از گرمازدگی تا مرگ، سه مرحله گرمازدگی را بشناسیم

از گرمازدگی تا مرگ، سه مرحله گرمازدگی را بشناسیم مستر لمون: با گرم شدن هوا احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی كه با گرما مرتبط هستند هم افزایش می یابد. یكی از شایع ترین این بیماری ها، گرمازدگی است كه می تواند فرد را تا سر حد مرگ هم ببرد.دكتر غلامرضا معصومی-متخصص طب اورژانس در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه گرمازدگی همچون حوادثی است كه كاملا قابل پیشگیری است، اظهار داشت: در صورت بی توجهی به علایم آن و عدم درمانش می تواند فرد را به سمت مرگ هم سوق دهد.

وی با اشاره به اینكه گرمازدگی بر مبنای علایم، نشانه ها و نحوه درمان به سه دسته تقسیم می شود، اضافه كرد: این سه دسته عبارتند از گرفتگی عضلات ناشی از گرما، خستگی ناشی از گرما و سكته گرمایی. باید توجه كرد كه این تقسیم بندی عملا سیر علایم و مشكلات ناشی از گرمازدگی را نشان داده است كه در صورت عدم درمان از هر مرحله به مرحله بعد ادامه می یابد.
عوامل موثر در شروع گرمازدگی را بشناسیم
معصومی با اشاره به اینكه اگر به عوامل گرمازدگی توجه كرده و آنها را كنترل نماییم، از گرمازدگی و پیشرفت كردن آنها جلوگیری می شود، اضافه كرد: این عوامل شامل مواردی می شوند كه سبب بالا رفتن دمای بدن و از دست رفتن آب از بدن می شوند. باید توجه كرد كه كودكان به خصوص در سنین زیر چهار سال و سالخوردگان به خصوص افراد بالای ۶۵ سال در معرض گرمازدگی قرار دارند.

وی ادامه داد: قرار گرفتن كودكان در محیط های گرم مانند داخل ماشین، پوشیدن لباس های تیره در فصل گرم، عدم مصرف مایعات به میزان لازم در گرما، وارد شدن ناگهانی در محیط گرمی كه بدن شخص هنوز به آن عادت نكرده است، قرار گرفتن در زیر آفتاب، قرار گرفتن در محیط گرم با رطوبت بالا، عواملی كه سبب از دست رفتن آب بدن می شوند مانند مصرف قرص های ادرار آور و الكل و چاقی همچون عوامل بروز گرمازدگی محسوب می شوند.
گرفتگی عضلات ناشی از گرما
این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینكه گرفتگی عضلانی مشخص ترین علامت گرمازدگی است، اظهار نمود: یكی از شایع ترین مثال های آن گرفتگی عضلانی است كه به صورت مكرر در میادین ورزشی به خصوص فوتبال دیده می گردد. باید توجه كرد كه درمان در این مرحله راحت و در صحنه خواهد بود و نیازی به انتقال بیمار به مركز درمانی نیست. بر طرف كردن گرفتگی با كشش در جهت مخالف عضلات انجام می گردد و نوشیدن مایعات فراوان و البته نوشیدنی های ورزشی جلوی اتفاق مجدد را خواهد گرفت. اگر بیمار را به محل خنك منتقل نماییم، بطور قطع سیر بهبود علایم سریع تر خواهد شد.
خستگی گرمایی
معصومی اضافه كرد: اگر در مرحله گرفتگی عضلانی اقدام مناسبی انجام نشود، به خصوص در كودكان و افراد مسن، فرد وارد مرحله خستگی گرمایی خواهد شد كه به صورت تعریق شدید و ضربان قلب بالا همراه با گیجی و خواب آلودگی، احساس ضعف، كرامپ عضلانی، تهوع و سردرد همراه با افت فشار خون مشخص خواهد شد. معمولا در هوایی كه رطوبت بالا دارد، وضعیت وخیم تر می گردد.

وی با اشاره به اینكه سفارش می گردد در این مرحله تمام فعالیت ها قطع شده، فرد به مكانی خنك منتقل شده و مایعات بنوشد، اضافه كرد: اگر علایم بیمار ظرف مدت یك ساعت بهبود نیابد و یا دمای اولیه بالای ۴۰ درجه سانتی گراد همراه باشد، باید سریعا فرد را به بیمارستان منتقل كرد.

معصومی با اشاره به اقداماتی كه باید قبل و حین انتقال فرد به بیمارستان انجام دهیم، اظهار داشت: بیمار را سریعا از محیط گرم خارج كنید، لباس هایش را در بیاورید، سریعا بیمار را خنك كنید (یكی از بهترین این روش ها این است كه بدن بیمار را خیس كرده و در معرض باد قرار دهید) و در صورت تحمل، مایعات خنك به بیمار بنوشانید.
سكته گرمایی
این متخصص طب اورژانس درباره سومین مرحله گرمازدگی یعنی سكته گرمایی هم اظهار داشت: در ادامه سیر گرمازدگی، اگر در مرحله قبل هم اقدام موثری انجام نگیرد، بیمار وارد این فاز می گردد. علایم ورود به این فاز عبارتند از عدم تمركز، كم شدن تعریق، بر افروختگی پوست، ضربان قلب بالا و همچین تنفس های تند، گیجی و منگی و نهایتا بیهوشی و مرگ.

معصومی همینطور اظهار نمود: در این فاز معمولا اقدام خاصی در بیرون از بیمارستان قابل انجام نیست. بیمار باید بلافاصله به بیمارستان منتقل و اقدامات لازم مایع درمانی و كاهش دمای بدن برایش صورت گیرد. البته اگر در این شرایط امكانات درمانی در دسترس نیست یا رسیدن به این امكانات زمان بر است، می توان فرد را در آب سرد خواباند و سپس بدن خیسش را در مقابل باد قرار داد. گذاشتن یخ در كنار بدن بیمار و زیر بغل و كشاله های ران هم می تواند كمك كننده باشد. در صورتی كه فرد دچار لرز شد، برای جلوگیری از گرما باید لرز را با داروهایی ماند بنزودیازپین ها (دیازپام) كنترل نماییم.
1397/02/13
20:01:42
5.0 / 5
5184
تگهای خبر: درمان , ورزش
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است