تشخیص ذات الریه با یك گوشی پزشكی

تشخیص ذات الریه با یك گوشی پزشكی مستر لمون: پژوهشگران آمریكایی یك گوشی پزشكی مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده اند كه توسط آن می توان بیماری ذات الریه را تشخیص داد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران "دانشگاه جانز هاپكینز" (Johns Hopkins University) ایالات متحده آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك گوشی پزشكی مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند كه توسط آن و تنها با گوش دادن به نحوه تنفس افراد، می توانند بیماری ذات الریه را تشخیص دهند.
سینه پهلو یا ذات الریه یا پنومونی (Pneumonia) وضعیت التهابی ریه است كه عمدتاً كیسه های میكروسكوپی هوا موسوم به آلوئول ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس یا باكتری و گاهی باز در اثر سایر میكروارگانیسم ها، برخی داروها و شرایط دیگر مانند بیماری خود ایمنی رخ می دهد. در این بیماری، كیسه های هوایی متورم می شود و چون درون آن از مایعات پر می شود، در نتیجه اكسیژن رسانی كمتر می شود و تبادلات گازی كاسته می شود.
پژوهشگران این مطالعه اعلام كردند توسط این گوشی پزشكی مبتنی بر هوش مصنوعی تنها با گوش دادن به نحوه تنفس بیمار از وضعیت ریه های وی اگاه شده و بیماری ذات الریه را تشخیص می دهند.
این گوشی پزشكی از فناوری "فیلتر كردن سر و صدا" (noise-filtering technology) برای درك وضعیت ریه های فردی كه مبتلا به ذات الریه است، استفاده می نماید. بگفته پژوهشگران توسط این گوشی پزشكی می توان جان افراد بسیاری را نجات داد.
این گوشیهای پزشكی" Feelix " و" FeelixPro" نام دارند و بنا بر برنامه ریزی ها این گوشیها امسال وارد بازار خواهند شد.
بگفته دانشمندان این گوشی پزشكی با دقت بالایی كه دارد، می تواند از هر ۱۰ بیمار، ۹ مورد را به درستی شناسایی كند.
این گوشی پزشكی با دقت ۸۷ درصد قادر به تشخیص بیماری هایی ریوی است.
ریه های بیماران مبتلا به ذات الریه امكان دارد در هنگام نفس كشیدن صدای حباب، شكستن یا لرزیدن بدهد.
شرایط دیگر مانند آسم، پلورزی و تومورها باز می توانند سبب تغییر صدای ریه ها شوند بدین سبب می بایست مطمئن شوند كه گوشیهای پزشكی دقیقاً در جای مناسب قرار دارند.
پلورزی یا پلوریت (Pleurite) به مدلول التهاب و تحریك پردهٔ جَنب است. پلورزی خود یك بیماری نیست، بلكه عارضه ای است كه امكان دارد نشانهٔ بیماری های گوناگونی باشد. پلورزی به دو صورت پلورزیِ خشك و پلورزیِ مرطوب ظاهر می شود. پلورزی مرطوب با تجمع مایع در میان دو لایهٔ پردهٔ جنب همراه می باشد.
این گوشی پزشكی با فناوری كه دارد، سبب حذف صدای محیط اطراف می شود. هوش مصنوعی این گوشی باز با استفاده از یك پایگاه داده ثبت شده از حدود ۱۵۰۰ بیمار در آفریقا و آسیا آموزش دیده شده است.
این به این معنا است كه این فناوری می تواند صداهای غیر معمول ریه افراد و بیماری ذات الریه را بدون نیاز به پزشك، دقیق تشخیص دهد.
گوشی پزشكی مذكور داده های ثبت شده را به كامپیوتر پزشك ارسال می كند كه توسط آن پزشك می تواند تفاوت میان تنفس معمولی و تنفس شخص مبتلا به ذات الریه را تشخیص دهد.1397/11/19
14:43:44
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , پزشك
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است