تشریح بسته حمایتی دولت از درمان ناباروری در گفت وگو با مستر لمون؛

شروط اعطای وام ۴ درصدی به زوج های نابارور

شروط اعطای وام ۴ درصدی به زوج های نابارور مستر لمون: کارشناس برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت ضمن تشریح خدمات درمان ناباروری و نحوه پوشش بیمه ای این خدمات، شرایط اعطای وام قرض الحسنه چهار درصدی به زوج های نابارور را تشریح نمود.دکتر مهراندخت عابدینی- کارشناس برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، درباره خدماتی که از طرف وزارت بهداشت برای درمان ناباروری ارائه می شود، اظهار داشت: دولت با سه الگوی مختلف به زوج های نابارور کمک می کند؛ یکی از این الگوها بسته پشتیبانی از زوج های نابارور بود که از سال ۱۳۹۴ تدوین و ارائه شد. به دانشگاه های علوم پزشکی گفته شد که مراکز درمان ناباروری منطقه خودرا دعوت به قرارداد کنند و به عبارتی دانشگاه از مراکز خدمات درمان ناباروری خرید خدمت می کرد و زوج ها در مرکز ناباروری خدمت دریافت می کردند و درصدی از هزینه ها در قالب این بسته حمایتی به مراکز پرداخت می شد. همین طور اطلاعات مراجعین و نوع خدمت دریافتی در سامانه وزارت بهداشت ثبت و با تامین اعتبارات، هزینه کرد مراکز طرف قرارداد پرداخت می شد.
خدمات درمان ناباروری کدامند؟
وی افزود: بطور کلی خدمات درمان ناباروری شامل ویزیت، پاراکلینیک، دارو و لوازم مصرفی و اقدامات تشخیصی و درمانی برای زوجین مبتلا به ناباروری اولیه و ثانویه که توسط بیمه های پایه در سامانه آنها نشان دار شده اند، است. در عین حال هر سال هم خدماتی را به بسته خدمتی تعریف شده، اضافه کردیم. به عنوان مثال اگر در سال اول اعلام نموده بودیم که ۸۰ درصد هزینه دو سیکل IVF را تحت پوشش قرار می دهیم، سال بعد این میزان را افزایش داده یا خدمات دیگری را به آن اضافه کردیم. بطوریکه هم اکنون بُعد و عمق حمایتی را در این بسته ارتقاء دادیم. در سال ۱۳۹۹ سه سیکل IVF، سه سیکل IUI، سه سیکل انتقال با جنین فریز، عمل میکروتسه و تسه برای مردان، یک آزمایش AMH، خدمات فریز و ذوب را تحت پوشش ۹۰ درصدی وزارت بهداشت قرار دادیم و سهم مردم ۱۰ درصد هزینه های داخل مرکز را می پرداختند. سقف و میزان پوشش حمایتی در کلیه مراکز خصوصی و دولتی ۹۰ درصد مبلغ خدمت در بخش دولتی بود.
وجود ۴۰ مرکز درمان ناباروری دولتی در کشور
برنامه توسعه ای در "درمان ناباروری" در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت

عابدینی اظهار داشت: همزمان با این اقدام مراکز درمان ناباروری دولتی درحال توسعه است تا دسترسی جغرافیایی مردم را فراهم نماییم. قبل از شروع این طرح در سال ۹۴ تنها ۱۷ مرکز درمان ناباروری دولتی در کشور داشتیم و الان حدود ۴۰ مرکز درمان ناباروری دولتی داریم و برای برخورداری همه استانها از خدمات دولتی، این تعداد به ۴۵ مرکز تا سال ۱۴۰۲ در حال افزایش می باشد. بدین سبب مقرر است پنج مرکز دیگر به این مراکز اضافه شود. همین طور در برنامه توسعه ای مصوب در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مقرر شده تا کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور که مرکز ناباروری ندارند یک مرکز درمان ناباروری هر چند با خدمات محدودتر راه اندازی کنند. در این مراکز حداقل ۸۵ درصد از زوج های نابارور خدمات درمانی مورد نیاز خودرا دریافت می کنند.
"پوشش بیمه ای" خدمات درمان ناباروری
کارشناس برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش در حوزه پوشش بیمه خدمات درمان ناباروری، اظهار داشت: طبق ماده ۴۳ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت پوشش بیمه ای خدمات ناباروری به عنوان یکی از با اهمیت ترین برنامه های وزارت بهداشت مطرح و زیر ساخت های ارائه خدمات و قرارداد با بیمه های پایه در مراکز ناباروری دولتی برقرار شد.

