وزیر بهداشت مطرح كرد؛

خانه های بهداشت نباید درمان محور شوند

خانه های بهداشت نباید درمان محور شوند مستر لمون: وزیر بهداشت اظهار داشت: درمان محوری سبب استحاله خانه های بهداشت و دور شدن آنها از فلسفه اصلی تشکیل شان می شود.


به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در کارگاه آموزشی معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران اظهار داشت: از نظر ما رییس دانشگاهی موفق است که در زمینه بهداشت موفق باشد. موفقیت در این عرصه هم باید در متن مردم خودرا نشان دهد و وقتی در سفرهای استانی بین مردم حضور پیدا می نماییم میزان این مساله را در می بابیم.

وی ادامه داد: در زمینه بهداشت خوشبختانه برنامه های موفق مثل راه اندازی شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی و تربیت بهورزان را داشته ایم که قوی ترین نقطه اتکای ما هستند.

وزیر بهداشت در ادامه اشاره کرد: حوزه بهداشت باید با حوزه پژوهش عجین شود و برنامه های بهداشتی پژوهش محور باشد و پس از اجرا در مورد چگونگی و میزان اثرگذاری شأن تحقیق شود.

عین اللهی با طرح این پرسش که چرا هیچ بخش مهمی از پژوهشکده ها و تحقیقات طی سالهای قبل به بهداشت اختصاص نداشته است؛ تصریح کرد: بحث جامع نگری در برنامه ها و اقدامات بسیار اهمیت دارد. مشکل مهم ما در برنامه ریزی و بخش نرم افزاری است، هرچند رفع مشکلات سخت افزاری مانند مضیقه بودجه ها نیز در جای خود اهمیت دارند. وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ساخت و راه اندازی خانه های بهداشت را از شمول پروژه های بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در مصوبات سفرهای استانی دولت خارج کرده ایم، اظهار داشت: در سفرهای استانی مصوبات و بودجه ها به پروژه های نیمه ساخت تعلق می گیرد نه پروژه های جدید ولی به سبب اهمیت شبکه بهداشت و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در این خصوص، دولت پروژه های ساخت خانه های بهداشتی را از این قاعده مستثنا کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت جامع، ساده و قابل اجرا بودن برنامه ها، اشاره کرد: نکته مهم دیگر در برنامه ریزی ها این است که باید هر استان را باتوجه به سیمای بیماریها و مشکلات بومی اش مورد توجه قرار داد و یک نسخه یکسان برای کل کشور پاسخگوی رفع مشکلات نیست. بدین سبب از این جهت تنوع در برنامه ریزی مهم است؛ اما در ابلاغ برنامه های متنوع و متعدد، باید آثار بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت آنها را در کل کشور در نظر گرفت.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که خانه های بهداشت نباید درمان محور شوند، اظهار داشت: درمان محوری سبب استحاله خانه های بهداشت و دور شدن آنها از فلسفه اصلی تشکیل شان می شود. همین طور هیج نیروی بهداشتی نباید در بخش های درمانی به کار گرفته شود و برای بهورزانی هم که تحصیلاتشان را ادامه داده و انتظار ارتقا دارند لازم است راه حل تدارک دیده شود.

دکتر عین اللهی در بخش دیگری از سخنانش درباره طرح دارویار اظهار داشت: متأسفانه قاچاق معکوس دارو سبب شده بود که صدها میلیون نفر در خارج از ایران از داروهای داخل کشور ما استفاده کنند؛ بدون آن که صنعت تولید داروی داخلی از این بازار بهره ای داشته باشد؛ همین طور معدودی از صنعتگران دارو بجای سودآوری از تولید و فروش دارو از اختلاف ارز ترجیحی و ارز آزاد سود می بردند. طرح دارویار اجرائی شد تا چنین مشکلاتی را مرتفع کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در این طرح اختلاف ارز دولتی و آزاد را برای تقویت بنیه خرید دارویی مردم به بیمه ها می دهیم؛ ضمن آن که قیمت داروهای وارداتی و شیرخشک تا آخر سال افزایش نمی یابد.

عین اللهی از معاونان بهداشت دانشگاه ها خواست جلسات قرارگاه جمعیت را در سطح دانشگاه ها بطور پیوسته برگزار کنند و اضافه کرد: این قرارگاه تنها متعلق به دانشگاه نیست و باید در سطح استانها با حضور مسئولان استانی تشکیل گردد و فعال باشد. بحث مؤلفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت نیز لازم است خارج از دانشگاه های علوم پزشکی پیگیری شود، برای اینکه رفع خیلی از مشکلات سلامت خارج از توان یک نهاد است و حوزه بهداشت باید با تمام حوزه ها در ارتباط وثیق باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه حوزه بهداشت مثل بخش درمان درآمدهای اختصاصی ندارد؛ برای جبران این مشکل در هر سفر استانی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان مصوبات بهداشتی داشته ایم تا کمبودها کمی جبران شود.

1401/05/02
09:49:01
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , بیمه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است