خضریان:

دانشگاه های علوم پزشکی حساب های فرعی خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کنند

دانشگاه های علوم پزشکی حساب های فرعی خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کنند مستر لمون: سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از طرح سوال از وزیر بهداشت درباره ی تخلفات رخ داده از اجرای قانون حساب واحد خزانه آگاهی داد و اظهار داشت که اگر وزیر بهداشت این تضمین را ندهد که ظرف یک ماه آتی، تمامی دستگاه های تابعه وزارت بهداشت خصوصاً دانشگاه های علوم پزشکی حساب های فرعی خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کنند، علاوه بر پیگیری این سوال، راهی جز استیضاح ایشان برای مجلس باقی نخواهد ماند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، علی خضریان با اشاره به وصول گزارشاتی درباره ی به بی انضباطی مالی در دانشگاه های علوم پزشکی به کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: در این رابطه گزارشاتی از دستگاه های مربوطه همچون دیوان محاسبات گرفتن شده که در آن به تخلفات گوناگون دانشگاه های علوم پزشکی به سبب معافیت آنها از اجرای قوانین عمومی مانند قانون محاسبات عمومی عطف به ماده یک قانون احکام دائمی توسعه اشاره شده است.
وی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه از دولت دریافت می کنند که بخش قابل توجهی از بودجه عمومی است، اما به سبب بی انضباطی مالی گسترده در آنها و عدم شفافیت کافی در نحوه هزینه کردها، شاهد اتلاف منابع گسترده در این دستگاهها هستیم. اجرای قانون حساب واحد خزانه و پرداخت مستقیم به ذی نفع نهایی می تواند نقشی ویژه در ایجاد انضباط مالی و شفافیت در هزینه کرد مصارف داشته باشد.
خضریان با اشاره به جزئیات این قانون اظهار داشت: اصل ۵۳ قانون اساسی بر اجرای حساب واحد خزانه تاکید کرده و در مجلس نیز قوانین مختلفی برای تشریح جزییات این اصل تصویب شده است. آخرین مورد بند «الف» تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ است که بر طبق آن، تمامی دستگاه هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی استفاده می نمایند همچون دانشگاه های علوم پزشکی موظفند تمامی حساب های درآمدی و هزینه ای خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کرده و به حساب خود نزد خزانه در بانک مرکزی منتقل کنند؛ بطوریکه کلیه دریافت ها و پرداخت ها باید فقط بوسیله این حساب ها صورت گیرد. در ادامه با اجرای پرداخت مستقیم به ذی نفع نهایی، نحوه هزینه کرد بودجه عمومی در این دستگاهها شفاف شده که نقش مهمی در کاهش پرداخت های نجومی و کنترل فساد و اتلاف منابع خواهد داشت.
وی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای این قانون اظهار داشت: بر طبق گزارش دیوان محاسبات، اکثریت دستگاه های دولتی این قانون را اجرا کرده اند اما دانشگاه های علوم پزشکی و شرکت های تابعه وزارت نفت، اصلی ترین متخلفان در اجرای این قانون بوده اند. در قسمتی از گزارش دیوان محاسبات ذکر شده که از مجموع ۴۶۰۰ حساب فعال دستگاه های متخلف در بانکهای غیردولتی، بیش از ۲۹۰۰ حساب بدون مجوز متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان بیمه سلامت به عنوان دستگاه های تابعه وزارت بهداشت بوده است پس بیش از ۶۳ درصد از این حساب های بدون مجوز که باید تا فروردین ماه ۱۴۰۱ مسدود می شد، متعلق به دستگاه های تابعه وزارت بهداشت است.
نماینده تهران در آخر اظهار داشت: بنده به همراه تعدادی از نمایندگان سوالی را از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ناظر به تخلف از اجرای قانون حساب واحد خزانه مطرح کرده و به هیئت رئیسه مجلس جهت بررسی در کمیسیون تخصصی ارسال کرده ایم. درصورتی که وزیر بهداشت این تضمین را ندهد که ظرف یک ماه آتی، تمامی دستگاه های تابعه این وزارتخانه خصوصاً دانشگاه های علوم پزشکی حساب های فرعی خود در خارج از بانک مرکزی را مسدود کنند، علاوه بر پیگیری این سوال، باتوجه به این مسأله و سایر مشکلات به وجود آمده برای مردم در این وزارتخانه، راهی جز استیضاح ایشان برای مجلس باقی نخواهد ماند.

منبع:

1401/10/27
10:35:59
5.0 / 5
348
تگهای خبر: آموزش , بیمه , پزشك , تخصص
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است