خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۴ آبان

گزارش وزیر بهداشت از دلایل کمبود دارو

گزارش وزیر بهداشت از دلایل کمبود دارو به گزارش مستر لمون، بررسی سوال نمایندگان از وزیر ارتباطات در رابطه با علت کاهش شدید سرعت اینترنت/ گزارش وزیر بهداشت از دلایل کمبود دارو در کشور و... همچون موضوعات خبری امروز (سه شنبه) بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۱ مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی سوال مجتبی رضاخواه نماینده تهران و احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و تعدادی دیگر از نمایندگان از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و دلایل کمبودهای اخیر در کشور در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.


در ابتدای این جلسه، محمدباقر قالیباف در نطق قبل از دستور خود از کمیسیون فرهنگی مجلس خواست تا در رفع موانع صنعت نشر و نظام مند کردن فرآیند نظارت محتوایی بر کتاب ها تسریع کنند، چونکه وقت فعالان این حوزه را می گیرد.
در ادامه جلسه علنی نوبت بامداد امروز، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گزارش این کمیسیون در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و دلایل کمبودهای اخیر در کشور را قرائت کرد و بخشی از نارسایی در اجرای طرح دارویاری را ناشی از عدم هماهنگی میان دستگاهی دانست و اظهار داشت که باید فرماندهی واحد برای انجام هماهنگی فرابخشی وجود داشته تا از هر ناهماهنگی جلوگیری شود.


بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی هم با حضور در صحن علنی مجلس گزارشی از اجرای طرح دارویاری را عرضه کرد و اظهار داشت: ۴ ماه از شروع طرح دارویاری می گذرد. حالا در مرحله گذار و انتقال از یک وضع موجود به وضعیت انقلابی هستیم که در دوران گذار مشکلاتی داشتیم.
در همین جلسه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درما ضمن اشاره به نامه به رئیس جمهور در رابطه با کمبود دارو اظهار نمود: متاسفانه برای نخستین بار پس از ۴۳ سال بسیاری از داروهای معمولی و پیش پا افتاده با کمبود روبرو شده است.
روح الامینی: باید از مردم عذرخواهی نماییم که یک شربت ساده سرماخوردگی در دسترس نیست
خاتمی: تدبیر عرضه و تقاضای دارو از کنترل خارج شده است
محمدبیگی: بدون پشتیبانی از شرکتهای داروسازی نباید منتظر اعجاز در تولید دارو بود
میرمحمدی: نبود نظارت کامل سبب شکست طرح دارویاری می شود
حسینی: گرانی و کمبود دارو مردم را رنج می دهد
یوسفی: آقای عین اللهی از مردم عذرخواهی کنید
در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و دلایل کمبودهای اخیر در کشور رئیس مجلس خطاب به وزیر بهداشت اظهار نمود: در حوزه کمبود دارو گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و بررسی های انجام شده حاکی از اینست که مشکلاتی در هماهنگی بین دستگاه ها وجود دارد.

ناطقین مجلس
حسینی: نباید هر اعتراض بحق را اقدام ضد امنیت ملی تلقی کنیم
نادران: در کلانشهر تهران انتخابات به قمار تبدیل گشته است/ نظام دوپایه در کشور کارآمدی ندارد
نادری: آقای رئیس جمهور با عمل به شعارهایتان همچنان سید محرومان بمانید

