دارویاری و چند و چون نسخه پیچی برای بیماران

دارویاری و چند و چون نسخه پیچی برای بیماران مستر لمون: بیش از دو هفته است که طرح دارویاری با هدف افزایش دسترسی مردم به دارو و همین طور افزایش پوشش بیمه ای آنها، شروع شده است؛ به صورتی که با انتقال ارز دارو به بیمه ها، از یک سو پوشش های حمایتی از داروها را افزایش داده و از طرفی هم بتواند قیمت دارو را به سمت واقعی شدن سوق دهد و تولید آنرا به صرفه کند؛ البته «پرداختی از جیب بیمار» خط قرمز طرح است و تغییر قیمت ها تنها متوجه دولت و بیمه ها خواهد بود، نه مردم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، نکته ای که در نگاه اول در رفتن به داروخانه ها خودنمایی می کند، اطلاعات ناکافی بیماران و در بعضی موارد هم متصدیان داروخانه هاست؛ به صورتی که بعنوان مثال بیمار فشارخونی در رجوع اول به داروخانه جهت خرید یک ورق قرص در رابطه با بیماری خود، با افزایش قیمت نسبت به قبل روبرو شده و همین مبحث اسباب گلایه وی را فراهم می کند؛ این در حالیست که اساس طرح «دارویاری»، «نسخه پزشک» و «پوشش بیمه» است و تنها با ارائه نسخه است که تغییر قیمتی متوجه بیمار نمی گردد و قاعدتا اینجا علاوه بر ضرورت اطلاع رسانی گسترده مسئولان طرح، نقش داروخانه ها و البته پزشک تجویزکننده دارو، در روشن کردن بیماران درباره اجرای این طرح جدید و بسته های مختلف آن خیلی مهم است. البته برخی اظهارات مسئولان فنی داروخانه ها هم از آن حکایت می کند که احیانا این افراد هم هنوز با ابعاد مختلف طرح آشنا نیستند و شاید لازم باشد جلسات توجیهی و کارگاه های آموزشی هم برای داروخانه داران برگزار گردد.
قاعدتا آنچه در اجرای این طرح مهم می باشد علاوه بر همکاری بیمه ها و تأمین اعتبارات، ضرورت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم بخصوص جامعه هدف است تا بیمار بجز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد. داروخانه داران هم یکی از اقشار جامعه هدف این طرح و خط مقدم اجرای آن هستند و در رویارویی مستقیم با بیماران قرار دارند؛ ازاین رو بی گمان آموزش و افزایش آگاهی و اطلاعات این قشر در اجرای موفق طرح و کاهش نگرانی بیماران موثر است.
در همین راستا خبرنگار ما در بازدید میدانی در سطح شهر تهران به چند داروخانه مراجعه نموده و علاوه بر صحبت با مسئولان فنی داروخانه ها و طرح نظرات و نگرانی های آنها، پرداختی های بیماران بابت داروهای دریافتی را با قبل و پس از اجرای طرح مقایسه کرده است. البته ذکر این نکته هم لازم است که تنها حدود دو هفته است طرح دارویاری در کشور کلید خورده و شاید هنوز جهت بررسی نقاط ضعف و قوت آن کمی زود باشد.


«نسخه» و «بیمه»؛ اساس طرح «دارویاری»مسوول فنی داروخانه ای در حوالی بیمارستان چشم فارابی تهران مشاهدات خود از اجرای طرح دارویاری طی بیشتر از دو هفته اجرای آنرا این گونه توصیف می کند: «به نظر می رسد بیماران طی روزهای اخیر برای تهیه دارو مضطرب هستند. چونکه با تغییرات صورت گرفته، هرچقدر هم که اعلام گردد در پرداختی بیماران اثرگذار نیست، اما نگرانی آن است که در نهایت در طول مدت تاثیرات خویش را بگذارد.»
