در پژوهشی دانشگاهی تحلیل شد؛

مخارج سلامت در خانواده های ایرانی چگونه است؟

مخارج سلامت در خانواده های ایرانی چگونه است؟ مستر لمون: دستیابی به توسعه اقتصادی یكی از اصلی ترین اهداف دولت مردان در تمامی حكومت ها است. بر این اساس، تلاش در جهت بهره مندی مناسب آحاد افراد جامعه از خدمات بهداشتی و درمانی كه از اساسی ترین پیش شرط های تولید توسعه اقتصادی می باشد اهمیتی دوچندان می یابد. محققان كشورمان در این خصوص مطالعه ای را انجام داده اند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، زمانی می توان ادعا كرد تمامی افراد، قادر به استفاده از امكانات بهداشتی و درمانی هستند كه خانوارها هنگام تأمین مالی امكانات مذكور دچار هزینه های كمرشكن سلامت نشوند. به عبارت دیگر محافظت از خانوارها در مقابل هزینه های كمرشكن سلامت یكی از مهم ترین اقدامات موردنیاز برای نیل به هدف برقراری توسعه اقتصادی در جامعه خواهد بود.
به این منظور ابتدا باید چنین خانوارهایی را شناسایی كرد و سپس اقدامات حفاظتی از آنان را در برابر این پدیده نامطلوب صورت داد. در این راستا به قول صاحب نظران، دو اقدام اساسی باید انجام شود: یكی تعریف كمرشكن بودن هزینه های سلامت و دیگری تعیین نسبتا دقیق میزان هزینه كرد خانوارهای كشور برای خرید كالاها و خدمات بهداشتی و درمانی.
در این خصوص، محققانی از دانشگاه تربیت مدرس، مطالعه ای را انجام داده اند كه در آن با بررسی شیوه های اقتصادسنجی مناسب با استفاده از داده های حوزه سلامت، اصلی ترین تعیین كننده های مخارج سلامت خانوار انتخاب و معرفی شده اند.
در این تحقیق كه با استفاده از یك «مدل انتخاب نمونه» انجام شده، داده های موردنیاز از طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی استخراج شده است كه هرساله توسط مركز آمار ایران انجام می گردد.
با توجه به تعاریف و شاخص های موجود در طرح مذكور، مخارج سلامت دربردارنده تمام مخارج ماهانه صرف شده توسط خانوار جهت استفاده از محصولات، وسایل و لوازم پزشكی، خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی به همراه هزینه های مربوط به ترك اعتیاد است.
دكتر عباس عصاری آرانی، عضو هیئت علمی گروه توسعه و برنامه ریزی اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس و همكارانش در این پژوهش می گویند: «با بررسی مطالعات انجام شده در حوزه الگوسازی مخارج سلامت در سطح فردی و خانوارها، می توان دریافت كه مهم ترین متغیرهای اقتصادی، اجتماعی و جمعیت شناختی اثرگذار روی مخارج سلامت عبارتند از: درآمد، ثروت، جنسیت، سن، تحصیلات، دسترسی به امكانات و خدمات بهداشتی و درمانی، بیمه، تعداد اعضا و وضعیت تأهل».
نتایج این پژوهش، از آن حكایت می كند كه بهره مندی از خدمات بیمه ای، وضعیت تأهل سرپرست خانوار، استعمال دخانیات، توسعه یافتگی استان محل سكونت، جنسیت، تعداد كودكان، جوانان و سالمندان و شهرنشینی ازجمله مهم ترین عوامل مؤثر بر ورود خانوارها به بازارهای كالاهای سلامت هستند. با این توضیح برای مثال می توان گفت اگر بیشتر اعضای خانواده را زنان تشكیل بدهند، به علت توجه بیشتر زنان به مراقبت های مربوط به پوست و مو، احتمال ورود به بازار كالاهای سلامت افزایش می یابد. این نتیجه در مورد برخورداری اعضا از خدمات بیمه ای با عنایت به پرداخت بخشی از هزینه ها توسط شركت بیمه گر هم وجود دارد.
