در گفت وگو با ایسنا تشریح شد

علت افزایش سرطان در ایران، بروز 40 درصد مرگ ها پیش از 70 سالگی

علت افزایش سرطان در ایران، بروز 40 درصد مرگ ها پیش از 70 سالگی مستر لمون: رییس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به مهم ترین عوامل خطر بروز بیماری های غیرواگیر، علت افزایش بروز سرطان در ایران و جهان را شرح داد.


دكتر علی مطلق در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و بیمارهای مزمن تنفسی چهار بیماری غیرواگیر هستند كه در عوامل خطر مشخصی مانند تغذیه نامناسب، استفاده از سیگار و دخانیات، استفاده از الكل و فعالیت بدنی كم، ریشه دارند، اظهار داشت: این بیماری ها بیش از دوسوم علل مرگ ومیر در جهان را به خود اختصاص می دهند. بر این اساس اگر كل مرگ هایی كه سالانه در جهان اتفاق می افتد ۵۶ میلون نفر باشد، ۶۸ درصد آن در اثر بیماری های غیرواگیر است.
وی با اشاره به اینكه ۴۰ درصد از این مرگ ومیرها پیش از ۷۰ سالگی اتفاق می افتد و مرگ زودرس نامیده می شوند، اضافه كرد: سرطان در صدر علل مرگ ومیرهای زودرس در سال ۲۰۱۲ قرار داشته است. البته دلیل این مورد بروز بیشتر سرطان به علت افزایش امید به زندگی است.
شایع ترین سرطان ها در ایرانمطلق ادامه داد: بر اساس گزارش های كشوری مربوط به سال ۹۳، شایع ترین سرطان ها در ایران در زنان، سرطان پستان بوده كه بیشترین میزان بروز را دارد و سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ و سرطان معده در مراتب بعدی قرار میگیرد. به جز سرطان های پوستی، به صورت متوسط از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳۰ نفر از زنان به سرطان مبتلا می شوند. در عین حال باید توجه كرد كه میزان بروز سرطان در مردان بیش از زنان است و بر مبنای آمار ۱۵۷ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر در مردان به سرطان مبتلا میشوند و سرطان معده هم در راس سرطان های مردانه قرار می گیرد.
رییس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه متوسط جهانی بروز سرطان به ترتیب در مردان و زنان ۲۰۵ و ۱۶۵ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است، اظهار داشت: این آمار نشان میدهد میزان بروز سرطان در ایران كمتر از میزان جهانی است. نكته قابل اهمیت این است كه بروز سرطان هم در ایران و هم در جهان رو به افزایش است. یعنی اگر در سال ۲۰۱۲ سالیانه ۱۴ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شدند، این عدد تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید و میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری هم از هشت میلیون نفر به ۱۳ میلیون نفر افزایش خواهد یافت؛ چراكه با افزایش بروز سرطان، میزان مرگ ومیر ناشی از آن هم به همان نسبت بیشتر می گردد.
مطلق درباره وضعیت بروز سرطان در ایران هم اظهار داشت: در سال ۱۳۹۳، حدود ۱۱۲ هزار مورد سرطان در كشور داشته ایم و طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت پیش بینی می گردد كه این عدد تا سال ۲۰۳۰ به ۱۵۵ هزار نفر خواهد رسید (هر چند پیش بینی ما بیش از این است) و میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری هم از ۵۵ هزار نفر به ۱۰۰ هزار نفر افزایش پیدا خواهد نمود.
وی بالارفتن طول عمر را مهم ترین دلایل بروز و افزایش سرطان در ایران و كشورهای در حال توسعه بیان كرد و ادامه داد: در جهان در سال ۲۰۱۲ امید به زندگی ۷۱ سال بوده، اما در ایران ۷۴ سال. حال اگر این میزان امید به زندگی در ایران را با سه دهه گذشته مقایسه نماییم، می بینیم كه در گذشته میزان امید به زندگی ایرانی ها ۵۸ سال بوده، اما اكنون به ۷۴ سال رسیده است. باید توجه كرد كه در این سنین احتمال بروز سرطان افزوده می شود. علاوه بر عامل افزایش امید به زندگی، دو عامل دیگر یعنی شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی هم در بروز و افزایش مبتلا شدن به سرطان موثرند. بعنوان مثال بر مبنای مطالعاتی