عین اللهی:

واکسیناسیون موثرترین اقدام برای کنترل همه گیری کروناست

واکسیناسیون موثرترین اقدام برای کنترل همه گیری کروناست به گزارش مستر لمون، وزیر بهداشت و درمان تصریح کرد که کل مرگ و میر کرونا در کشور 142 هزار نفر بوده که 132 هزار نفر آن در ارتباط با پیش از انجام واکسیناسیون عمومی است و از زمان انجام واکسیناسیون تنها 10 هزار نفر که واکسن نزده یا بیماری زمینه ای داشتند براثر این بیماری جان خویش را از دست داده اند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، بهرام عین اللهی در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوال مهدی عسگری درباب ابهامات پیرامون واکسیناسیون کرونا بیان کرد: باتوجه به آمار بسیار بالای مبتلاشدن و مرگ ومیر کرونا در زمان شروع به کار دولت سیزدهم حفظ جان مردم در اولویت ما بود. در نخستین دیداری که دولتمردان با مقام معظم رهبری داشتند حضرت آقا نخستین درخواست شان موضوع مدیریت کرونا و سلامت مردم بود. ما باید روزهای دلهره آور و سختی را به یاد بیاوریم که روح و ذهن ما را آزرد و روزانه بیش از ۷۰۰ نفر جان باختند، در آن روزها ما شاهد قرنطینه خانگی، وضعیت اسفناک بیمارستان ها، صف های طولانی چند روزه برای بستری شدن، خستگی و فشار روانی پرسنل، محدودیت در ارائه خدمات به مردم، کمبود واکسن، محدودیت های تردد شبانه و تعطیلی تعدادی از کسب وکارها بودیم.
وزیر بهداشت در ادامه اظهار نمود: در این شرایط دولت سیزدهم همزمان با اوج پیک پنجم بیماری کار خودرا شروع کرد، روزانه بیش از ۵۰ هزار نفر مبتلا داشتیم. در بخش مراقبت های ویژه نیز بیش از ۸۰۰۰ نفر بستری بودند. ستاد ملی کرونا در اسفندماه ۹۸ به ابتکار مقام معظم رهبری آغاز به کار کرد این ستاد تصمیم گیری درباب همه مطالب مربوط به کرونا را برعهده داشت.
وزیر بهداشت و درمان در ادامه اشاره کرد: در ستاد ملی مقابله با کرونا رییس ستاد کل نیروهای مسلح، دادستان کل کشور، رییس شورای عالی حوزه علمیه، رییس صدا و سیما، رییس سازمان برنامه و بودجه و روسای کمیسیون های بهداشت و اجتماعی مجلس شورای اسلامی و وزرای کشور، آموزش و پرورش، فرهنگ و بهداشت حضور داشتند و تصمیمی که در این ستاد گرفته می شد با نظر همه اعضاء بود و برای همه بخش ها لازم الاجرا است. ما هیچ چیزی به غیر از مصوبه ستاد کرونا تابحال انجام ندادیم همیشه مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری از تصمیمات ستاد حمایت کردند و ما توانستیم در مقابله با این بیماری قدمهای موثری برداریم. واکسیناسیون موثرترین اقدام برای کنترل همه گیری بیماری کرونا شمرده می شود و افراد در مقابل بیماری مصون می مانند.
وی در ادامه اظهار نمود: واکسیناسیون در کشور ما قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد نخستین بار توسط انستیتوپاستور در سال ۱۲۹۹ واکسیناسیون شروع شد و ما با انجام واکسیناسیون توانستیم بیماری هایی نظیر آبله، فلج اطفال، سرخک، سل، کزاز و مالاریا در کشور را ریشه کن نماییم. ایران اسلامی به اذعان همه سازمان های بین المللی در حوزه واکسیناسیون از کشورهای پیشتاز است. در کنار واکسیناسیون رعایت پروتکلهای بهداشتی موثرترین عامل برای جلوگیری از بیماری کروناست. کسانی که واکسن کرونا زدند در صورت مبتلاشدن با شدت کمتری مواجهند مقام معظم رهبری شخصا واکسن ایرانی را در مقابل دوربین های صداوسیما تزریق کردند و از همه مردم دعوت نمودند تا واکسیناسیون را انجام دهند.
عین اللهی اظهار داشت: کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا عالی ترین مرجع علمی در سطح کشور است که در راه سلامت مردم و مقابله با این بیماری گام برداشت. این کمیته راهنمایی هایی در سطح کشور برای مراقبت و درمان بیماران کووید انجام داد. ما در این کمیته علمی از ظرفیت طب ایرانی و مکمل نیز استفاده کردیم و نمایندگانی از این حوزه نیز در کمیته علمی حضور داشتند. از ۲۰ فرآورده گیاهی تا حالا ۱۰ داروی گیاهی مجوز گرفته و به مرحله تولید رسیده است.
وی در ادامه اشاره کرد: ما از ظرفیت شرکت های دانش بنیان جهت تولید داروهای ضد کرونائی استفاده کردیم، تا حالا ۶ نوع واکسن داخلی نیز تولید شده است. تمام واکسن های تولید داخل و واکسن های وارداتی کمیته علمی زیر نظر کمیته ای در سازمان غذا و دارو مراحل تایید را طی کرده است. برای تایید یک واکسن ۶ مرحله باید تمام شود مرحله اکتشافی، مرحله پیش بالینی، مرحله کارآزمایی بالینی، تایید مجوز، تولید انبوه و کنترل و پایش مداوم کیفیت واکسن است. از ۸۶ هزار و ۵۹۵ مورد عارضه ثبت شده تنها ۲۰۶ مورد مرتبط به واکسیناسیون کرونا بوده است. ما ۱۵۲ میلیون دز واکسن تزریق کردیم و میزان عوارض جدی آن ۱.۳۷ در یک میلیون بوده است که عوارض بسیار نادر است.
وزیر بهداشت و درمان افزود: کل مرگ ومیر در کرونا ۱۴۲ هزار نفر بوده که ۱۳۲ هزار نفر آن مربوط به زمانی است که واکسیناسیون انجام نشده است. از زمانی که واکسیناسیون انجام شده فقط ۱۰ هزار نفر جان خودرا از دست داده اند که یا واکسن نزده اند و یا بیماری زمینه ای داشته اند. پیش از تزریق واکسن در کادر درمان نیز ما ۳۰۰ شهید مدافع سلامت داشتیم که پس از انجام واکسیناسیون کادر درمان که نخستین گروه بودند این رقم به تعداد انگشتان دست کم شده است همه اینها نشان دهنده اثرگذاری واکسن است. با انجام واکسیناسیون ما توانستیم روند مرگ ومیر و مبتلایان را کنترل نماییم. ۱۱ هزار و ۹۰ طرح پژوهشی و مقالات علمی در این عرصه انجام شده که در قالب یک کتاب چاپ می شود. جمهوری اسلامی ایران از کشورهای موفق در کنترل بیماری کرونا است و افتخاری برای دولت سیزدهم بشمار می رود.1401/05/25
10:13:45
5.0 / 5
370
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است