تولید نانو پودرهای استخوانی با كاربرد در دندانپزشكی و ارتوپدی

تولید نانو پودرهای استخوانی با كاربرد در دندانپزشكی و ارتوپدی مستر لمون: محققان مركز نوآوری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی موفق به تولید و تجاری سازی نانو پودرهای استخوانی با كاربرد در حوزه های ارتوپدی و دندانپزشكی شدند.مسعود مرادجو، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا تولید پودرهای استخوانی سنتیك را از زمینه های تحقیقاتی خود نام برد و اظهار داشت: یكی از محصولاتی كه در همه اعمال جراحی فك و صورت و همینطور در كاشت ایمپلنت و ارتوپدی از آن استفاده های وسیعی می شود، پودرهای استخوانی است كه در كنار فلزات از آن بهره برداری خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه نمونه خارجی این محصول در بازار در دسترس می باشد، تصریح كرد: نمونه آلمانی این محصول هر نیم سی سی آن 500 هزار تومان است، ولی محصول ما با 90 هزار تومان به بازار ارائه شد كه به علت قیمت و كیفیت آن مورد استقبال پزشكان قرار گرفته است.

مرادجو با تاكید بر این كه این پودرها از دو منبع "اهدایی" از انسان و "سنتز" تولید می شود، خاطرنشان كرد: پودر استخوانی اهدایی از انسان در ایران نداریم؛ چون باید نمونه های استخوانی از جانب سازمان پزشكی قانونی در اختیار ما قرار داده شود تا با اضافه كردن یكسری مواد آن را تبدیل به پودر استخوانی كرد.

این محقق انتقال بیماری از فرد دهنده به فرد گیرنده را از دیگر چالش های استفاده از منبع اهدایی نام برد و اضافه كرد: یكی از دلایلی كه باعث شد شیوه اهدایی در تولید پودرهای استخوانی كنار گذاشته شود، بیماری هایی است كه توسط افراد دهنده به افراد گیرنده منتقل می گردد.

وی با اشاره به اینكه این بیماری ها با استفاده از دستگاه های در دسترس قابل تشخیص نیست، اظهار نمود: بیماری سرطان مغز استخوان همچون این بیماری ها است كه احتمال بروز سرطان در فرد گیرنده وجود دارد؛ از این رو از سال های گذشته این روش در دنیا كنار گذاشته شده است.

مجری طرح با تاكید بر اینكه در محصول تولیدی ما از روش سنتزی استفاده شد، اظهار نمود: با استفاده از پودر كلسیم اكساید و كلسیم فسفات با استفاده از روش خاصی به پودر استخوانی تبدیل می گردد.

به گفته این محقق، همه این مراحل در اتاق تمیز و بر مبنای استانداردهای خاصی كه از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام می شود، صورت خواهد گرفت.

وی به بیان روش تولید پودر سنتزی استخوان پرداخت و ادامه داد: روش مورد استفاده در این تحقیق روش سنتزی محلولی است، به این معنا كه در فاز محلولی موادی طبق پروتكل خاصی به یكدیگر اضافه شدند. محلول بودن این تركیب سبب می گردد كه مواد در ابعاد نانومتر شكسته شوند.

مجری طرح در این باره افزود: از آنجایی این محلول در هزار تا هزار و 500 دور RPM به هم زده می شود، شكسته شدن مولكول ها را در ابعاد نانومتر و تبدیل شدن آنها به نانو كریستال ها را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینكه در این طرح به نانو هیدروكسید رسیدیم، اظهار داشت: پودر تولید شده در حوزه های دندانپزشكی و ارتوپدی قابل استفاده می باشد.
1397/03/29
15:37:27
5.0 / 5
4973
تگهای خبر: بیماری , پزشك , كلسیم
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است