این محققان می گویند: «احتمال ورود به بازار كالاهای سلامت با حركت وضعیت تأهل سرپرست خانوار از حالت هیچگاه ازدواج نكرده به سمت بدون همسر به دلیل طلاق، بدون همسر به دلیل فوت و دارای همسر افزایش می یابد. این امر می تواند به علت مسائلی مانند تولد فرزند یا افزایش انگیزه زندگی در حالت های انتهایی باشد».
آن ها ادامه می دهند: «بر اساس نتایج به دست آمده از این پژوهش، سكونت در مناطق شهری و هم در استان هایی كه ازنظر شاخص های سلامت توسعه یافته تر هستند، موجبات افزایش احتمال ورود به بازار سلامت را فراهم می كند. این امر می تواند به دلایلی نظیر بیشتر بودن آلودگی هوا، استفاده از غذای فوری، دسترسی ساده تر به مراكز پزشكی، خطر مواجهه با سوانح رانندگی و مواردی از این قبیل در مناطق مذكور باشد».
نتایج پژوهش همینطور نشان داده است كه درآمد سرانه، مالكیت منزل مسكونی، بهره مندی از خدمات بیمه ای، تحصیلات، وضعیت تأهل سرپرست خانوار، هزینه های دخانی و میزان استعمال دخانیات، توسعه یافتگی استان محل سكونت، جنسیت، تعداد سالمندان و غیر سالمندان و شهرنشینی ازجمله مهم ترین عوامل مؤثر بر مقدار هزینه های خانوار در حوزه سلامت هستند.
به بیان دكتر عصاری آرانی و همكارانشان: «گروه های پایین درآمدی به دلیل نبود منابع مالی مكفی و اولویت دهی به تأمین خوراك، پوشاك و مسكن، هزینه های كمتری را در حوزه سلامت صرف می كنند. ولی گروه های بالای درآمدی به دلایلی دیگر مانند استفاده از رژیم غذایی مناسب، سكونت در مناطقی با آلودگی های كمتر و مرفه تر، بهره مندی از خودروهای باكیفیت تر و نظایر این ها، به مداخلات درمانی كمتری نیاز داشته و درنتیجه هزینه های سلامت كمتری را متقبل می شوند».
این محققان می افزایند: «بهره مندی اعضای خانوار از خدمات بیمه های درمانی هم با استفاده از كاهش قیمت به دلیل پرداخت قسمتی از هزینه ها توسط شركت بیمه گر، سبب ازدیاد میزان استفاده از كالاها و خدمات سلامت و بنابراین هزینه های انجام شده توسط خانوار در این حوزه می گردد. همینطور افراد تحصیل كرده معمولاً دارای مشاغلی با حقوق و دستمزد بالاتر هستند، بنابراین سلامت كه پیش نیاز عرضه نیروی كار است، در مورد افراد تحصیل كرده تر، بازدهی بیشتری دارد. بنابراین این افراد حاضرند برای مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده هزینه های بالاتری را بپردازند».
نكته دیگر بررسی شده توسط محققان فوق، ارتباط هزینه های دخانی و سلامت خانوار است كه بر مبنای نتایج به دست آمده، با یكدیگر ارتباط مستقیم دارند. به گونه ای كه یك ریال افزایش در هزینه های دخانی باعث 14 صدم ریال افزایش هزینه های سلامت خانوار می گردد.
دكتر عصاری آرانی و همكارانش با عنایت به نتایج به دست آمده از پژوهش خود سفارش كرده اند: «به منظور بهره مندی گروه های زیر از كالاها و خدمات بهداشتی و درمانی، باید تمهیدات ویژه ای مانند اجبار به پرداخت فرانشیز (حق بیمار) كمتر و عرضه خدمات بهداشتی و درمانی مجانی در نظر گرفته شود: 1) خانواده های متعلق به گروه های درآمدی میانی كه توسط افراد دارای همسر اداره می شوند، 2)خانوارهایی با اندازه بزرگ تر بخصوص خانوارهایی كه تعداد سالمندان زیادی دارند و 3) خانوارهایی كه تعداد زنان/دختران در آن ها زیاد است».
قابل ذكر است یافته های این مطالعه در قالب مقاله ای علمی پژوهشی در فصل نامه «پژوهش های رشد و توسعه اقتصادی» وابسته به دانشگاه پیام نور انتشار یافته اند.1396/12/21
15:07:31
5.0 / 5
4714
تگهای خبر: پزشك , خدمات , درمان , سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است