معاون سازمان نظام پزشكی تشریح شد

خطر آبکی شدن خدمات سلامت

خطر آبکی شدن خدمات سلامت به گزارش مستر لمون، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه قیمت گذاری دستوری نرخ خدمات سلامت سبب کاهش کیفیت خدمات پزشکی می شود، اظهار داشت: باید در کشور کف تاب آوری مراکز عرضه دهنده خدمت را بررسی و احصاء نماییم و از دولت هم انتظار داریم که آنها را اعمال نماید.دکتر علی سالاریان در گفتگو با ایسنا، در رابطه با پیشنهادات مطرح شده برای تعیین تعرفه های پزشکی سال ۱۴۰۲، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که تورم موجود در جامعه می تواند بر روی کیفیت خدمات سلامت، انگیزه پزشک، مهاجرت پزشک و... اثر بگذارد. ازاین رو تعرفه خیلی مهم است. از طرفی تعرفه اضافی که سبب شود پرداخت از جیب مردم در این شرایط بالا رود هم خطرناک بوده و می تواند صدمه زا باشد.
تعرفه های پزشکی افزایش واقعی یابد تا خدمات پزشکی آبکی نشوند
وی اضافه کرد: دولت ها در این مواقع مکلفند که بعنوان پایه ای ترین حق یک فرد که سلامت و حفظ جان است، به کمک مردم بیایند و بخش خالی و اثرات تورم و جبران قیمت بالارفته را در بیمه ها اعمال کنند تا هم خرج و پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد و هم با پایین نگه داشتن دستوری تعرفه، این وزن بر شانه نحیف جامعه پزشکی تحمیل نشود. امروز اعلام می کنند که تورم ۴۶.۳ درصد است. وقتی تورم متوسط ۴۶.۳ درصد است، در حوزه پزشکی که اغلب دستگاه ها و لوازمش از خارج از کشور خریداری می شود و وابسته به ارز است، بطور قطع تورم ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از این ۴۶ درصد است. ازاین رو واضح است که برای حفظ کیفیت خدمات سلامت و به جهت اینکه کیفیت خدمات تنزل پیدا نکرده و این خدمات به قولی آبکی نشود، دولت باید بیمه ها را تقویت کند و افزایش واقعی در تعرفه های پزشکی رخ دهد.
اُفت کیفیت خدمات سلامت در سالهای اخیر افزایش میل به سمت رشته های زیبایی و جراحی های غیرضرور
سالاریان افزود: این که بخواهیم به صورت دستوری و با عنایت به میزان پول مقرری که داریم، نرخ خدمات پزشکی را قیمت گذاری نماییم، سبب کاهش کیفیت خدمات پزشکی می شود. در عین حال این روش به سلامت مردم صدمه زده و سبب شده که کیفیت خدمات سلامت در سالهای اخیر اُفت پیدا کند و در عین حال خیلی از پزشکان خوب ما مهاجرت کردند، بسیاری به سمت رشته های زیبایی یا جراحی هایی که خیلی حیاتی نیست، رفته اند. از