری ها مربوط به ۴ بیماری دیابت، سرطان، بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی است.

وی با اشاره به اینكه ۶۲ درصد از كل میزان بار بیماری ها در جهان ناشی از بیماری های غیرواگیر است، اضافه كرد: بار اقتصادی بیماری های غیرواگیر برای جوامع بسیار بالا است و در دو دهه گذشته مبلغ قابل توجهی برای این بیماری ها در جهان صرف شده كه نشان داده است این بیماری ها نیازمند توجه جدی هستند.

وی با اشاره به وقوع ۸۲ درصد مرگ ها در ایران براثر بیماری های غیرواگیر اضافه كرد: بیشتر از ۷۶ درصد بار بیماری ها در كشور به بیماری های غیرواگیر اختصاص دارد. پنجمین علت مرگ در ایران به بیماری دیابت اختصاص دارد. پس عزمی ملی برای كنترل بیماری های غیرواگیر در كشور وجود دارد.

نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر درباره تشكیل كمیته ملی بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: سند ملی كنترل و جلوگیری از بیماری های غیرواگیر تدوین شد. این سند مورد حمایت های ملی و بین المللی قرار گرفت.

وی به اهداف سند ملی بیماری های غیرواگیر اشاره و اشاره كرد: علاوه بر اهداف سازمان جهانی بهداشت برخی اهداف اختصاصی متناسب با شرایط كشور در این سند در نظر گرفته شد. ثابت نگه داشتن میزان شیوع دیابت و چاقی یكی از اهدافی است كه در این سند دنبال می شود و مورد تاكید سازمان بهداشت جهانی باز هست.

لاریجانی با اشاره به اینكه پیش بینی می شود شیوع دیابت تا سال ۲۰۴۵، به میزان ۴۸ درصد در جهان افزایش یابد، گفت: بار این بیماری ها تا سال ۲۰۴۵ افزایش خواهد یافت. هزینه دیابت در دنیا در سال ۲۰۱۷ برابر ۷۲۷ بیلیون دلار برآورد شده بود كه این میزان تا سال ۲۰۴۵ به ۷۷۶ بیلیون دلار می رسد.

وی ادامه داد: هزینه دیابت در منطقه مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در سال ۲۰۱۷ برای هر بیمار دیابتی ۱۲۸۲ دلار و كل هزینه دیابت حدود ۱۷ درصد كل بودجه بهداشتی و معادل ۵۰ بیلیون دلار تخمین زده شده و قاعدتاً مرگ و میر ناشی از این بیماری ها باز در منطقه افزایش خواهد یافت.

نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر از روند فزاینده دیابت در جهان سخن گفت و اضافه كرد: شیوع دیابت در منطقه ما، ۱۰/۸% است و با روند فزاینده ای كه دارد، پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۵ به ۱۲ / ۱% برسد. میزان شیوع دیابت در منطقه خاورمیانه بیشتر از سایر مناطق و در زنان بیشتر از مردان است.

لاریجانی از نظام ثبت اطلاعات دیابت در كشور آگاهی داد و اظهار داشت: اطلاعات در رابطه با تمامی بیماری های غیرواگیر در سطح استان ها موجود است و به مسئولین استانی نمایش شده است. وضعیت شیوع بیماری در تمام كشور یكسان نیست و در بعضی استان ها نیازمند توجه بیشتر است.

وی با اشاره به اینكه بیشتر از ۸.۵ درصد هزینه های بهداشت و درمان كشور صرف دیابت می شود، به كاهش میزان شیوع و مرگ و میر ناشی از دیابت در تهران اشاره نمود و اظهار داشت: خوشه بندی فضایی میزان مرگ به سبب بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر در رابطه با آن در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران انجام شده است.

نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینكه بیشتر از یك چهارم ایرانیان چاق هستند و شیوع فعالیت فیزیكی كم در ایران ۵۷% است، اظهار داشت: سایر عوامل مانند مصرف دخانیات باز در ابتلای افراد به دیابت نقش دارند.

وی با اشاره به اینكه حدود ۳۰% ایرانیان فشار خون بالا و بیشتر از ۲۵% چربی خون بالا دارند، اظهار داشت: در بیماری دیابت تنها قند خون افراد مهم نیست، بلكه فشار خون و چربی باز از عوامل تشدید كننده عوارض این بیماری هستند.

لاریجانی با اشاره به روند افزایشی شیوع دیابت در استان های كشور اظهار داشت: روند تغییرات میزان شیوع دیابت با روند تغییرات میزان چاقی هماهنگ است. در ۲۷ سال قبل در بعضی استان های كشور، میزان شیوع دیابت دو برابر شده و در جمعیت بالای ۵۰ سال كشور ۵۰ درصد یا مبتلا به دیابت هستند یا در معرض این بیماری قرار دارند.

وی با اشاره به اینكه خوشبختانه شیوع دیابت در تهران كاهش یافته، اظهار داشت: استان های با فضای ورزشی كمتر و سبك زندگی با فعالیت كمتر، شیوع دیابت بالاتری دارند.

نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: آگاهی از دیابت حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است كه شبیه آمار جهانی است. پوشش خدمات پیشگیری و درمانی دیابت در كشور خوب است. برای نظم خدمات در تهران باید تلاش بیشتر شود.
لاریجانی ضمن اشاره به پایگاه های جامع اطلاعات موجود در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اظهار داشت: كشور ما یكی از پیشروها در استراتژی ها و اطلاعات روشن در زمینه بیماری های غیرواگیر است و جایزه ای بین المللی هم در این زمینه دریافت شده است.

وی با تاكید بر ضرورت عزم ملی برای اجرایی كردن استراتژی های در رابطه با كنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: كنترل میزان شیوع، پوشش درمانی، كیفیت درمان، نظام ثبت و پوشش بیمه ای همچون اهدافی است كه در زمینه بیماری دیابت باید دنبال شود و بر این اساس توافق هایی بین معاونت های وزارت بهداشت جهت راه اندازی كلینیك های دیابت در سراسر كشور به این منظور صورت گرفته است.

نایب رییس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان این نكته كه باوجود همه این تلاش ها اگر كارهای بیشتری نكنیم، نمی توانیم به اهداف در رابطه با كنترل دیابت در كشور دست یابیم، اظهار داشت: در نقاط مختلف كشور باید مسئولان را مجاب نماییم كه چه اقداماتی باید برای دیابت انجام دهند و این مساله مستلزم همكاری تمامی بخش های مرتبط در استان های مختلف كشور است.
بنابر اعلام روابط عمومی كمیته ملی بیماری های غیرواگیر، وی اشاره كرد: اطلاعات در رابطه با بیماری دیابت جمع آوری و ساماندهی شده و تلاش می شود كلینیك ها راه اندازی و متخصصین مربوطه برای نمایش بهتر خدمات در كشور ساماندهی شوند.

لاریجانی با اشاره به اینكه كلینیك های دیابت هم برای درمان و هم آموزش برای جلوگیری از این بیماری طراحی شده اند، اظهار داشت: با نرم افزاری كه در حال آماده سازی است اقدامات این كلینیك ها اطلاعات خوبی برای برنامه ریزی های بعدی در اختیار خواهند گذاشت.

وی با بیان اقدامات دانشگاه های علوم پزشكی كشور برای كنترل بیماری دیابت، این امر را مستلزم همكاری همه مسئولان و مشاركت مدیران استانی دانست و اظهار داشت: شرایط استان تهران در زمینه بیماری دیابت جالب نیست و نیازمند كار جدی است و همه ارگان ها باید باهم همكاری كنند.1397/11/29
15:23:40
5.0 / 5
4731
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است