مسوول فنی این داروخانه که در نزدیکی بیمارستان فارابی فعال است و اغلب با بیماران چشمی در ارتباط می باشد، درباره اقلامی که زیر پوشش بیمه نیستند به ایسنا می گوید: « یک نگرانی آن است که تهیه برخی اقلام که زیر پوشش بیمه نیستند مانند اشک مصنوعی و... سخت شود؛ چونکه اشک مصنوعی پیش از این با قیمت حدود ۳۰ هزار تومان تهیه می شد، اما با روند جدید حداقل به ۱۰۰ هزار تومان خواهد رسید.» وی البته تاکید می کند که «در این داروخانه هنوز هم داروها با قیمت خرید قبل برای بیماران محاسبه می شود؛ چونکه داروها از خرید قدیم هستند اما در نهایت با خرید جدید، قیمت دارو هم افزایش می یابد.»
او ادامه می دهد: «برخی افزایش قیمت ها هم طی سه یا چهار ماه گذشته رخ داده است؛ بعنوان مثال قیمت محلول نگهداری لنز چشم طی سه ماه از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۷۰ هزار تومان رسیده است.» وی می گوید: « هرچند در طرح دارویار سقف پرداختی بیمه برای برخی داروها افزایش پیدا کرده است، اما افزایش قیمت دارو هم داشته ایم. در عین حال اگر قرار باشد بیماری بدون نسخه دارو دریافت کند، فشاری تا سه برابر قبل به او وارد می شود. بعنوان مثال داروی سفالکسین ۵۰۰ را که تا چند روز قبل ۸ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری می کرده، هم اکنون باید ۲۰ هزار تومان بخرد.»
این اظهارات در حالی مطرح می شود که متاسفانه مصرف خودسرانه دارو در کشور ما بالاست و لازم است در این حوزه فرهنگسازی شود. آنتی بیوتیکها و همچون سفالکسین هم همچون داروهایی هستند که سازمان غذا و دارو بارها نسبت به مصرف خودسرانه آنها و بروز مقاومت آنتی بیوتیکی اخطار داده شده و پیش از این هم مصرف آن خارج از تجویز پزشک ممنوع بوده است.
از طرف دیگر مسئولان اجرای طرح دارویاری تاکید دارند که تغییر قیمت داروها تنها متوجه دولت و بیمه هاست و بیمار در صورت ارائه نسخه و همینطور پوشش بیمه ای، هیچ گونه افزایش پرداختی از جیب نخواهد داشت. بر همین مبنا هم وزیر بهداشت اعلام نمود که «سه دهک اول جامعه به صورت مجانی زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند» و مکررا هم از جانب وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت اعلام شده سایر افراد فاقد بیمه جهت پوشش بیمه ای خود به سامانه بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند. همینطور همزمان با اجرای طرح دارویار، وزیر بهداشت اعلام نمود که «جهت رفاه حال فاقدین بیمه، این افراد تا آماده شدن پاسخ استعلام استحقاق سنجی آنها، به مدت سه ماه زیر پوشش بیمه مجانی قرار خواهند داشت و بدین سان هنگام رفتن به داروخانه، تغییر قیمتی را متحمل نخواهند شد.»
تکلیف بیمارانی که توان مالی رفتن به پزشک و تهیه نسخه ندارند، چه می شود؟ این مسئول فنی داروخانه همینطور در ادامه صحبت هایش ضمن اشاره به اینکه عمده مراجعین به این داروخانه اقشار کم برخودار جامعه هستند، توضیح می دهد: « امیدوارم بشکلی تصمیم گیری شود که به قشر ضعیف فشاری وارد نشود. ما روزانه با افراد زیادی از این قشر سر و کار داریم، کسانی که حتی برای ۱۰ هزار تومان از ما فاکتور می خواهند تا بتوانند از بیمه تکمیلی پول آنرا بگیرند و باید فکری به حال این افراد کرد.»
او می گوید: «به طور کلی طبق شنیده ها متوجه شده ایم که مقرر است افراد بیشتری زیر پوشش بیمه قرار گیرند و همین هم سبب می شود خرید دارو با نسخه افزایش یابد، اما نباید فراموش نماییم قشری هم هستند که توانایی مالی رفتن به پزشک را ندارند و بدون نسخه مبادرت به دریافت دارو می کردند.»
