مشاور وزیر بهداشت مطرح كرد؛

اجرای برنامه غربالگری كودكان اوتیسم در دستور كار وزارت بهداشت

اجرای برنامه غربالگری كودكان اوتیسم در دستور كار وزارت بهداشت مستر لمون: مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی همزمان با هفته سلامت اظهار داشت: خدمات توانبخشی به گروههای هدف توسعه پیدا می كند.


به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، دكتر محمدتقی جغتایی با اشاره به مبحث هفته سلامت امسال و هم شعار یكی از روزهای این هفته در خصوص «عدالت در دسترسی به خدمات سلامت؛ حق مردم، مسئولیت حكومت» اظهار داشت: امروزه خدمات توانبخشی بسیار گسترده شده است و دیگر صبر نمی كنند بیمار ناتوان شود تا اقدامات توانبخشی را آغاز كنند، بلكه در مرحله ای كه بیم ناتوان شدن بیمار وجود دارد، اقدامات توانبخشی آغاز می گردد. به همین جهت، خدمات توانبخشی، در بهداشت، درمان و توانبخشی عرضه و ادغام می گردد.
وی ضمن تاكید بر لزوم پرداختن به مساله توانبخشی تصریح كرد: كودكان مبتلا به اوتیسم، فلج مغزی و دیگر اختلالات مشابه تكاملی، بیماران ضایعه مغزی و نخاعی، سكته مغزی و مبتلایان به اختلالات پیشرونده مانند پاركینسون، آلزایمر و ام اس، گروه هایی هستند كه نیاز مبرمی به دریافت خدمات توانبخشی دارند.وی اظهار داشت: وزارت بهداشت، خدمات توانبخشی را مورد توجه قرار داده است و در نظر دارد تا با استفاده از واحدهای خود، بخش خصوصی و هم با همكاری هلال احمر و بنیاد شهید به تدریج عرضه خدمات به این گروه ها را گسترش دهد و در عین حال، سازمان بهزیستی هم عرضه خدمات توانبخشی را تداوم بخشد.
جغتایی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت، اجرای برنامه هایی را در جهت برقراری عدالت در دسترسی به خدمات سلامت شروع كرده است، ادامه داد: در همین راستا، اقدامات متعددی می توان انجام داد كه تشخیص و شناسایی به موقع كودكان دچار اختلالات تكاملی همچون این اقدامات است چون كه انجام درمان های ضروری و توانبخشی، مانع از ناتوانی آنان می گردد. بر همین اساس، وزارت بهداشت، برنامه غربالگری اختلالات تكاملی را در دستور كار خود قرار داده و مقرر است غربالگری كودكان مبتلا به او تیسم را هم در برنامه خود قرار دهد.
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی اظهار داشت: اغلب كودكان در پنج سال اول زندگی خود برای دریافت خدماتی مانند واكسیناسیون و دیگر خدمات، به مراكز بهداشتی و درمانی رجوع می كنند كه با گسترش خدمات غربالگری و مداخلات به موقع در مراكز تكامل كودك، مبحث عدالت در سلامت یا دسترسی به خدمات كه یكی از ابزارهای عدالت در سلامت است، گسترش پیدا می كند تا خدمات اولیه توانبخشی تنها منحصر به نقاط خاصی نباشد.

1397/02/07
19:45:52
5.0 / 5
4674
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است