انجام اعمال پیوند استخوان در گذر از 30 سالگی

انجام اعمال پیوند استخوان در گذر از 30 سالگی به گزارش مستر لمون، رئیس دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول های بنیادی خونساز، اظهار داشت: حالا اغلب استانهای کشور مرکز پیوند مغز استخوان دارند و این یک پیشرفت بزرگ است. امر درمان با پیوند مغز استخوان به یک روند روتین تبدیل گشته است اما باید از این به بعد تمرکز خویش را بر سلول درمانی و ژن درمانی ببریم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر اردشیر قوام زاده در دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول های بنیادی خونساز که در مرکز قلب تهران برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم بیماران بتوانند از ماحصل این کنگره بهره مند شوند. هم اکنون بیشتر از ۳۰ سال است که کار پیوند مغز استخوان در کشور صورت می گیرد. نخستین مواردی که تحت پیوند استخوان قرار گرفتند سه نفر بودند که همچنان پیگیر آنها هستیم. آن زمان هر سه نوجوان بودند، حالا دو نفر از آنها کاملا سالم و دارای همسر و فرزند هستند و یک نفر هم به علت مبتلا شدن به بیماری عفونی دار فانی را وداع گفت.
این فوق تخصص خون و سرطان بالغین، اضافه کرد: حالا اغلب استانهای کشور مرکز پیوند مغز استخوان دارند و این یک پیشرفت بزرگ است. امر درمان با پیوند مغز استخوان به یک روند روتین تبدیل گشته است اما باید از این به بعد تمرکز خویش را بر سلول درمانی و ژن درمانی ببریم.
در ادامه برنامه دکتر قاسم جانبابایی، دبیر علمی دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول های بنیادی خونساز، اظهار داشت: تجارب سالهای گذشته بخصوص در بُعد بین المللی باید ارزیابی شود تا در عین حرکت در راه دانش، اولویت های خویش را بشناسیم و صرفاً خریدار علم و محصول نباشیم و بتوانیم به تولید و تأمین محصولات برسیم. جمع بندی ما این بود که کنگره سال جاری به چند مورد تخصصی بپردازد که یکی از مهم ترین موضوعات مدنظر ما موارد اخلاق پزشکی بود تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری نماییم.
وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم دیگر در کنگره، اقتصاد سلامت در پیوند مغز استخوان و سلول های بنیادی است تا هزینه اثربخشی آنرا بررسی نماییم که منابعی که برای این بخش استفاده می شود سودآور باشد. ظرافت های استفاده از سلول های بنیادی بالا است اما امکان دارد خطراتی به دنبال داشته باشد که به علت کمبود نیروی انسانی کافی امکان دارد رخ دهد ازاین رو یک پنل تخصصی برای اقتصاد سلامت خواهیم داشت تا روند توسعه مراکز، حداقل استانداردهای توسعه مرکز، زیرساخت آزمایشگاهی و... بررسی شود.
او تصریح کرد: مباحث محوری که مطرح خواهیم کرد بیشتر برای رفع چالش هایی است که روزانه با آن دست و پنجه نرم می نماییم.
وی ادامه داد: یک برنامه کارگاهی هم برای آموزش مراکز تازه تاسیس خواهیم داشت. یکی از مباحث مهم سلول گیری است که آموزش های مربوطه با عرضه گواهی معتبر صورت می پذیرد.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، در ادامه دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در دوازدهمین کنگره سالیانه پزشکی و پرستاری پیوند سلول های بنیادی خونساز، اظهار داشت: امروزه علم و دانش موضوعی تعیین کننده است و خداوند را شاکریم که در کشور ما این اتفاق پس از انقلاب اسلامی به خوبی رخ داده است. پیشرفت های مختلف بوجود آمده بخصوص در بُعد سلامت مایه افتخار است. بعنوان مثال ما حالا ۷ پلت فرم واکسن کرونا داریم که همگی موفق هستند و تمایز پلت فرم ها به مبارزه با مشکلات بایولوژیک کمک می نماید و برای هر اتفاقی در آینده هم ما را آماده می کند.
وی ادامه داد: علیرغم هر نگاه سیاسی داشتن قدرت برای بقای هر ملتی تعیین کننده است. همین اوکراینی ها اگر سلاح هسته ای خویش را تحویل نداده بودند حالا در بازی بین شرق و غرب قربانی نمی شدند. یک ملت و زیرساخت های کشور نابود شد چون نتوانستند از خود دفاع کنند ازاین رو قدرتمندی در هر زمینه ای بخصوص در حوزه علم برای کشور واجب است.
قناعتی ضمن اشاره به این که حوزه خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از نقاط افتخار است، بیان نمود: به لحاظ کمیت و کیفیت خیلی خوب عمل کردیم که در هزینه های حوزه سلامت هم سبب صرفه جویی شده است. هم اکنون در عراق بخصوص در جنوب عراق لوسمی (سرطان خون) به دنبال گلوله های تقویت شده با پلوتونیوم و اورانیوم که آمریکایی ها در جنگ ۱۹۹۰ میلادی به کار بردند افزایش پیدا کرده است و آنها برای پیوند مغز استخوان بیماران را به هندوستان می فرستند و ۱۰۰ هزار دلار هزینه می کنند درحالی که ما با برنامه ریزی مناسب می توانیم این بیماران را جذب کرده و با درمان آنها ارزآوری نماییم. در یک سال قبل میزان ارزآوری توریسم سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران ۳ برابر شده است.

منبع:

1401/12/11
14:49:58
5.0 / 5
163
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , پزشك
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است