تاکید وزارت بهداشت بر عدم افزایش پرداختی مردم، کلیدواژه اصلی طرح دارویاری است و علاوه بر آن و بر مبنای آنچه دولت تصویب کرده است، سه دهک پایین جامعه به صورت مجانی بیمه شده اند و در رفتن به مراکز درمانی دولتی ۹۰ درصد هزینه هایشان را بیمه می پردازد و سهم بیمار در این هزینه ها ۱۰ درصد است. البته شنیده ها از آن حکایت می کند که برای رجوع این بیماران (سه دهک پایین درآمدی) به بخش خصوصی و پوشش بخشی از هزینه های آن هم برنامه ریزی و رایزنی هایی در حال انجام می باشد و شاید تسهیلاتی هم در این حوزه در نظر گرفته شود و در صورت تصویب و ابلاغ، این مورد اطلاع رسانی خواهد شد.
افزایش پوشش بیمه ای برای داروهایی که با نسخه دریافت می شوندمسئول فنی داروخانه ای دیگر در میدان فردوسی، یکی از عمده ایرادات طرح دارویاری را در نوع اطلاع رسانی آن به مردم می داند؛ او ضمن اشاره به برخورد مراجعین با داروخانه می گوید: « بعضی از طرح بی خبر بودند. چونکه دو هفته قبل و بدون احتیاج به نسخه، دارو را با قیمتی پایین تر تهیه کرده بودند و حالا باید با قیمت بیشتری دارو را تهیه می کردند و همین اطلاع رسانی کم می تواند سبب بدبینی آنها به داروخانه شود.»
وی می گوید: « در عین حال پوشش بیمه برای داروهایی که بیمار با نسخه دریافت می کند، افزایش پیدا کرده است. اما با این وجود بیمارانی مانند بیماران اعصاب یا فشارخون و دیابت و... امکان دارد در مقطعی از زمان دارویشان تمام شود و تا زمان رفتن به پزشک، بخواهند بخشی از داروی خویش را آزاد تهیه کنند. ازاین رو این تغییر قیمت ها می تواند برای این دسته از بیماران که نیاز مداوم به دارو دارند، مشکل ساز باشد.»
وزیر بهداشت اعلام نمود که «جهت رفاه حال فاقدین بیمه، این افراد تا آماده شدن پاسخ استعلام استحقاق سنجی آنها، به مدت سه ماه زیر پوشش بیمه مجانی قرار خواهند داشت و بدین سان هنگام رفتن به داروخانه، تغییر قیمتی را متحمل نخواهند شد.»
در این باره هم سازمان غذا و دارو بارها اعلام نموده که هیچ جای دنیا داروهایی نظیر داروهای اعصاب و روان را بدون نسخه ارائه نمی دهند؛ از سوی دیگر و به اذعان وزیر بهداشت «در طرح دارویاری امکان تمدید نسخه بیماران مزمن تا دو بار در بازه زمانی حداکثر سه ماهه فراهم گشته است و بدین سان بیماران می توانند بدون احتیاج به رجوع مجدد به پزشک، تا دو بار برای دریافت داروهای خود زیر پوشش بیمه اقدام نمایند و بدین سان تغییر قیمتی شامل آنها نخواهد شد.»
این مسئول فنی داروخانه، در عین حال تاکید می کند که «درحال حاضر داروها با قیمت اعلامی سازمان غذا و دارو و آنچه که در سامانه ها اعمال شده است به فروش می رسد.»


افزایش قیمت داروهای بدون نسخه طی یکسال قبلوی همینطور درباره داروهای پرمصرفی که عموما بدون نسخه خریداری می شوند هم اظهار نمود: «افزایش قیمت داروهای سرماخوردگی، استامینوفن ها، نوروبیون و... طی شش ماه یا یکسال قبل صورت گرفته است. در حال حاضر با اجرای طرح دارویار قیمت این داروها افزایش نداشته است.»
این اظهارات در حالی مطرح می شود که به اذعان مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، بیمه شدن 119 قلم داروی پرمصرف بدون نسخه معروف به OTC یکی از خدمات طرح دارویاری است؛ به صورتی که این داروها پیش از این هم با ارز آزاد تهیه می شدند و طبیعتا با اجرای دارویاری، افزایش قیمتی نخواهند داشت؛ اما نکته آن است که در صورت ارائه نسخه و با پوشش بیمه ای، خرید این داروها برای بیمار کاهش قیمت خواهد داشت. اشک مصنوعی هم همچون اقلام OTC است که در طرح دارویاری زیر پوشش بیمه قرار گرفته است.
