خطر كمبود ید در سلامت نوزادان

خطر كمبود ید در سلامت نوزادان به گزارش مستر لمون هر سال كمبود ماده معدنی ˮیدˮ ۱۹ میلیون نوزاد را با خطر آسیب مغزی روبرو می كند.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، كمبود ید در دوران حاملگی و اوایل كودكی ۱۹ میلیون نوزاد در سراسر جهان را با خطر دائم اما قابل پیشگیری صدمه مغزی روبرو می كند.

كمبود ید در دوران حاملگی می تواند بر رشد روانشناختی و عصبی جنین تاثیر بگذارد و ضریب هوشی كودك را به میزان قابل توجهی می كاهد.

كارشناسان همینطور مدعی شدند كمبود گسترده ید می تواند به سرانه شناختی مجموع یك كشور صدمه بزند و به پیشرفت های اجتماعی- اقتصادی ضربه وارد كند.

از دهه ۱۹۹۰ اقدام جهانی برای افزودن مقدار ناچیزی از ید به نمك خوراكی به صورت موفقیت آمیز معضل كمبود ید را برطرف و سلامت رشد مغزی كودكان در جهان را حفظ نموده است.

هرچند تحقیقات از آن حكایت می كند كه برای مقابله با این معضل باید اقدامات بیشتری صورت گیرد و هنوز ۱۴ درصد از كودكان متولد شده در جهان با خطر قابل پیشگیری صدمه مغزی روبرو هستند. به قول محققان نوع مواد معدنی كه كودك در سال های نخست تولد دریافت می كند بر رشد مغزی در تمامی دوران زندگی او تاثیر می گذارد. حیاتی ترین دوره رشد كودك و دریافت ید ۱۰۰۰ روز بین دوره لقاح و سن دو سالگی است.

بیشتر كشورها به علت اینكه این ماده معدنی نامنظم در خاك و محیط زیست آن ها توزیع شده با خطر كمبود ید روبرو هستند. همینطور در خیلی از مناطق خاك به صورت فزاینده ای از ماده معدنی ید محروم است.

اكنون نمك ید دار در دسترس ۸۶ درصد خانوارهای جهان قرار دارد و به صورت فزاینده ای در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. هرچند این چالش برای خیلی از كشورهای باقی مانده است.

به گزارش روزنامه گاردین، همچون كشورهایی كه كمبود ید در آن ها شایع است می توان به بوروندی، مالی، ماداگاسگار، موزامبیك، سودان جنوبی و سودان اشاره نمود كه در تمامی این مناطق باید اقدامات جدی اتخاذ شود. 

1396/12/12
15:41:13
5.0 / 5
5089
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است