طرفی پزشک مجبور است به جهت اینکه مطبش بگردد و زیر بار هزینه های آنچنانی نرود، این اقدامات را انجام دهد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور در رابطه با پیشنهادات این سازمان در زمینه افزایش تعرفه های سال آینده، اظهار داشت: عددی که معمولاً پیشنهاد می نماییم به این صورت است که برای جزء حرفه ای یعنی دستمزد پزشک، میزان افزایش سازمان تأمین اجتماعی، یعنی حقوق کارگری در نظر گرفته شود. همینطور برای تعیین جزء فنی که در ارتباط با خرید دستگاه، اجاره مطب و... است، آمار را در زمینه تورم باید در نظر گرفت که البته هر یک از این ها وزنی دارد. سازمان نظام پزشکی بر این اساس پیشنهادش را عرضه می دهد. هرچند دولت همیشه از این مبلغ پیشنهادی سازمان می کاهد. در ماه اخیر نرخ تورم حداقل ۴۶ درصد است. از طرفی افزایش حقوق کارگری هم اعمال می شود که باید در تعیین تعرفه ها مورد توجه قرار گیرند. هم اکنون هم در شورایعالی بیمه درحال پیگیری هستیم.
تعیین تعرفه ها بر مبنای کف تاب آوری مراکز درمانی
سالاریان با اشاره به اینکه تورم در حوزه درمان بالاتر از تورم میانگین در جامعه است، اظهار داشت: قیمت دستگاه هایی مانند MRI، لوازم سی تی اسکن، داروها، کیت های آزمایشگاهی و... تا پنج الی هفت برابر شده است. همه این موارد بعنوان جزء فنی در نظر گرفته شده و باید لحاظ شود. باید در کشور کف تاب آوری مراکز عرضه دهنده خدمت را بررسی و احصاء نماییم و از دولت هم انتظار داریم که آنها را اعمال نماید.
لزوم افزایش تعرفه ها؛ از هتلینگ تا ویزیت
وی در رابطه با بخش های مختلف تعرفه که باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: بعنوان مثال هم اکنون در قسمت هتلینگ ببینید که قیمت هتل داری در مراکز درمانی شامل ساختمان، تخت، مواد غذایی که باید به بیمار و همراه بیمار عرضه شود و... چقدر افزایش پیدا کرده است. در زمینه آزمایشگاه، قیمت کیت ها چند برابر شده است. ما انتظار داریم که وقتی آزمایش می دهیم، متخصص پاتولوژی به درستی آزمایش مان را بررسی کند و وقتی قیمتها چند برابر شد، این مستلزم تعیین و افزایش مناسب تعرفه هاست. حتی در حوزه مطب داری و نسخه نویسی، باید توجه کرد که یک متخصص اطفال دو سال قبل در تهران چقدر اجاره مطب می پرداخته و الان اجاره مطب چقدر است؟. ازاین رو ویزیت هم باید افزایش مناسب داشته باشد تا برای پزشک، کار در مطب به صرفه باشد.
افتتاح مطب مامایی به صفر رسیده است
مطب داری به صرفه نیست

