نایب رئیس كمیسیون بهداشت مجلس؛

۲۰ درصد مواد غذایی وارداتی قاچاق است، ممنوعیت محصولات تراریخته

۲۰ درصد مواد غذایی وارداتی قاچاق است، ممنوعیت محصولات تراریخته مستر لمون: نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، سهم واردات مواد غذایی قاچاق به كشورمان را بین ۱۵ تا ۲۰ درصد اعلام نمود.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، دكتر همایون یوسفی در برنامه نبض پزشكی شبكه خبر با اشاره به میزان قاچاق مواد غذایی به كشور، اظهار داشت: گفته می گردد بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از مواد غذایی وارداتی به كشور قاچاق است، هرچند وارد كنندگان رسمی معتقدند این سهم خیلی بیشتر است.
وی با انتقاد از چندگانگی در نظام ارزیابی و نظارت مواد غذایی و بهداشتی در كشور، اضافه كرد: در همه كشورهای پیشرفته دنیا متولی كنترل و ارزیابی مواد غذایی و بهداشتی و... ، یك سازمان یا وزارتخانه است اما در ایران متولی این امر نهادهای مختلف مثل وزارت جهاد كشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان استاندارد و... ، هستند كه این مشكل باید حل شود و نظام بررسی كیفیت و ارزیابی مواد غذایی و بهداشتی باید یكپارچه شود تا مشكلات این حوزه حل شود چون كه این چندگانگی مبحث نظارت را تضعیف می كند.
یوسفی اظهار داشت: قوانین خوبی در این زمینه وضع شده است و در كنار آن هم سیاست های نظام در حوزه سلامت هم هست و باید اظهار داشت كه بازدارندگی قوانین هم در بعضی از حوزه ها خوب است اما در برخی از بخش ها نیست كه به هر حال بر می گردد به ضمانت اجرایی قوانین كه كم یا ضعیف است و این هم بازمی گردد به همان چندگانگی متولیان نظارت.
وی با اشاره به روش های مختلف اطلاع از اصالت كالا اضافه كرد: باید پیوسته فهرست كالاهایی كه سلامتشان مورد تایید نیست یا مشكل دارد منتشر شود و مردم از آنها آگاه شوند.
نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به نگرانی های جهانی درباره محصولات تراریخته، اظهار داشت: مجلس هرگونه تولید و عرضه محصولات تراریخته را ممنوع كرده است، متاسفانه محصولاتی كه تراریخته اند و وارد می شوند برچسب ندارند و مردم از آنها آگاهی ندارند كه باید مردم را از این نوع محصولات آگاه كرد و تشویق كرد كه از غذاهای ارگانیك استفاده كنند.

1396/09/25
13:57:19
5.0 / 5
4984
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است