نتایج بررسی نورون ها نشان می دهد

چاقی یك بیماری مغزی است

چاقی یك بیماری مغزی است به گزارش مستر لمون پژوهشگران آلمانی در بررسی نورون های مربوط به احساس سیری، نشان دادند كه چاقی، ریشه در مغز دارد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش هایی كه در دهه پیش انجام شده اند، نشان می دهند كه چاقی در درجه نخست، یك بیماری مغزی است. پژوهشگران "مركز هلمهولتز زنتروم" (Helmholtz Zentrum München) آلمان در بررسی جدیدی، یك كلید مولكولی كشف كردند كه به كنترل عملكرد نورون های مربوط به سیری و وزن بدن كمك می نماید.
چاقی، هم اكنون یك مشكل جهانی به حساب می آید كه علاوه بر كشورهای صنعتی، كشورهای در حال توسعه را هم تحت تأثیر قرار داده است. دانشمندان همیشه تلاش داشته اند مكانیزم های در رابطه با این بیماری را شناسایی كنند تا روش های جدیدی برای درمان آن عرضه كنند اما پژوهشگران "مؤسسه دیابت و چاقی" (IDO) مركز هلمهولتز زنتروم، گام مهمی در این زمینه برداشته اند.
دكتر "الكساندر فیست" (Alexandre Fisette)، از دانشمندان این مؤسسه اظهار داشت: احساس گرسنگی یا سیری، تا حدود زیادی به مغز به خصوص ناحیه هیپوتالاموس بستگی دارد. دو گروه از نورون های موجود در هیپوتالاموس می توانند وزن بدن و تعادل انرژی را با استفاده از پیام رسان های مولكولی كنترل كنند.
در حالی كه نورون های موسوم به " Agrp"، اشتها را می افزایند، نورون های موسوم به " Pomc"، احساس سیری را به وجود می آورند. قطع تعامل میان این دو دسته نورون، می تواند به چاقی یا دیابت نوع دو منجر شود.
دكتر "كارملو كوارتا" (Carmelo Quarta)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما در بررسی جدید خود دریافتیم كه یك عامل رونویسی ژنتیكی موسوم به " Tbx3"، نقش مهمی در این مكانیسم دارد. در صورت كمبود Tbx3، نورون هایی كه مسئول تولید احساس سیری هستند، دیگر نمی توانند پیام رسان های مولكولی مورد نظر را تركیب كنند.


دانشمندان با به كار بردن روش های بسیاری توانستند نشان دهند كه Tbx3، نقشی اساسی در كسب انرژی و سوخت و ساز شكر دارد.
فیست اضافه كرد: با بررسی ایده خود روی مگس میوه دریافتیم كه كمبود Tbx3، به بحران هویت نورون های در رابطه با سیری و نهایتاً چاقی منجر می شود. همین موضوع، در مورد انسان هم صدق می كند. ما در آزمایش های ابتدایی خود روی نورون های انسان دریافتیم كه این نورون ها بدون حضور Tbx3 نمی توانند به درستی عمل كنند.
دكتر "ماتیاس چوپ" (Matthias Tschöp)، مدیرعامل مركز هلمهولتز زنتروم اظهار داشت: انسان هایی كه به نقص ژنتیكی در Tbx3 مبتلا هستند، از چاقی رنج می برند. پژوهش ما برای اولین بار، این مكانیسم های مهم را توضیح می دهد و بر نقص محوری مغز در تنظیم سوخت و ساز انرژی تاكید می كند.
این پژوهش، در مجله " Nature Metabolism" به چاپ رسید.1397/11/13
15:42:43
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: بیماری , چاقی , درمان , دیابت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است