***


در ادامه جلسه علنی نوبت صبح، مجتبی رضاخواه سوال خود و تعداد دیگری از نمایندگان از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با علت کاهش شدید سرعت اینترنت در ماه های اخیر و اقدامات انجام شده برای توسعه شبکه ملی اطلاعات را بیان کرد و از وزیر خواست که ظرف ۳ ماه مشکلات کسب وکارهای اینترنتی را رفع کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در صحن علنی مجلس حاضر شده بود در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: بیشتر از دو میلیون خانوار زیر پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند و تا آخر سال این رقم دو برابر خواهد شد. برای سال آینده هم هفت میلیون خانوار پیشبینی شده است و برای سال ۱۴۰۳، هشت میلیون خانوار در نظر گرفته شده است. تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون خانوار و کسب و کار زیر پوشش فیبر نوری قرار می گیرد. ما در تلاش هستیم تا مردم طعم سرعت بالای اینترنت را در آینده نزدیک بکشند.
رئیس مجلس در جریان بررسی سوال برخی از نمایندگان از عیسی زارع پور پیرامون اقدامات انجام شده برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، تصریح کرد که امروز مردم، مجلس شورای اسلامی و دولت مهم ترین توقع و خواسته شان اینست که یک پلتفرم در حوزه شبکه های اجتماعی داشته باشیم که پرسرعت و ارزانقیمت و باکیفیت باشد. بحث هزینه اینترنت حائز اهمیت می باشد. امروز در حوزه شبکه داخلی گاهی قیمتها سوال برانگیز است. ما باید مزیت هایی را ایجاد نماییم که کسب و کارها تشویق به حضور در پلتفرم های داخلی شود.
قالیباف اضافه کرد: بطور قطع انتقال کاربران و کسب و کارها از یک پلت فرم خارجی به داخلی با کار دستوری امکان پذیر نیست و باید با انجام تسهیل گری و ایجاد انگیزه بستر این انتقال را فراهم نماییم.
بعد از استماع پاسخ ها و اظهارات عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن مجلس، رضاخواه به صورت مشروط از این پاسخ ها قانع شد و اظهار داشت: به شرط آن که آقای وزیر ظرف ۳ ماه مشکلات کسب و کارها را رفع کند و در واقع شرایطی را فراهم آورد که ضمن تقویت شبکه ملی اطلاعات امکان فعالیت کسب و کارهای داخلی در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی تسهیل شود، قانع می شوم.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
مرادیان: از بیانیه مجلس قاطعانه حمایت می کنیم
صباغیان: آقای وزیر ارتباطات اعصاب مردم را خرد می کنید
زاهدی: کمبود دارو مردم را در صف عمل های جراحی گذاشته است
بهرزوی فر: مادامی که تعارض منافع وجود دارد مشکل دارو حل نمی شود
مبلغی: نیاز امروز جامعه وحدت و همدلی است
صفری: این شیوه کار کردن و برخورد با مسائل مشکلی را حل نمی کند
راستینه: موانع از مسیر اجرای قانون پشتیبانی از خانواده برداشته شود
نماینده بابل: قرارگاهی جهت رصد همه اقدامات درحال انجام دشمن شکل بگیرد
اسماعیلی: وزارت کشاورزی برای خرید محصولات کشاورزی تضمین دهد
سلیمی: بورس را از مدیریت عشقی خارج کنید
فلاحی: ریزعلی های زیادی مشعل به دست در راه حرکت قطار دولت اخطار می دهند
رضایی: هم معترض و هم مخاطب اعتراض باید بصیر باشند
بدری: بستری برای بیان اعتراضات مسالمت آمیز مردم فراهم شود
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: وزارت جهاد کشاورزی مجدداً مرتکب اشتباه شد
نماینده رودبار: در کشور اتفاقی نیفتاده که قیمت ارز هر روز افزایش می یابد

***
در جریان جلسه علنی، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس خطاب به نمایندگان با تکیه بر این که هرگونه اقدام ضد نظام اسلامی از سوی شیعه و سنی پذیرفتنی نیست، اظهار داشت: انتظار می رود نمایندگان در صحبت های خود در راه تبعیت از دستورات رهبری و ایجاد وحدت در کشور گام بردارند.
بعد از بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، نمایندگان در نهایت با انجام این تحقیق و تفحص مخالفت کردند.
محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس هم سوال برخی از نمایندگان از وزیر اطلاعات پیرامون علت ضعف رصد اطلاعاتی حوادث را اعلام وصول کرد و سیدمحسن دهنوی هم تذکرات کتبی نوبت صبح و عصر نمایندگان خطاب به مسؤلان اجرایی کشور را قرائت کرد.
منبع:

1401/08/25
08:16:02
5.0 / 5
253
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است