عابدینی با اعلان اینکه پوشش بیمه ای خدمات درمان ناباروری از سالهای قبل مورد تقاضای وزارت بهداشت بود، اظهار داشت: با حمایت هایی که دولت در حوزه تزریق اعتبارات به بیمه سلامت انجام داد، از طرف هیات وزیران در اواخر مرداد ماه ۱۴۰۰ مصوب شد که خدمات درمان ناباروری از شروع سال ۱۴۰۰ پوشش بیمه ای داشته باشد و اگر هم مراکز هنوز آمادگی ارائه خدمت را ندارند، یا بوسیله طرح حمایت مالی و یا بوسیله خسارت درمان، حمایت های مالی برای هزینه کرد خود دریافت نمایند.

وی اظهار داشت: بر این اساس در حال حاضر پوشش بیمه ای خدمات درمان ناباروری، جایگزین بسته پشتیبانی از زوج های نابارور شده است؛ بجای این که وزارت بهداشت اعتبار لازم را اختصاص دهد، بیمه ها این اقدام را انجام می دهند. تعداد اقلام و میزان پوشش هم همان پوشش ۹۰ درصدی است. از مزایای پوشش بیمه ای نیز برقراری بیمه در مراکز عمومی غیردولتی (جهاد دانشگاهی) و خصوصی با پوشش متناسب با هزینه های مراکز عمومی غیر دولتی است.
کدام خدمات درمان ناباروری تحت پوشش بیمه اند؟
عابدینی افزود: هم اکنون خدمات مشمول برای هر زوج در سال، بسته به نیاز و نوع ناباروری آنها، شامل روش های کمک باروری ICSI یا IVF، انتقال جنین، تلقیح داخل رحمی (IUI)، سونوگرافی های واژینال یا ابدومینال طبق بسته خدمات که در مرکز ناباروری طرف قرارداد به انجام می رسد، داروهای درمان ناباروری با پوشش ۹۰ درصدی، جراحی های درمان ناباروری مردان، داروهای درمان ناباروری مردان، آزمایش PESA، TESE، قسمتی از آزمایشات ژنتیکی در افراد مبتلا به آزواسپرمی طبق استانداردهای وزارت بهداشت، تحت پوشش بیمه قرار دارند.
نکاتی درباره ی پذیرش زوج های نابارور و دریافت خدمات بیمه ای درمانی
کارشناس برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت با اشاره به چند نکته مهم در پذیرش زوج های نابارور برای دریافت خدمات بیمه ای در درمان ناباروری، اظهار داشت: همه مراکز مایل به ارائه خدمات با پوشش بیمه ای نیستند. بدین سبب برای بهره مندی از این خدمات لازم است در ابتدای مراجعه مددجویان، وضعیت قرارداد مرکز با بیمه ها را سوال کنند. همچنین لازم است مددجو در سامانه بیمه، نشان دار شود. دارندگان بیمه تامین اجتماعی با معرفی نامه از دفاتر بیمه تامین اجتماعی و دارندگان بیمه سلامت مستقیما در مراکز طرف قرارداد توسط متخصص اورولوژی و فلوشیپ نازایی نشان دار می شوند. نشان دار شدن به این معنا است که بیمه ۹۰ درصد نسخ دارویی، آزمایش ها و اقدامات درمانی افراد نشان دار شده را تقبل کرده و بدین سبب مددجویان این خدمات را با پوشش بیمه ای ۹۰ درصدی دریافت می کنند.

عابدینی با اعلان اینکه در عین حال سقف پوشش بیمه ای تعرفه بخش دولتی، خیریه یا عمومی غیر دولتی است و اگر زوج ها به مراکز خصوصی طرف قرارداد مراجعه کنند، مابه التفاوت تعرفه خصوصی و غیر دولتی بر عهده بیمار است، اظهار داشت: هم اکنون هم خدمات مربوط به اهدا و داروهای مکمل در پوشش بیمه قرار ندارند. همین طور داروهای وارداتی که مشابه داخلی دارند، معادل تولید داخل در پوشش بیمه بوده و مابه التفاوت آن بر عهده بیمار است. در صورتیکه داروهای وارداتی که مشابه داخلی ندارند، تحت پوشش بیمه قرار دارند.
توصیه به فرزندآوری زیر ۳۰ سالگی و کاهش فاصله بین ازدواج و فرزندآوری
وی اشاره کرد: سفارش ما به عنوان متولی درمان ناباروری در وزارت بهداشت، این است که افراد در سن زیر ۳۰ سال برای حاملگی اقدام نمایند و پس از ازدواج باروری را خیلی به تعویق نیندازند. سن یکی از مولفه های مهم در مبتلاشدن به ناباروری است. افراد نباید تصور کنند که هر زمان که برای بچه دار شدن اقدام نمایند، امکان حاملگی وجود دارد. موفقیت در بارداری، در درجه اول بستگی به سلامت جسمی زوج دارد و بعد از ازدواج تا زمانیکه از قدرت باروری شان مطمئن نشده اند، حاملگی را به تعویق نیندازند. چه بسا خیلی از خانم ها یا آقایان کم بارور هستند و اطلاعی از این مساله ندارند.