در همین زمینه بخوانید:
اسامی داروهای «بدون نسخه» که بیمه شدند
و اما پاشنه آشیل طرح «دارویاری»براساس تجربه طرح پزشک خانواده و طرح تحول سلامت، کارشناسان تاکید دارند در دارویاری باید بگونه ای عمل شود که این طرح گرفتار مشکلات بیمه ای و اعتباری نشده و در نهایت هم سرنوشت دو طرح ملی سابق وزارت بهداشت تکرار نشود؛ دو طرحی که در ابتدای اجرا با موفقیت و استقبال مواجه گردید و بعدها تحت تأثیر کمبود اعتبارات، کمرنگ شدند. در «دارویاری» هم بازیگران اصلی آن، سازمان برنامه و بودجه، بیمه ها و البته داروخانه ها بعنوان محل رجوع مردم هستند؛ نکته ای که این مسئول فنی داروخانه هم مطرح می کند و می گوید: « این که مقرر است طرح دارویاری با هدف افزایش پوشش بیمه تا چه زمانی فعال باشد، مهم می باشد. مقرر است داروها چند ماه بطور موقت با پوشش بیمه پرداخت شوند و بعدا متوقف شوند یا مقرر است ادامه دار باشد؟، پیش از این پرداخت بیمه ها به داروخانه ها با فواصل ۴ تا ۵ ماه صورت می گرفت؛ سوال آن است که آیا در طرح دارویاری، این روند اصلاح خواهد شد یا مقرر است فشار به بیمه و سپس به داروخانه زیاد شود؟.»
سوالی که مسئولان اجرای طرح هم پاسخِ آنرا پاشنه آشیل طرح می دانند و تاکید دارند که تخصیص بموقع و کافی منابع طرح از جانب سازمان برنامه و بودجه به بیمه ها و متعاقبا توزیع مناسب این اعتبارات از جانب بیمه ها به داروخانه ها، خیلی مهم است و بر همین مبنا نسبت به تخصیص و توزیع دقیق اعتبارات طرح تاکید دارند. در همین راستا و طبق آخرین اخبار، سازمان برنامه و بودجه مبلغی بالغ بر چهارهزار میلیارد تومان را جهت توزیع میان داروخانه ها و پرداخت مطالبات آنها به سازمان های بیمه گر تخصیص داده و این اعتبارات از جانب سازمان های بیمه گر به تدریج درحال ارائه به داروخانه هاست.
در همین راستا دکتر ناصحی - رئیس سازمان بیمه سلامت در اظهارنظری از پرداخت سهم ارز دارو به داروخانه ها اطلاع داده و گفته که «صورتحساب های داروخانه ها بخصوص نسخ الکترونیک از جانب بیمه سلامت آخر هر ماه تسویه می شود.» و او همینطور تاکید کرده که«پیش بینی می نماییم نقدینگی داروخانه ها را در ماه دو بار شارژ نماییم تا از بابت پرداخت به موقع سهم ارز دارو نگرانی نداشته باشند.»
معاون برنامه ریزی، مالی و پشتیبانی سازمان تأمین اجتماعی هم اعلام نموده است که« بیشتر از ۲۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات داروخانه ها و مراکز طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده است.»
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد که«پیش بینی می نماییم نقدینگی داروخانه ها را در ماه دو بار شارژ نماییم تا از بابت پرداخت به موقع سهم ارز دارو نگرانی نداشته باشند.»
افزایش قیمت تجهیزات مصرفی در بازار آزاد به بهانه حذف ارزدر عین حال خبرنگار ایسنا در رفتن به برخی داروخانه های دولتی مهم سطح پایتخت، نظر بیماران در تهیه داروهای خود بعد از اجرای طرح دارویاری را پرسیده است. آقایی که برای تهیه داروی شیمی درمانی به داروخانه مراجعه نموده بود، می گوید: «یکی از داروهای خارجی (روفولین) ۱۲ جلسه شیمی درمانی به سختی پیدا می شود، اما این دفعه استثنائن دارو در داروخانه موجود بود و راحتتر آنرا پیدا کردیم.»