سالاریان اظهار داشت: در حال حاضر طبق مشاهداتی که داشته ایم، استقبال برای افتتاح مطب خیلی کم شده و خیلی از مطب های فعال هم به علت مشکلات درآمدی بسته شدند. چونکه مطب داری از نظر اقتصادی به صرفه نیست. همینطور خیلی از مطب ها هم به کارهای غیرضرور تغییر عملکرد داده اند. البته ما نمی گوییم که انجام اقدامات و اعمال زیبایی بد است و باید به میزان نرمال در دسترس مردم باشد، اما این که فوق تخصص رشته های مختلف کار زیبایی کنند، معنا ندارد. جامعه برای یک فرد امکانات گذاشته تا درس تخصصی و فوق تخصصی بخواند، اما وقتی فارغ التحصیل می شود، نمی تواند مایحتاج، مسکن و ماشین اش را تأمین کند. در نتیجه مجبور است کاری را انجام دهد که اصلا احتیاج به این همه سال آموزش نداشته است. این موارد نشان داده است که ما در تعرفه گذاری و نرخ گذاری خدمات سلامت، درست عمل نکردیم و دولت حق جامعه پزشکی را ادا نکرده است.

وی در رابطه با وضعیت تعطیلی مطب های پزشکی در سالهای اخیر، اظهار داشت: افتتاح کلینیک ها و موسسات درمانی، بسیار کاسته شده است. در برخی رشته ها مانند مامایی که افتتاح مطب به صفر رسیده است. به این معنا که افتتاح مطب مامایی در کل کشور شاید در سال اندک باشد یا ایجاد مطب جدید در زمینه طب پایه و عمومی خیلی کم شده است و اگر هم ایجاد شود، در حوزه خدمات زیبایی و اعتیاد است. البته نه این که عرضه این خدمات بی ارزش باشد، بلکه نشان داده است که ارائه ی خدمت در سایر حوزه های پزشکی یه هیچ وجه به صرفه نیست و این سبب می شود که مردم خدمت مورد نیازشان را دریافت نمایند.
تخصص ها و فوق تخصص هایی که در خطرند
سالاریان با اشاره به اینکه جامعه پزشکی کشور به لحاظ علمی بسیار موفق است، اظهار نمود: در کشورهای پیرامونی مان و در دنیا، در حوزه پزشکی حرف برای گفتن داریم. ازاین رو لازم است که این سرمایه حفظ شود و با بی تدبیری آنرا از دست ندهیم. باید توجه کرد که اکنون با این وضعیت درآمدی پزشکان و تعرفه های پزشکی، رشته هایی مانند عمومی، داخلی و اطفال در خطرند و به تازگی رشته های جراحی هم مانند جراحی عمومی به این گروه اضافه شدند. کرسی های خیلی از رشته های پزشکی مانند عفونی، اطفال و... خالی مانده و این مورد به تازگی هم به رشته های فوق تخصصی تسری یافته است. بعنوان مثال فوق جراحی قلب و... فرد می گوید من سالهای عمرم را در یک رشته فوق تخصصی حساس آموزش ببینم، در بالای ۴۰ سالگی فارغ التحصیل شوم و بعد ببینم بازاری وجود ندارد و تعرفه های تعیینی هم اصلا منطقی نیست. با این شرایط کرسی های آموزشی در این رشته ها خالی می ماند.

وی در رابطه با رشته های در معرض خطری که داوطلب برای آنها کم است، اظهار داشت: زمانی که حقوق مکفی باشد و امکانات وجود داشته باشد، کسی بدش نمی آید که مدرک بالاتر دریافت کند، اما وقتی فردی می بیند که در بالای ۴۰ سالگی فارغ التحصیل می شود و نمی تواند خرج مطبش را دربیاورد و باید یک حقوق حداقلی و کارمندی را که می توانسته در سن ۲۰ سالگی به دست آورد، حالا در ۴۰ سالگی در بیمارستان به دست آورد، بطور قطع گرایشی برای خواندن تخصص در بعضی رشته ها ندارد. متاسفانه رشته های مادر هستند که اقبال نسبت به آنها کم شده است؛ مانند تخصص طب اورژانس، عفونی، داخلی و... و این مورد دارد به سمت رشته هایی که در گذشته لوکس هم محسوب می شد، کشیده می شود. بعنوان مثال در رابطه با فوق تخصص جراحی های اطفال، قلب، قفسه سینه و... حتی تخصص هایی که بسیار استراتژیک است، مانند فوق تخصص عروق و... در خطرند و کرسی هایشان خالی می ماند. چونکه فارغ التحصیلی که در دوره عمومی یا تخصص می خواهد به مقطع بالاتر رود، بررسی می کند و می بیند که دو سال باید با کمترین حقوق که در حد دانشجویی است، سخت ترین کار را انجام دهد و پس از فارغ التحصیلی هم بازار دلچسب نیست. ازاین رو به جای این کار، یا بازارهای جذاب تری در کشورهای اطراف وجود دارد که مهاجرت می کنند یا این که وارد بازارهای جذاب تر و پول سازتر داخلی می شوند.

سالاری افزود: در عین حال نمی توان همکاران ما را سرزنش کرد؛ چونکه آنها هم باید امرار معاش کنند، زندگی کنند و بتوانند پاسخگوی خانواده باشند. بازار زیبایی حالا بسیار داغ شده و خیلی از همکارانی که در رشته های مختلف تحصیل کردند و رشته های استراتژیکی هم دارند، می بینیم که در مطب ها و بیمارستان ها به سمت اعمال جراحی زیبایی روی آوردند. البته باید توجه کرد که اینهم مُسَکن است و ماندگار نیست. به نظر می آید که با ادامه روند در سالهای آتی از نظر تخصص و خدمات پزشکی گرفتار صدمه و معضلات زیادی می شویم و مردم در این حوزه گرفتار خسران خواهند شد.

منبع:

1401/11/09
12:32:05
5.0 / 5
479
تگهای خبر: آموزش , بیمه , پزشك , تخصص
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است