عابدینی افزود:. همین طور زوج ها بین فرزندان شان هم خیلی فاصله نیندازند. برای اینکه با افزایش سن و افزایش احتمال مبتلاشدن به عفونت ها، باروری با مشکل مواجه خواهد شد. در سنین زیر ۳۵ سال، مکاتب بین المللی هم حداکثر فاصله بین فرزند اول و دوم را از دیدگاه پرورشی و روانشناختی ۴۸ ماه سفارش کرده اند. حال اگر سن بالای ۳۵ سال باشد، این فاصله به یک سال کاهش پیدا می کند.
جزییات وام قرض الحسنه ۴ درصدی برای زوج های نابارور
عابدینی در ادامه صحبت هایش به اقدام دیگری که برای پشتیبانی از زوج های نابارور در نظر گرفته شده، اشاره و اظهار داشت: از شهریور سال ۱۳۹۹، برمبنای تبصره ۱۶ قانون بودجه، وزارت بهداشت و بانک مرکزی، مکلف شدند دستورالعمل تسهیلات اعطایی را تدوین کرده و از اعتبارات توزیع شده به بانکها درباب اعطای تسهیلات قرض الحسنه به زوج های نابارور اقدام نمایند.

وی اشاره کرد: البته شرایط پرداخت وام در قالب ضوابط بانکها است. طبق این طرح تسهیلات درمان ناباروری به سه گروه از زوج هایی که خواهان درمان ناباروری هستند، تعلق می گیرد؛ زوج هایی که به خدمات اهدا نیاز دارند، زوج هایی که لازم است از داروهای درمانی که وارداتی بوده و تحت پوشش بیمه قرار ندارند، بهره گیرند و زوج هایی با حاملگی های پرخطر و پرهزینه که به درمان های IVF و ICSI نیاز دارند.

کارشناس برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت اظهار داشت: متقاضیان با دریافت معرفی نامه از مرکز ناباروری تحت درمان که به یکی از موارد فوق اشاره دارد، به دانشگاه علوم پزشکی محل سکونت مراجعه نموده و اقدامات اداری برایشان به انجام می رسد. واجدین شرایط وام، باید بیمه پایه داشته باشند. سایر شرایط از قبیل شرط سن کمتر از ۴۵ سال، تابعیت ایرانی و شرایط بانک را شامل ضامن و... دارا باشند. تاکید می کنم که حتی اگر خدمات درمانی را در شهر دیگری دریافت می کنند، با گرفتن معرفی نامه از آن مرکز درمان ناباروری، تقاضای وام به معاونت درمان دانشگاه محل سکونت باید ارائه شود.

عابدینی درباره ی شرایط دریافت وام از طرف زوج های نابارور، اشاره کرد: میزان کلی اعتبارات برای اعطای وام مشخص بوده و هر زوج فقط یکبار می تواند از این وام استفاده نماید. وظیفه معرفی متقاضی به بانک عامل در سقف کلی سهمیه استان و سقف فردی تسهیلات برای متقاضی بر عهده کارشناسان ما در معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی است. بازپرداخت اقساط تسهیلات حداکثر ۶۰ ماه (۵ سال) و با نرخ کارمزد ۴ درصد در سال است.

وی اضافه کرد: در عین حال در اعطای این تسهیلات نیازی به گرفتن پیش فاکتور بیمارستان یا تجهیزات از متقاضی نیست و بانکهای عامل مکلف به رعایت سایر قوانین و مقررات مربوطه بانکی در اعطای تسهیلات قرض الحسنه هستند. معرفی افراد متقاضی به بانک عامل نیز برمبنای فهرست انتظار بوده و انجام امور دریافت وام طبق شرایط بانک عامل است. باید توجه کرد که افراد پس از دریافت هر خدمت در سامانه های مربوطه بیمه ها و وام وزارت بهداشت ثبت می شوند.
1401/08/16
10:15:11
5.0 / 5
173
تگهای خبر: برنامه , بیمه , پزشك , تولید
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است