با این حال درباره افزایش قیمت پمپ تزریق داروهای شیمی درمانی گلایه دارد و می گوید که در شیمی درمانی تزریق برخی داروها به بیمار با پمپ صورت می گیرد و نسبت به قیمت خرید فعلی که به صورت آزاد و نه با بیمه تهیه شده و مقایسه آن با خرید قبلی خود گلایه دارد.
اظهارات این بیمار درحالیست که بنا به تاکید دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی دارو - دکتر حیدر محمدی، اصلاح سیاست ارزی در سازمان غذا و دارو فعلاً مشمول داروهای تولید داخل است و در رفتن به مراکز درمانی و داروخانه ها هیچ تغییری متوجه داروهای وارداتی، وارداتی های دارای مشابه داخلی و همینطور تجهیزات پزشکی نیست. ازاین رو بیماران اگر در این حوزه با تخلفی مواجه گشتند می توانند مراتب با سامانه 190 یا 1666 در بین بگذارند.
در همین زمینه بخوانید:
ادامه روند تخصیص ارز دولتی به داروهای وارداتی
مرد جوانی که او هم برای تهیه داروی مادرش که مبتلا به سرطان است، به یکی از داروخانه های دولتی مراجعه نموده است، می گوید که مادرش زیر پوشش بیمه قرار ندارد و پیش از این هم داروها را به صورت آزاد تهیه می کرده و هنوز هم برای پوشش بیمه ای خود اقدام نکرده است. وی می گوید: «برای چهارمین دوره است که داروهایی شیمی درمانی را تهیه می کنم. سه دوره قبلی دارو اتریشی بود، اما این دفعه نوع خارجی دارو وجود نداشت و نمونه داخلی اش را تهیه کردم. قیمت قبلی که داروی اتریشی تهیه کردم یعنی یک هفته قبل حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود ولی این دفعه با این که داروی ایرانی تهیه کرده ام مبلغ ۲ میلیون و ۳۳۵ هزارتومان پرداخت کرده ام.»
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، بر همین مبنا است که در طرح دارویاری تاکید شده که با عنایت به تغییر سیاست ارزی دارو، بدون عرضه نسخه پزشک قیمت داروها برای بیماران گران می شود. ازاین رو افراد فاقد بیمه باید برای پوشش بیمه ای خود اقدام نموده و در این خصوص می توانند به سامانه های بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت جهت ثبت نام پوشش بیمه ای رجوع کنند و بعد از آن بتوانند داروهای مورد نیازشان را زیر پوشش بیمه و با قیمت ارزان تر تهیه کنند.
داروی مجانی ایرانی برای دیالیز در مقابل یکی دیگر از داروخانه های تهران بیمار دیگری که مبتلا به بیماری خاص نارسایی مزمن کلیوی است و تحت دیالیز قرار می گیرد هم به خبرنگار ایسنا می گوید: «برای دریافت داروهایم خیلی اذیت نمی شوم، اما برای صف های طولانی که برای تهیه دارو در آن می ایستم و فرآیند تایید دارو اذیت می شوم. هم اکنون اغلب داروهایی که مصرف می نماییم خارجی است و باید مابه التفاوت قیمتی آنها را پرداخت نماییم، اما داروهای ایرانی مجانی است. من داروی ایرانی مصرف می کنم که مجانی است، اما حالا در فرایند پیوند هستم و پس از پیوند باید داروی خارجی مصرف کنم و امیدوارم مشکلی از بابت خرید داروهایم نداشته باشم.»


بیماران خاص جان ندارند که در صف بایستنداو درخواست دیگر خود و سایر کسانی که به بیماری خاص مبتلا هستند را این گونه بیان می کند: «با توجه به حساسیت شرایط بیماران خاص باید ساز و کاری دیده شود که دارو با کمترین مشکل به دست مان برسد و حتی بتوانند دارو را درب منزل به ما تحویل دهند. بیماران خاص جان ندارند که در صف بایستند، در معرض عفونت قرار می گیرند و... واقعا باید کاری کنند که داروها آسان تر به دست بیماران خاص برسد.»
