فروش آبمیوه های قاچاق در سوپرماركت ها، برندهایی كه زیرسبیلی رد می شوند

فروش آبمیوه های قاچاق در سوپرماركت ها، برندهایی كه زیرسبیلی رد می شوند مستر لمون: مدت ها از جولان آبمیوه های قاچاق عربی در سوپرماركت ها می گذرد، اما به نظر می رسد برای عرضه این آبمیوه ها سخت گیری خاصی لحاظ نشده و در نهایت حساسیت ها به چند برند خاص مربوط شده است.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، در سال های گذشته بارها اعلام شده كه هیچ یك از شركت های عرب مجوز صادرات كالا به ایران را ندارند براین اساس واردات هیچ گونه آبمیوه عربی قانونی نیست. اما با این وجود در اغلب سوپرماركت های سطح شهر تهران انواع و اقسام نوشیدنی های عربی وجود دارد. البته گاه شركت های ایرانی با عنایت به شرایط، دست به اقدامی معنادار زده و نوشیدنی هایی را با ظاهر مشابه انواع عربی وارد بازار كرده اند، اما همچنان نوشیدنی های عربی در بازار به وفور یافت می گردد.

گفت وگوی میدانی با بعضی از فروشندگان این آبمیوه ها گویای آن می باشد كه تعزیرات نسبت به برخی برندهای آبمیوه های قاچاق حساسیت خاص نشان داده است و جریمه هایی نسبتا بالا را اعمال می كند اما همچنان برخی نوشیدنی های عربی هستند كه نسبت به آنها حساسیت خاصی لحاظ نمی گردد. براین اساس در موارد مختلف فروشندگان و توزیع كنندگان این نوشیدنی ها تلاش می كنند انواع نوشیدنی های عرب را در ویترین یا یخچال های خود به گونه ای جاسازی كنند كه به راحتی مشخص نباشد تا بدین شیوه هم امكان دور زدن نظارت ها وجود داشته باشد و هم برای عرضه این كالاها در بازار راه باز باشد. اما نكته جالب اینكه در اغلب مواقع فروشندگان بر نظارت سلیقه ای تاكید كرده و این گونه اعلام می كنند كه "بررسی ها و نظارت ها تنها به چند برند خاص محدود می شود".

از سوی دیگر اینگونه اعلام می گردد كه برخی محصولات با بسته بندی و كاملا مشابه انواع محصولات عرب تولید شده یا گفته می گردد واردات آنها قانونی است، چراكه دارای نشان سیب سلامت هستند و بر این اساس ناظران تعزیرات برای عرضه این محصولات در سوپرماركت ها مشكل خاصی نمی بینند.

به هر صورت جای سئوال است در شرایطی كه حتی نسبت به گل های تزئینی از جانب ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز طرح های ضربتی برگزار می شود، چطور سلامت مردم مورد بی توجهی قرار گرفته و اقدام جدی در این زمینه صورت نمی گیرد؟ از جانب دیگر جای سئوال است كه اگر قرار بر برخورد با عرضه این كالاهاست، چرا ناظران تفاوت قائل شده و برخی برندها را به اصطلاح زیر سبیلی رد می كنند؟

این اتفاق در شرایطی رخ می دهد كه پیش از این بارها حتی مطالبی درباره سرطان زا بودن بعضی از این آبمیوه ها اعلام شده است.
در گذشته برخی مسئولان منطقه آزاد قشم اینگونه اعلام نموده اند كه این جزیره با عنایت به نزدیك بودن به مرز آبی با كشورهای حاشیه خلیج فارس، آماج قاچاق كالاها و آبمیوه های غیراستاندارد قرار گرفته و از آنجاكه اداره كل غذا، دارو و استاندارد سازمان منطقه آزاد قشم مجوز ورود كالاهای غیراستاندارد به جزیره را ممنوع كرده اند متأسفانه این كالاها با استفاده از مبانی غیرقانونی و بصورت انبوه وارد قشم می شوند.
معاون وقت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تاكید كرده بود این وزارتخانه به هیچ عنوان مجوز واردات نوشیدنی های مختلف را صادر نمی كند، چراكه با عنایت به تولیدات كشور در این عرصه نیازی به واردات كالای خارجی وجود ندارد. همینطور پیش از این به كرات اعلام شده كه هیچ آبمیوه عربی مجوز واردات به كشور را ندارد اما با تمام این تفاسیر بخش قابل توجهی از بازار آبمیوه و نوشیدنی كشور در اختیار برندهای عرب و واردكنندگانی كه به قاچاق آنها پرداخته اند اختصاص دارد.
1397/02/04
16:16:33
5.0 / 5
5252
تگهای خبر: سلامت , كالا , محصولات , میوه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است