خواص خار مریم از سلامت كبد تا استقامت استخوان ها

خواص خار مریم از سلامت كبد تا استقامت استخوان ها مستر لمون خواص خار مریم از سلامت كبد تا استقامت استخوان هابه گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، "سیلیمارین" ماده فعال در خار مریم است. خار مریم بیشتر برای درمان مشكلات كبدی سفارش می گردد اما برخی افراد معتقدند این گیاه می تواند كلسترول را هم كم كند و به كنترل دیابت نوع ۲ كمك می نماید.

همچنین گروهی از افراد ادعا می كنند گیاه خار مریم در درمان بیماری سیروز كبدی، هپاتیت، یرقان و اختلالات كیسه صفرا موثر است.

سایت مدیكال نیوز تودی به توضیح بعضی از خواص این گیاه پرداخته است:

۱- كمك به سلامت كبد: یكی از رایج ترین موارد كاربرد خار مریم درمان مشكلات كبدی است. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۶ نشان داده است این گیاه صدمه دیدگی كبدی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را در موش ها بهبود می دهد. هرچند لازم است شواهد بیشتری به دست آید تا خواص خار مریم را برای كبد انسان تایید كند.

۲- بهبود سلامت پوست: مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان داد استفاده از این گیاه روی پوست موش ها به بهبود بیماری های پوستی التهابی كمك می نماید. همینطور خار مریم دارای تاثیرات ضد پیری و آنتی اكسیدان روی سلول های پوست انسان است كه در بررسی های آزمایشگاهی به خواص آن پی برده شد.

۳- كاهش كلسترول: بالا بودن سطح كلسترول به بروز مشكلاتی در سلامت قلب و افزایش احتمال ابتلای فرد به سكته مغزی منجر می گردد. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۰۶ نشان داد خار مریم نقش حائز اهمیتی در پایین نگه داشتن سطح كلسترول بازی می كند.

۴- كمك به كاهش وزن: بررسی های اولیه روی حیوانات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۶ نشان داد ماده سیلیمارین موجود در خار مریم باعث كاهش وزن در موش ها می گردد و بنابراین كارشناسان این طور عنوان كردند كه گیاه خار مریم برای افرادی كه به دنبال كاهش وزن هستند مفید است.

۵- كاهش مقاومت به انسولین: بر مبنای بررسی كه روی تعدادی موش آزمایشگاهی انجام گرفت مشخص شد عصاره خار مریم به كاهش مقاومت انسولینی كمك می نماید. مقاومت انسولینی مشكلی است كه مبتلایان به دیابت نوع ۲ دچار آن هستند.

۶- بهبود علائم آسم آلرژیك: ماده فعال موجود در خار مریم در كاهش التهاب موثر است. در سال ۲۰۱۲ میلادی مطالعه ای انجام گرفت كه نشان داد سیلیمارین به كاهش التهاب در مجرای تنفسی موش های مبتلا به آسم آلرژیك كمك می نماید.

۷- محدود كردن پیشرفت سرطان: این گیاه می تواند از پیشرفت برخی انواع سرطان جلوگیری كند.

۸- كمك به حفظ سلامت استخوان ها: خار مریم نقش اساسی در حفظ سلامت استخوان ها بازی می كند. در سال ۲۰۱۶ آزمایشاتی انجام گرفت كه نشان دهنده نقش این گیاه در جلوگیری از فرسایش استخوان بوده است.

۹- بهبود قدرت شناختی: نتیجه مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ از آن حكایت می كند كه گیاه خار مریم مقاومت بدن در برابر استرس اكسیداتیو را بالا می برد. استرس اكسیداتیو عامل اصلی بیماری آلزایمر است.

۱۰- تقویت سیستم ایمنی: خار مریم واكنش ایمنی بدن را تقویت كرده و به مقابله با عفونت ها كمك می نماید.
1396/10/03
19:50:13
5.0 / 5
5729
تگهای خبر: بیماری , درمان , دیابت , سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است