در همین راستا هم ذکر این نکته لازم است که، ارائه دارو درب منزل بیماران، یکی از برنامه های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای بیماران خاص، مزمن و صعب العلاج است که به قول مسئولان مربوطه برنامه ریزی آن در حال انجام می باشد و با همکاری سازمان های بیمه گر اجرا می گردد. البته هنوز زمان دقیق اجرای این برنامه اعلام نشده است.
در عین حال یکی از جانبازان جنگ هشت ساله دفاع مقدس هم برای تأمین داروهایش به یکی از داروخانه های دولتی پایتخت مراجعه نموده بود که به ایسنا می گوید: «داروهای ما وارداتی است، اما خدارا شکر دارو را مجانی به ما تحویل می دهند و از بابت دارو مشکلی ندارم.»
داروهای ایرانی که همچنان گرفتار کمبودنددر عین حال با وجود اجرای طرح دارویاری و افزایش پوشش بیمه ای داروها و همینطور قول مسؤلان در خصوص رفع کمبودهای دارویی تا دو ماه دیگر، اما حالا کمبودهایی در بازار دارویی کشور، حتی در میان داروهای داخلی وجود دارد. بیماری که برای تهیه داروی پدر همسرش به داروخانه ۱۳ آبان مراجعه نموده، در گفتگو با خبرنگار ایسنا، از این گلایه دارد که داروی IVIG ایرانی در داروخانه های دولتی گیر نمی آید و با وجود در دست داشتن نسخه تایید شده پزشک، نمی تواند این دارو را تهیه نماید.
او که پدر همسرش از سرطان پرستات رنج می برد و باید روزانه ۵ ویال داروی IVIG دریافت کند، به داروخانه های ۱۳ آبان، ۲۹ فروردین، هلال احمر و... مراجعه نموده اما نتوانسته دارویش را پیدا کند و در نتیجه مجبور شده که ۱۰ ویال آنرا به قیمت ۱۱ میلیون تومان از داروخانه ای به صورت آزاد تهیه نماید. در حالیکه به قول خودش «پیش از این ۱۰ ویال را یک میلیون تومان از داروخانه های دولتی خریداری می کرده است».
امید می رود که با ادامه اجرای طرح دارویاری و تأمین بموقع و مداوم منابع مالی این طرح، هرچه سریعتر شاهد رفع کمبودهای داروهای داخلی و پس از آن هم داروهای وارداتی مورد نیاز بیماران باشیم تا بیماران برای تهیه داروهایشان سرگردان نشوند؛ در این خصوص هم دکتر عبده زاده - رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران پیشبینی کرده است که با اجرای «دارویاری» ظرف یکی - دو ماه آینده، کمبود داروهای در ارتباط با داخل کشور به حداقل ممکن خواهد رسید.
هزینه های پرداختی بیماران قبل و پس از اجرای «دارویاری»به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، در ادامه بازدید میدانی خبرنگاران ایسنا از چندین داروخانه سطح پایتخت، چند فاکتور دارویی که نشانگر میزان پرداخت از جیب بیماران در قبل و پس از طرح دارویاری است، از جانب برخی داروخانه ها در اختیار ایسنا قرار گرفت که از آن حکایت می کند که در زمینه داروهای تولید داخلی و با عرضه نسخه پزشک از جانب بیمار زیر پوشش بیمه، میزان پرداخت از جیب مردم نه تنها افزایش نداشته، بلکه به صورت قابل توجهی کاهش هم یافته است. در ادامه چند مورد از این فاکتورها را مشاهده می کنید:
در این فاکتور قبل از اجرای طرح دارویاری، بیمار برای تهیه داروی لوزارتان، آتورواستاتین، سدیم والپروات و متفورمین (که این دارو زیر پوشش بیمه هم نبوده است)، یک میلیون و ۵۹۱ هزار و ۶۱۰ ریال پرداخت کرده است، اما پس از اجرای طرح داروی متفورمین این بیمار هم زیر پوشش بیمه قرار گرفته و با افزایش سهم بیمه در چارچوب طرح دارویاری، مبلغ پرداختی بیمار به ۹۵۱ هزار و ۹۸ ریال (۹۵ هزار تومان) کاسته شده است.


