سرپرست وزارت بهداشت:

میزان سم در ماهی كفال در تالاب انزلی بیش از اندازه مجاز است

میزان سم در ماهی كفال در تالاب انزلی بیش از اندازه مجاز است مستر لمون: سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به تهدید آلاینده های زیست محیطی برای نظام سلامت و ضمن آگهی نسبت به سمی شدن آب دو رودخانه ای كه به تالاب انزلی می ریزند، اظهار داشت: بر همین مبنا هم میزان سمیت پوست ماهی كفال بیش از اندازه مجاز بوده است.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز كه امروز (دوم بهمن ماه) در سازمان محیط زیست با حضور عیسی كلانتری - رئیس این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: بعنوان متولی امر سلامت كشور خوشحال هستم كه با عنایت به تاثیر عوامل اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی موثر بر سلامت جامعه، شاهد برگزاری چنین همایشی در سازمان محیط زیست هستم.

وی افزود: امروزه با وجود همه دستاوردهایی كه در عرصه سلامت داریم، بی توجهی به شاخه های زیست محیطی موجب احداث مشكلاتی در نظام سلامت شده و مسائلی همچون گردوغبار و آلاینده های صنعتی، نظام سلامت جامعه ما را تهدید می كند.

تحمیل هزینه های سنگین بیماری های غیرواگیر به نظام سلامت

سرپرست وزارت بهداشت افزود: روزگاری با پنج دلار می توانستیم شش بیماری مهلك را واكسینه نماییم و كلیه فرایند مربوط به واكسینه همچون خرید واكسن و تهیه زنجیره سرد آن و سایر موارد بر عهده خودمان بود. در همین راستا در زمینه كاهش مرگ و میر كودكان زیر یك سال، كاهش مرگ و میر نوزادان و كاهش مرگ و میر مادران در اثر عوارض حاملگی بالاترین رتبه را در میان ۲۳ كشور شرق مدیترانه به دست آوردیم. اما امروزه بروز بیماری هایی همچون سرطان ها، دیابت، فشار خون، حوادث جاده ای و عوامل موثر زیست محیطی، هزینه های ما را در حوزه سلامت به شدت سنگین كرده است.

بار بیماری های امروز، تلنبار ندیده های روز گذشته است

نمكی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار نمود: در مفاهیم پزشكی، بحث بار بیماری ها مطرح است و من معتقدم كه بار بیماری های امروز تلنبار ندیده های روز گذشته است.

سرپرست وزارت بهداشت، اعلام نمود: یك دوره شیمی درمانی برای یك بیمار سرطانی به سبب استنشاق بنزن ناشی از بنزین، معادل یك دوره واكسیناسیون در یك شهرك برای ما هزینه بر است.

وی در این باره افزود: در شرایط حاضر خوابیدن بیمار در اتاق آی سی یو یا سی سی یو در ارزان ترین كشور، هزار دلار هزینه در بر دارد. بدین سبب این موارد برای ما یك آگهی است تا توجه ویژه ای داشته باشیم كه چه مشكلاتی امكان دارد در اثر بیماری های غیر واگیردار احداث شود.

لزوم مشاركت دستگاه ها برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر

سرپرست وزارت بهداشت اشاره كرد: در حوزه بیماری های غیرواگیردار نیازمند مشاركت بین بخشی دستگاه ها هستیم و باید همه دستگاه ها در حوزه بیماری های غیر واگیر وارد میدان شوند، ضمن این كه باید توجه داشت كه وزارت بهداشت در حوزه بیماری های غیر واگیر مثل فشار خون، دیابت، حوادث جاده ای و عوامل موثر زیست محیطی كمترین نقش را دارد و عمده نقش ها بر عهده سایر دستگاه ها است. به همین علت حركت سازمان محیط زیست را در زمینه برگزاری همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز ارج می نهم و معتقد هستم كه علاوه بر توسعه صنعت سبز باید نگاه سبز باز گسترش یابد.

تسهیلات برای دانشگاه های سبز

نمكی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این كه سازمان برنامه و بودجه برای دانشگاه های سبز تسهیلاتی قائل می شود، اظهار داشت: البته منظور از دانشگاه سبز صرفا این نیست كه دانشگاه ها از انرژی های پاك و سبز بهره مند شوند، بلكه باید دانشگاه در سبز شدن اندیشه كشور موثر باشد.

آلاینده های زیست محیطی نفس سلامت را می گیرد

سرپرست وزارت بهداشت اظهار داشت: همه ما باید در كنار هم بایستیم و فریاد بزنیم كه آلاینده های زیست محیطی نفس سلامت ما را خواهد گرفت و باید تلاش نماییم سیاستگذاران كشور را متقاعد نماییم كه محیط زیست عرصه مهمی است و امروز بیماری های ناشی از آلاینده های محیط زیست، نظام سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد.

سمیت پوست ماهی كفال بیش از اندازه مجاز

وی با اشاره به خشكی تالاب های كشور، اشاره كرد: تالابی همچون تالاب انزلی با ۱۷ كیلومتر وسعت، دو رودخانه به این تالاب می ریزد و آب این دو رودخانه سمی شده است و برمبنای بررسی های صورت گرفته میزان سمیت پوست ماهی كفال بیش از اندازه مجاز بوده است. افزون بر اینها در شرایط حاضر از ایستگاه تخلیه زباله فراوان در شرایط خشك چهار لیتر در ثانیه و در شرایط مرطوب ۲۴ لیتر در ثانیه شیرابه به تالاب انزلی وارد می شود.

سرپرست وزارت بهداشت درانتها صحبت های خود اشاره كرد: تخریب تنوع زیستی یكی از مسائل جدی است و همه باید برای حفظ محیط زیست به صحنه بیاییم. وزارت بهداشت باز در حوزه محیط زیست فعال خواهد بود.خبرنگار: زینب رحیمی / دبیر خبر: زهرا روزبروزی


1397/11/02
15:24:31
5.0 / 5
4980
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , حاملگی
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است