روستایی که سهم لک لک ها شد

روستایی که سهم لک لک ها شد مستر لمون: در روستای کپرجودکی لرستان، لک لک های تالاب بیشه دالان وقتی می خواهند صاحب خانه شوند، روی مهربانی اهالی روستا حساب باز می کنند. آن قدر روی تیرهای برق می نشینند که رییس شورای روستا متوجه می شود که باید دست به کار شود.به گزارش مستر لمون، رییس شورای روستا در اینستاگرامش قصه لک لک جدید را منتشر می کند و از سراسر ایران، دوستداران محیط زیست چند نفری هزینه ساخت خانه جدید را برعهده می گیرند و برایش به اندازه نیاز خرید مواداولیه پول می ریزند. چند روز بعد آهنگر روستا که برادر رییس شورای روستاست، سفارش جدید را تحویل می دهد. او نیز فقط پول آهن آشیانه لک لک را می گیرد و دستمزدش حال خوب لک لک هاست. از میان روستاهای اطراف تالاب، لک لک ها در روستای کپرجودکی لانه می سازند؛ چونکه این سهم از زمینهای تالابی با اراده اهالی همین روستا تالابی مانده است. جعفر کرمی پور، رییس شورای روستای کپرجودکی در گفت و گو با همشهری از ترجیح عمده جوانان روستا می گوید که « می خواهیم تالاب را برای لک لک ها حفظ نماییم.»

چه شد که به فکر ساختن لانه برای لک لک ها افتادید؟

به گزارش همشهری، سیل سال۱۳۹۸ برای روستای ما برکت آورد. تالاب پرآب شد و ۲سال پس از آن هم به لطف خدا، بارندگی خوب بود. از آن سال زادآوری لک لک ها خیلی خوب شد. هرکدام ۳تا جوجه را بزرگ کردند. لک لک ها تمام سال اینجا ماندند و فقط بچه هایشان لانه را ترک کردند. سال بعد لک لک های بالغ به روستا برگشتند.

عید۱۴۰۱ ناگهان، تمام تیرهای برق پر از لک لک شد. نمی دانستیم چطور به لک لک ها کمک نماییم. از دوستان محیط زیستی پرسیدیم آنها گفتند برخی لاستیک کهنه به سر تیر می اندازند. آنها ده ها بار چوب سرلاستیک ها آوردند و باد زد و لانه را خراب کرد. یکی از فعالان محیط زیست اراک پیشنهاد نمود که برایشان سبد آهنی بسازیم ولی برای این کار اداره برق باید همکاری کند و سیم های برق را از بالای دکل، کمی پایین تر بیاورد.

عید۱۴۰۱ اولین آشیانه های آهنی را نصب کردیم. یک روز بامداد دیدم که در تمام لانه ها لک لک نشسته است. اما خشکسالی همان سال موجب شد لک لک ها جوجه هایشان را از لانه بیرون بیندازند. بحمدالله در سال۱۴۰۲ لک لک ها ۲۳لانه درست کردند و همه جوجه هایشان را نگه داشتند. هیچ تلفاتی هم نداشتیم چون تالاب خشک نبود. از شروع امسال تا الان با کمک خیرین و دوستداران محیط زیست ۶لانه ساخته ایم.
مردم چطور کمک می کنند؟
وقتی در پیج اینستاگرام اعلام می کنم که می خواهیم برای لک لکی آشیانه بسازیم، مردم بصورت مشارکتی هزینه ساخت لانه را پرداخت می کنند. افراد با نیت خیرات برای اموات پول ساخت را به دهیاری روستا می دهند.


1403/02/25
13:05:42
5.0 / 5
211
تگهای خبر: خرید , هزینه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است