معاون وزارت بهداشت مطرح كرد

نقش رابطان سلامت در افزایش سواد سلامت و واکسیناسیون در دوران کرونا

نقش رابطان سلامت در افزایش سواد سلامت و واکسیناسیون در دوران کرونا به گزارش مستر لمون، معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلان اینکه دوره کرونا دوره سختی بود، به نقشه داوطلبان و رابطان سلامت در این دوران اشاره نمود و اظهار داشت: نقش رابطان سلامت در گسترش سواد سلامت و واکسیناسیون کرونا شاهد بودیم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی _ معاون بهداشت وزارت بهداشت در مراسم روز جهانی داوطلب، اظهار داشت: در سیستم سلامت بدون داوطلب خیلی از کارهایی که در حال انجام می باشد یا ابتر می ماند و یا با کیفیتی که می خواهیم اجرا نمی گردد. رمز اقدامات بهداشتی، مردمی بودن آنست و بدون مشارکت مردم کاری قابل انجام نیست. ما در زمینه سلامت از پیش از تولد تا بعد از مرگ با افراد هستیم. خیلی از کارهای ما برخواسته از اجتماع است.
او با تأکید بر لزوم سلامت همگانی، اشاره کرد: پس از انقلاب حرکت های منسجم مبتنی بر کارهای داوطلبانه فراوان دیدیم. اقدامات داوطلبانه در وضعیت پاندمی کووید۱۹ بسیار به چشم آمد. آقای تدروس در صحبت های خود بر دو واژه داوطلب و انسجام تاکید دارند. ما هم طی سالهای کرونا این دو واژه را کنار یکدیگر بصورت مکرر لمس کردیم.
وی اضافه کرد: داوطلبان سلامت بعد از انقلاب در خیلی از اتفاقات رکن اصلی اجرای برنامه ها هستند. وقتی وژاه بهورز در هر جایی مطرح می شود ما احساس غرور می نماییم، هر آنچه در مورد داوطلب می گوییم در مورد بهورزان صادق است. بهورز از مردم بومی یک منطقه با همان فرهنگ و تربیت است و اگر بخواهد کاری انجام دهد می تواند همه جامعه تحت پوشش خودرا برای انجام اقدامات خود راضی کند. شاید همان زمان شروع به کار طرح بهورزان افراد با سواد بیشتر غیربومی هم پیدا می کردیم، اما تاکید ما بومی بودن بهورز بود تا همه مسائل را با پوست و گوشت خود احساس کند. داوطلب نماد عشق ورزی، توسعه انسانی، نماد سلامتی و الگو در جامعه است.
او اشاره کرد: دوره کرونا دوره سختی بود اما در سختی ها هم زیبایی هایی وجود داشت که از دل مردم برخواست تا در مقابل اهریمن کرونا، کنار هم باشیم. در گام پنجم و ششم طرح محله محور شهید سلیمانی به واکسیناسیون سریع همگانی اختصاص داشت و نقش رابطان سلامت را در گسترش سواد سلامت و واکسیناسیون کرونا شاهد بودیم.
فرشیدی با اشاره به حضور داوطلبان سلامت در تمام سطوح و مناطق مختلف، اظهار داشت: ۲۲ مرداد و ۱۴ آذر دو روز تقویمی برای کنار هم قرار دادن داوطلبان عزیز است.
وی اضافه کرد: برای بسط سلامت در سطح جامعه نباید از نقش خانواده و جامعه غافل شویم. با راه اندازی پزشکی خانواده یکی از محورهایی که دنبال تقویت آن هستیم، تقویت موضوع بهداشت در زیرساخت خانواده است. ان شاءالله با آنچیزی که از داوطلبان سراغ داریم و آنچه در فرهنگ اسلامی ایرانی ما نهفته است، تنها یک حرکت لازم است تا مجری و خدمت گیرنده کنار یکدیگر قرار گیرند.
در ادامه این برنامه دکتر فرشید رضایی_مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت نیز اظهار داشت: داوطلب کسی است که در جامعه به مانند باغبان گل می کارد و نخستین سودی که می برد برای خودش است که جامعه ای پر از گل به وجود می آورد.
وی اضافه کرد: نه فقط سیستم سلامت مدیون داوطلبان است بلکه در هر رشته دیگری هم در جهان داوطلبان ایفای نقش مهمی دارند. آنها قصیده اصلی انسجام اجتماعی هستند. در بحران ها یکی از نگرانی های هر سیستمی از میان رفتن برنامه هایش است، سیستم سلامت هم مانند هر سیستم دیگری نگران است که آیا می تواند به خوبی خدمت ارائه کند یا خیر؟ و اینجاست که ارزش داوطلب مشخص می شود. آنها از جنس مردم و الگوی سلامت و اهل فداکاری و ایثار هستند.
او اشاره کرد: ما انسان ها با یک سری هورمون ها در مغز خود زنده هستیم و از دنیا لذت می بریم. یکی از هورمون ها اوکسی توسین است که هورمون عشق و اجتماعی بودن است پس هر وقت احساس کردید غمگین هستید، به یک انسان، حیوان و یا گیاه کمک کنید و در برنامه های اجتماعی شرکت کنید. داوطلب نخستین سودی که از مشارکت دارد، جسم سالم خود خواهد بود و سپس می آموزد و می آموزاند. وقتی کسی داوطلب می شود و به جامعه خود آموزش می دهد تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت تا این که شخصی غیر از آن جامعه مبادرت به آموزش کنند.
منبع:

1401/09/13
14:57:12
5.0 / 5
372
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پزشك , پوست
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است