مسئول پژوهشكده علوم و فناوری های پزشكی دانشگاه شهید بهشتی مطرح كرد:

سوءاستفاده مالی از بیماران با نقشه برداری مغز، دخالت افراد غیرپزشك

سوءاستفاده مالی از بیماران با نقشه برداری مغز، دخالت افراد غیرپزشك مستر لمون: مسئول پژوهشكده علوم و فناوری های پزشكی دانشگاه شهید بهشتی نسبت به سوءاستفاده مالی از بیماران به بهانه نقشه برداری از مغز توسط افراد غیرپزشك اخطار داد.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، دكتر مجتبی زارعی روز یكشنبه در نشست خبری پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران كه مقرر است از ۷ تا ۹ مهر ۹۷ در مركز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، اظهار داشت: مخاطبان این همایش رشته های علوم اعصاب، نورولوژی، روانپزشكی، جراحی اعصاب، گوش و گلو، بینی و سر و گردن، رادیولوژی، پزشكی هسته ای، گفتاردرمانی و... هستند كه همایش امسال دارای ۱۵ امتیاز بازآموزی برای شركت كنندگان است.
وی ادامه داد: هدف از برگزاری این همایش فرصتی است برای جوانانی كه در این زمینه فعالیت می نمایند تا بتواند سكوی پرتاب آنها برای پیشرفت در این مسیر علمی باشد.
زارعی در ادامه با انتقاد از سیاست هایی كه در نظام سلامت كشور ما دنبال می شود، اظهار داشت: متاسفانه در ایران با كارهای جدید مقاومت می گردد و از سوی دیگر شاهد انحراف علمی در این نوع از كارهای جدید هستیم.
وی افزود: آن چیزی كه نقشه برداری مغز در دنیا دنبال می كند درك بهتر ساختار عملكرد مغز در جهت پیشبرد علم پزشكی است.
وی با گلایه از اینكه سرمایه گذاری دولت در جای نامناسب صورت می گیرد، اضافه كرد: سرمایه گذاری باید با برنامه ریزی و استراتژی باشد تا به نتیجه برسد متاسفانه این نوع سرمایه گذاری ها تحت تمایلات سیاسی و رفیق بازی صورت گرفته و از مسیر اصلی خودش خارج می گردد.
زارعی افزود: پنج سال پیش كه به ایران آمدم و پروژه نقشه برداری مغز را شروع كردم یك استراتژی را دنبال می كردیم اما سرعت پیشرفت كار اصلا طبق برنامه نبوده، چون پشتیبانی دولتی در حد صفر است.
وی افزود آنقدر كه دانشمندان بین المللی از ما حمایت كرده اند خودی ها از ما حمایت نكرده اند، البته فقط حمایت مالی نیست بلكه ما نیازمند حمایت های معنوی هستیم.
وی با عنوان این مطلب كه در ایران آموزش پزشكی و عرضه خدمات سلامت بر عهده دانشگاه است اضافه كرد: متاسفانه در دنیا به این شكل عمل نمی گردد و همین مسئله مشكل بزرگی را در كشور ما بوجود آورده است، چونكه تا زمانی كه ما آموزش و تحقیقات پزشكی را همراه با عرضه خدمات سلامت بر عهده دانشگاه قرار بدهیم مشكلات لاینحل باقی خواهند ماند.
به گفته زارعی، این شكل از سیاست در نظام سلامت سبب خواهد شد تا پزشكان به درآمد بیشتر بیندیشند.
وی با انتقاد از اینكه پنج سال قبل بودجه ۱۰ میلیون دلاری توسط معاونت علمی ریاست جمهوری برای پروژه نقشه برداری مغز مصوب شد، اضافه كرد: متاسفانه این بودجه را به ما ندادند و ما بدون ابزار و حمایت دولت مشغول كار هستیم.
رئیس همایش بین المللی مغز ایران با انتقاد از سوءاستفاده برخی افراد از بیماران اظهار داشت: متاسفانه افرادی نقشه برداری مغز انجام می دهند كه پزشك نیستند.
وی با عنوان این مطلب كه برخی بیماران توسط پزشكان به افراد غیرپزشك ارجاع داده می شوند، افزود ما باید بدانیم نقشه برداری مغز رادیولوژی یا ام آر آی و سی تی اسكن نیست اما یك عده از این مسئله سوءاستفاده كرده و جیب بیماران را خالی می كنند.
مسئول پژوهشكده علوم و فناوری های پزشكی دانشگاه شهید بهشتی افزود: نقشه برداری مغز یك علم تحقیقاتی است كه تنها مواردی از آن در بالین و آن هم برای كسانی كه كاندیدای جراحی مغز هستند استفاده می گردد.
زارعی تصریح كرد: امكانات ما اجازه نمی دهد از نقشه برداری مغز در جهت خدمات بالینی استفاده نماییم.

1397/07/01
00:13:34
5.0 / 5
4653
تگهای خبر: پزشك , جراحی , خدمات , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است