در گفت وگو با مستر لمون اعلام شد

گلایه پرستاران از اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات

گلایه پرستاران از اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات به گزارش مستر لمون، معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که پرستاران هنوز ریالی بابت تعرفه گذاری خدمات پرستاری دریافت نکرده اند، اظهار داشت: این مساله سبب گلایه مندی پرستاران می شود و این درحالی است که پرستاران ما حتی بیش از ظرفیت خود کار می کنند که این مساله سبب فرسودگی آنها می شود.


حمیدرضا عزیزی در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین اخبار پیرامون اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار داشت: علیرغم این که مسئولین وزارتی همچون وزیر محترم بهداشت در شهریور ماه قول داده بودند که پرداختی بر مبنای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را تا آخر همان ماه به حساب پرستاران واریز کنند، اما تا این لحظه هنوز ریالی بابت تعرفه گذاری خدمات به پرستاران پرداخت نشده است و ما شدیدا از این مورد گله مند هستیم؛ این امر باید در وزارت بهداشت و بدنه دولت رفع گردد.
وی ادامه داد: مقرر شده بود بودجه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به مجموعه وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت داده شود که بر مبنای پیگیری های ما مشخص شد علیرغم گذشت هشت ماه از سال ۱۴۰۱ سازمان برنامه و بودجه هنوز مبلغی پرداخت نکرده است. همکاران ما در سطوح کلان شورایعالی نظام پرستاری و... شدیدا از این مورد گلایه دارند. همه ما به وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور آگاه هستیم و معتقدیم سازمان برنامه و بودجه در زمینه پرداختی های قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به پرستاران کم لطفی کرده اند.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با انتقاد از برخی کم توجهی ها در سازمان برنامه و بودجه نسبت به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، برغم گذشت دو سال از دستور مقام معظم رهبری، اظهار امیدواری کرد با وجود برخی مقاومت ها در بدنه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، تا پیش از روز پرستار سالجاری که حدود یک ماه تا آن زمان باقی مانده، اتفاقات خوبی در این حوزه رخ دهد.
او تصریح کرد: به نظر می آید بعضی از مسئولین اراده ای به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ندارند و علیرغم این که در دو سال و نیم گذشته شدیدترین فشارها بر جامعه پرستای وارد شد و همکاران ما با قدرت در عالم گیری کووید۱۹ به مردم خدمت کردند، اما باز این بی مهری صورت گرفت. از طرفی در ناآرامی های اخیر هم بار اورژانس ها و بیمارستان ها سنگین تر شده و همکاران ما باز هم با تمام توان خدمت دادند، اما متاسفانه این قانون مترقی اجرایی نشده است که به نظر ما این امر کم لطفی است.
عزیزی در رابطه با وضعیت پرداخت مطالبات پرستاران، خاطرنشان کرد: بعضی از دانشگاه ها نزدیک یک سال تاخیر در پرداخت کارانه ها دارند. میانگین عدم پرداخت مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی به همکاران ما (عمدتا کارانه) حدود هشت ماه است؛ هر چند که شاید در نقطه ای میزان عدم پرداخت مطالبات کمتر از این باشد اما آنها هم با روش سنتی احتساب کارانه از جزء حرفه ای پرداخت هایی داشته اند. این درحالی است که پرستاران ما در وضعیتی کار می کنند که نسبت پرستار به تخت در کشور در مقایسه با جهان بسیار پایین است و به تازگی در جلساتی که با مدیران پرستاری شهر تهران داشتیم، مشخص شد حتی در تهران هم نسبت «یک پرستار به ازای یک تخت» را نداریم و این در شرایطیست که استاندارد ما ۲.۵ پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی است و این نشان داده است که پرستاران ما حتی بیشتر از ظرفیت خود کار می کنند. این مورد سبب فرسودگی پرستاران می شود و این مردم هستند که به دنبال آن نمی توانند خدمت مناسب دریافت نمایند.
وی در مورد وضعیت مهاجرت پرستاران، اظهار نمود: آمار مهاجرت حدودا مشابه سال قبل و حدود ۲۰۰۰ نفر سالانه و به صورت میانگین ۲۰۰ پرستار در هر ماه است. بخشی از مهاجرت به علت انگیزه خدمتی است که همکاران توقع دارند به نسبت خدمات ارزشمند و وزینی که به واسطه کسب دانش و مهارت عرضه می دهند به همان نسبت مورد لطف قرار گیرند؛ اما متاسفانه در این حوزه ضعف داریم و همکاران ما گله مند هستند.
منبع:

1401/08/13
14:48:15
5.0 / 5
207
تگهای خبر: برنامه , بیمه , پزشك , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است