محققان بریتانیایی هشدار می دهند؛

افزایش ریسک زوال عقل با مصرف همزمان چند قلم دارو

افزایش ریسک زوال عقل با مصرف همزمان چند قلم دارو مستر لمون: استفاده همزمان از داروهای تجویزی متعدد، با افزایش ریسک عوارض جانبی و تداخل بین داروهای مختلف هم راه است.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، تحقیقات نشان می دهد که مصرف همزمان چندین داروی تجویزی با افزایش ریسک زوال عقل هم راه است.
نتایج نشان دهنده گامی به سمت درک نقش الگوهای تجویز در ایجاد زوال عقل و بهینه سازی مصرف دارو برای کاهش خطر تداخلات دارویی است.
اما الگوهای استفاده از دارو در افراد مسن پیش از تشخیص زوال عقل به خوبی مشخص نشده است.
مطالعه اخیر از الگوریتم های یادگیری ماشینی برای مشخص کردن تغییرات در الگوهای مصرف دارو و بیماریهای مزمن همزمان در طول دوره ۲۰ ساله پیش از تشخیص زوال عقل استفاده نمود.
«شانگ مینگ ژو»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه پلیموث در بریتانیا، اظهار داشت: «با توجه به افزایش موارد زوال عقل در سطح بین المللی، نیاز به درک چگونگی تکامل الگوهای مصرف چند دارویی قبل و پس از تشخیص زوال عقل برای ایجاد یک برنامه درمانی ایمن برای هر بیمار مهم است».
وی در ادامه اضافه کرد: «هدف ما در این مطالعه کمک به پزشکان برای یافتن راه هایی برای تجویز چندین داروی زوال عقل بصورت ایمن و بدون کاهش اثربخشی آنها بود.»
با افزایش سن، برخی افراد ممکنست مبتلا به چندین مشکل سلامت شوند. وجود چندین بیماری مزمن با افزایش مصرف همزمان داروهای تجویزی گوناگون هم راه است.
همچنین ممکنست ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی داروها را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر بروز بیماریهای مزمن مانند بیماری قلبی عروقی در آینده یا جلوگیری از پیشرفت آنها تجویز کنند.
با افزایش تعداد داروهای پیشگیرانه ای که بطور همزمان استفاده می شوند، فواید حاصل از استفاده از هر دارو اغلب کاهش پیدا می کند.
افزایش تعداد داروها همین طور می تواند خطر عوارض جانبی و تداخل بین داروهای مختلف را افزایش دهد. علاوه بر این، مصرف چند دارویی با افزایش ریسک تداخلات دارویی و بیماری هم راه است، بطوریکه داروهای مورد استفاده برای درمان یک بیماری می توانند علایم بیماری دیگر را بدتر کنند.
زوال عقل یک بیماری عصبی است که با کاهش تدریجی و پیشرونده در عملکرد شناختی مشخص می شود.
علاوه بر نقص در تفکر، حافظه، قضاوت و زبان، افراد مبتلا به زوال عقل ممکنست علایم رفتاری و روانی مانند افسردگی، بیقراری و اضطراب را نیز نشان دهند. بنابراین، افراد مبتلا به زوال عقل اغلب داروهای مختلفی برای مدیریت این علایم مصرف می کنند.
علاوه بر این، استفاده از یک یا چند داروی آنتی کولینرژیک که برای درمان بیماری هایی مانند بیماریهای قلبی عروقی، اختلالات تنفسی و مثانه بیش فعال استفاده می شوند، با افزایش ریسک ابتلاء به اختلالات شناختی و زوال عقل هم راه است.
بنابراین، مشخص کردن الگوهای مصرف دارو پیش از تشخیص زوال عقل برای درک بهتر نقش این الگوها در ایجاد زوال عقل و کاهش خطر تداخلات دارویی ضرورت دارد.

1401/08/03
08:21:24
5.0 / 5
217
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , حافظه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است