كه هر دو الی سه سال در كشور انجام می گردد و بر مبنای نمونه گیری بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر، مشخص شده كه حدودا ۸۳ درصد جمعیت كشور كمتر از پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف می كنند. این درحالی است كه مصرف میوه و سبزی یكی از عوامل حفاظت كننده در برابر بروز سرطان است. همینطور حدود ۶۰ درصد جمعیت كشور فعالیت بدنی كمی دارند و اضافه وزن هم در بیش از ۶۰ درصد زنان و بیش از ۵۰ درصد مردان دیده می گردد. میزان كلسترول بالا هم در حدود یك چهارم جمعیت بالغین كشور دیده می گردد كه از عوامل بروز سرطان است. ازاین رو وقتی شیوه زندگی ناسالم داشته باشیم باید انتظار افزایش سرطان را هم داشته باشیم.
عوامل محیطی و تاثیر بر بروز سرطانمطلق با اشاره به برخی عوامل محیطی موثر بر بروز سرطان هم اظهار داشت: متاسفانه عوامل محیطی هم در ایران شرایط خوبی ندارند. به طوریكه میزان مصرف انرژی در ایران به ازای هر یك نفر ۲۸۰۰ كیلوگرم است؛ در صورتی كه متوسط جهانی آن ۱۹۰۰ كیلوگرم است. همینطور میزان ذرات معلق در یك متر مكعب از هوای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در ایران، ۱۱۵ میكروگرم است كه متوسط جهانی آن ۶۰ است. متاسفانه در زمینه عوامل محیطی و شیوه زندگی، وزارت بهداشت نقش زیادی ندارد و نمی تواند به تنهایی این عوامل را كنترل كند، بلكه نیازمند همكاری سایر سازمان های دولتی و غیر دولتی است و عزمی ملی برای كنترل این بیماری می طلبد.
۳۰۰۰ میلیارد هزینه مستقیم برای سرطانوی درباره هزینه های سرطان هم اظهار داشت: در سال ۲۰۱۰ میلادی میزان هزینه های سرطان در جهان ۱۱۶۰ میلیارد دلار بوده كه رقم بسیار بالایی به حساب می آید و معادل دو درصد تولید ناخالص جهانی است. بر این اساس هزینه های سرطان حدود ۲۰ درصد از هزینه های بیماری های قلبی-عروقی كه نخستین عامل مرگ ومیر در جهان هستند، بیشتر است. این مورد نشان داده است كه سرطان نیازمند توجه و مدیریت هزینه است. در ایران طبق برآوردهای ما حداقل ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقییم برای سرطان وجود دارد و مجموعه هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سرطان هم بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال است.
مطلق اضافه كرد: در سطح جهانی اعلام شده كه اگر كشورها در زمینه كنترل سرطان برنامه ریزی كنند، می توانند ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار از هزینه های این بیماری را كاهش دهند. این عدد بسیار قابل توجه است. با مدیریت هزینه در ایران هم می توانیم رقمی بالغ بر ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان را ذخیره و صرفهجویی نماییم.
وی با اشاره به اینكه سرطان اگر درست مدیریت و درمان گردد، می تواند یك بیماری مزمن و كمتر كشنده باشد، اظهار نمود: در وزارت بهداشت برنامه ملی مدیریت سرطان را برای بهبود نتایج درمان این بیماری در دستور كار داریم كه چهار جزء اصلی شامل پیشگیری از بروز سرطان، تشخیص زود هنگام سرطان، درمان سرطان و مراقبت های تسكینی دارد. یك سری فرآیندهای پشتیبان هم مانند توسعه زیر ساخت به منظور كاهش فاصله بین تشخیص و درمان سرطان، مدیریت منابع مالی و توسعه پژوهش و ثبت سرطان بایدفراهم باشند تا سرطان به درستی مدیریت شود.
مطلق با اشاره به اینكه در زمینه نیروی انسانی مورد نیاز برای مراقبت های تسكینی و جراحی سرطان باید قوی تر و گسترده تر اقدام نماییم، اضافه كرد: یكی از مهم ترین اقداماتی كه باید صورت گیرد، مدیریت نظام اطلاعاتی و ثبت است. البته نظام ثبت سرطان از سال ۸۲ در كشور وجود دارد كه ما در خلال پنج سال قبل آن را ارتقاء داده ایم. باید توجه كرد كه بدون داشتن اطلاعات درست و از این رهگذر نظارت كافی بر روند تشخیص و درمان سرطان، در كنترل این بیماری موفق نخواهیم بود.1397/04/02
22:53:37
5.0 / 5
4558
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است