دبیر كمیته علمی كشوری كرونا اعلام كرد

هشدار اپیدمی آنفلوآنزا در کشور

هشدار اپیدمی آنفلوآنزا در کشور مستر لمون: دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ضمن اعلام واریانت های جدید شناسایی شده از کووید 19 در بعضی کشورها و روند شیوع آن، در عین حال نسبت به روند افزایشی آنفلوآنزا در کشور و احتمال اپیدمی این بیماری طی ماه های آتی هشدار داد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی با اشاره به برگزاری هفتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، گفت: در این جلسه، آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران بررسی گردید. در بعضی کشورها مانند آمریکا، آلمان، سنگاپور، بنگلادش و هند، موارد مبتلاشدن به کرونا مقداری درحال افزایش و برخی واریانت های جدید، درحال شیوع است.
وی اضافه کرد: قبلا در بعضی از کشورها مانند آمریکا و آلمان، سویه BA۴ شایع بود که امروزه در خیلی از کشورها، BA۵ جایگزین آن شده است. واریانت جدید BA۴.۶ در آمریکا بالا رفته و حدود ۱۳.۶ موارد شناسایی شده مربوط به این زیرسویه جدید بوده است.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اشاره کرد: واریانت های جدید BF۷ و XBB بتازگی شناسایی شده به شکلی که BF۷ در آمریکا و XBB در سنگاپور، بنگلادش و هند درحال افزایش است و برخی صاحب نظران معتقدند که با شناسایی این زیرسویه ها، کرونا به سمت SARS COVID تیپ یک یا سه می رود.
جماعتی با اشاره به شناسایی زیرسویه های جدید کرونا، تصریح کرد: خوشبختانه به سبب واکسیناسیون گسترده در بیشتر کشورها خصوصاً کشورهای آمریکا، سنگاپور، بنگلادش و هند باوجود افزایش موارد اُمیکرون، هنوز هم میزان مرگ و میر، کم است. به عنوان نمونه در سنگاپور، موارد جدید مبتلاشدن به کرونا، ۹ هزار نفر در یک روز بوده و میزان فوتی، ۲ نفر بوده است.
وی اشاره کرد: میزان وحشی گری و افزایش مرگ و میر واریانت ها و زیرسویه های جدید به سبب سرایت زایی بالا، کم شده و از طرف دیگر به سبب ایمنی بدن مردم با مبتلاشدن به بیماری و واکسیناسیون، نیز مرگ و میر بیماران کووید۱۹، کمتر شده است.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: باتوجه به مطالعات و پیش بینی ها، امکان شیوع واریانت هایی مانند BQ۱، BQ۱.۱، BQ۱.۳ و XBB که به سرعت جهش پیدا می کنند، در فصل سرما و زمستان وجود دارد. این واریانت ها سرایت زایی بالا اما مرگ و میر بسیار کمی دارند. یکی از خاصیت های این زیرسویه ها این است که علیرغم علایم کم و حتی بدون علامت بودن آنها، ممکنست عوارض و مشکلات قلبی، عروقی، گوارشی و استخوانی، عضلانی و دیابت پس از مبتلاشدن به وجود آید.
جماعتی با اعلان اینکه استقبال از واکسیناسیون در کشور مناسب بوده است، اظهار داشت: میزان تزریق نوبت سوم و یادآور واکسن کرونا در کشور ما در هفته های اخیر نسبت به روند جهانی، بهتر بوده است.
وی با اشاره به شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس، اظهار داشت: روند مبتلاشدن به آنفلوآنزا درحال افزایش است. در ایام گذشته، در بررسی ساده ای که بر روی ۱۰۰ نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت های ویژه انجام شده بود، ۳۹ مورد مبتلاشدن به آنفلوآنزا گزارش شده که این می تواند هشداری برای اپیدمی آنفلوآنزا در هفته ها و ماه های آتی باشد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اشاره کرد: سفارش ما در وضعیت فعلی، ادامه رعایت پروتکلهای بهداشتی خصوصاً در فضاهای مسقف، محلهای شلوغ، مراکز آموزشی و بخش حمل و نقل عمومی برای پیش گیری از مبتلاشدن به آنفلوآنزا است. با اهمیت ترین پروتکل بهداشتی هم اکنون، استفاده از ماسک است اما شستشوی مداوم دستها و رعایت فاصله فیزیکی نیز مهمست.
جماعتی با اعلان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا تاثیر زیادی در کاهش بستری شدن در بیمارستان ها و مرگ و میر دارد، اضافه کرد: سفارش ما این است که کودکان، افراد با بیماریهای زمینه ای، سالمندان و افراد بالاتر از ۶۵ سال و نیز نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی به تشابه علایم آنفلوآنزا و کرونا در بیماران اشاره و اشاره کرد: سفارش ما این است که همکاران کادر درمانی بعد از مشاهده علایم و برای تشخیص دقیق، حتما تست های تشخیصی را تجویز و مشخص کنند که بیماری فرد، آنفلوآنزا است یا کرونا؛ چونکه درمان این دو بیماری، کاملا با یکدیگر متفاوت می باشد و در صورت گرفتاری شدید، نیاز به درمان های اختصاصی دارد.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: پزشکان و متخصصان توجه داشته باشند که از تجویز بی رویه آنتی بیوتیک ها به ویژه آزیترومایسین باتوجه به فصل سرما و شیوع عفونت های ویروسی همچون آنفلوآنزا، خودداری کنند؛ چون آنتی بیوتیک ها تاثیر به سزایی در بهبود شرایط این بیماران ندارند و از طرف دیگر، این تجویز و مصرف بی رویه موجب ایجاد مقاومت های آنتی بیوتیکی و عوارض در بعضی بیماران می شود.
منبع:

1401/07/27
09:21:23
5.0 / 5
256
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است