همچنین در فاکتور بیمار دیگری، بیمار برای داروی کپسیتابین (مورد استفاده بیماران مبتلا به سرطان) پیش از اجرای طرح دارویاری یک میلیلون و ۲۵۳ هزار ریال پرداختی داشته است، اما با اجرای طرح دارویاری میزان پرداختی وی با افزایش سهم بیمه، به ۵۰۳ هزار و ۳۷۰ ریال کاسته شده است.


در فاکتور بیماری دیگر، پیش از اجرای طرح پرداخت از جیب بیمار ۹۹۳۶۷۷ ریال بوده است که این میزان پس از اجرای طرح دارویاری به ۸۹۹۶۳۲ ریال کاسته شده است.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، طرح دارویاری که بیشتر از دو هفته از آغاز اجرای آن می گذرد، مقرر است با انتقال یارانه دارو از راه بیمه ها به مردم، پوشش بیمه ای داروها را افزایش داده، اقلام بیشتری از داروها را زیر چتر پوشش بیمه ها برده و در عین حال قیمت دارو را به سمت واقعی شدن سوق دهد، با این شرط که «پرداختی از جیب بیمار» افزایش نیابد. بر همین مبنا هم به قول مسؤلان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، افزایش پوشش بیمه ای داروها، پوشش بیمه ای همه اقلام دارویی موجود در لیست دارویی کشور و ثابت ماندن پرداخت از جیب مردم در حوزه دارو، بعنوان اهداف اصلی اجرای آن مشخص شده اند.
در همین زمینه بخوانید:
جزئیات طرح «دارویاری» و دارویی که برای بیماران «گران» نمی شود
با اجرای «دارویاری»، کمبود دارو رفع می شود
این طرح تاکید دارد که بیماران با رفتن به داروخانه ها و البته به شرط «ارایه نسخه پزشک»، هیچ تغییری در پرداخت هزینه های دارویی شان نداشته باشند.
مبنای پوشش بیمه ای داروها در طرح دارویاریهمچنین در این طرح مبنای پوشش بیمه ای داروها هم تغییر یافته و بنابر اعلام مسئولان سازمان غذا و دارو، در انواع مختلف اقلام دارویی، قیمت دارویی که حداقل ۵۰ درصد مصرف بازار را دارد، بعنوان مبنای پوشش بیمه ای تعیین شده است.
از طرف دیگر بنابر اعلام وزیر بهداشت و همینطور رئیس سازمان غذا و دارو، ۳۶۶ قلم از داروهای پرمصرف مورد استفاده بیماران مزمن در چارچوب اجرای طرح دارویاری زیر پوشش بیمه قرار گرفته اند؛ ازاین رو افزایش قیمت این داروها در تغییر سیاست ارزی توسط سازمان های بیمه گر پوشش داده می شود و بیماران افزایش پرداختی را بابت این داروها نخواهند داشت.
نکته دیگر این طرح در مورد داروهای بدون نسخه (OTC) است؛ به صورتی که با اجرای طرح دارویاری علاوه بر این که داروهای بدون نسخه هیچ گونه تغییر قیمتی ندارند، حتی ۱۱۹ قلم از آنها مشمول پوشش بیمه ای می شوند و ازاین رو بیماران در صورت رجوع با نسخه به داروخانه جهت دریافت این داروها، شاهد کاهش قیمت این اقلام نسبت به پیش از اجرای طرح خواهند بود.
در مجموع مقرر است با ادامه روند اجرای طرح دارویاری، جلوی آزادفروشی دارو و نشت داروی یارانه ای به بازار سیاه و قاچاق آن از کشور گرفته شده و البته دسترسی مردم به دارو افزایش یابد و در نهایت هم یارانه دارو مستقیما به دست مصرف کننده آن یعنی بیمار برسد. حال باید دید این طرح در ادامه اجرا تا چه میزان در حصول اهداف تعیین شده، موفق خواهد بود.
منبع:

1401/05/09
13:07:15
5.0 / 5
240
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , بیمه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است