گزارش مستر لمون؛

کجاها باید ماسک بزنیم

کجاها باید ماسک بزنیم مستر لمون: این روزها که نقشه کرونائی کشور که از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده و تعداد شهرهای زرد نیز رو به کاهش است، وضعیت رعایت پروتکل ها و همچون ماسک زدن نیز دستخوش تغییراتی شده است.


به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، بنا بر اعلام وزارت بهداشت، تعداد شهرهای زرد کرونائی در کشور از ۱۰۶ به ۹۱ شهر کاهش و تعداد شهرهای آبی رنگ نیز از ۳۴۳ به ۳۵۷ شهر افزایش پیدا کرده است. در چنین شرایطی، ستاد ملی مقابله با کرونا، تغییراتی را در رعایت پروتکلهای بهداشتی و همچون استفاده از ماسک، صورت داده است. به صورتی که زدن ماسک در شهرهای زرد و آبی، دستخوش تغییراتی شده است. عباس شیراوژن سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تاکید بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اماکن مسقف شلوغ، پر تردد و پر ازدحام، وسایل نقلیه عمومی و بیمارستان ها، اظهار داشت: تزریق یک نوبت واکسن یادآور سال ۱۴۰۱ در تمامی گروههای سنی بالاتر از ۱۲ سال که ۶ ماه از آخرین نوبت تزریق واکسن آنها گذشته، مورد تاکید ستاد ملی کرونا است. وی ادامه داد: در شهرهای زرد و آبی و فضاهای باز الزامی به استفاده از ماسک وجود ندارد. شیراوژن تصریح کرد: بهتر است تزریق دوز یادآور واکسن کرونا تا اواسط تابستان جاری صورت گیرد. سخنگوی ستاد ملی کرونا اضافه کرد: دوز یادآور واکسن کرونا برای گروههای سنی بالای ۱۲ سال که ۶ ماه از تزریق دوز سوم آنها گذشته است، موجب خواهد شد تا ایمنی جامعه در سال تحصیلی جدید، سفر اربعین و فصل پاییز به سطح مطلوبی برسد. این در شرایطی است که تا کنون، ۶۴ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۲۱ نفر در کشور موفق شده اند که دوز اول واکسن کرونا را تزریق کنند، ۵۷ میلیون و ۹۷۳ هزار نفر نیز دوز دوم و ۲۷ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۴۰۹ نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۵۰ میلیون و ۳۰۵ هزار دوز رسیده است. اما، نکته مهم برای افزایش سطح ایمنی جامعه، تزریق دوز یادآور یا همان نوبت چهارم واکسن کرونا است که وزارت بهداشت هنوز آمار دقیقی از کسانی که موفق به تزریق دوز یادآور شده اند، ارائه نداده است. حالا که قرار شده ماسک ها را برداریم، باید نیم نگاهی نیز به وضعیت واکسیناسیون و ایمنی جامعه داشته باشیم. زیرا، آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان داده است که هنوز کمتر از ۲۸ میلیون نفر در کشور موفق شده اند سه دوز واکسن کرونا تزریق کنند. در حقیقت، هنوز با نقطه مطلوب ایمنی جامعه فاصله بسیاری داریم. ضمن این که ۱۵ میلیون نفر نیز حتی یک دوز واکسن نزده اند. این در شرایطی است که با شروع سال تحصیلی مدارس و دانشگاه ها در فصل پاییز، تجمعات در اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی افزایش می یابد و اگر قرار باشد که شرایط دستخوش تغییر نشود، وزارت بهداشت می بایست نسبت به تکمیل روند واکسیناسیون در جامعه، سختگیری بیشتری انجام دهد. زیرا، اکثریت افرادی که سه دوز واکسن زده اند، به نقطه پایانی ایمنی در مقابل ویروس کرونا رسیده اند و از طرفی، ۱۵ میلیون نفر نیز واکسن نزده اند. حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته ی علمی کشوری کووید ۱۹، با تاکبد بر اهمیت تزریق دوز سوم و چهارم واکسن کرونا، اظهار داشت: تکمیل واکسیناسیون کودکان خصوصاً در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال، مورد تاکید کمیته ی علمی است چونکه امکان دارد با عنایت به شرایط ماه های آینده، بازهم با موجی از بیماری کرونا با جهش های جدید روبرو باشیم ازاین رو باید از این فرصت طلایی برای تکمیل واکسیناسیون استفاده نماییم.
وی اضافه کرد: با عبور از مرحله حاد پاندمی کرونا، واکسیناسیون روند کاهشی داشته و سفارش تمامی صاحب نظران حوزه سلامت در دنیا این است که مردم حتما واکسیناسیون خودرا خصوصاً تزریق نوبت سوم و چهارم انجام دهند تا بتوانیم در آینده از ایجاد موج های جدید با سویه ها و زیرسویه های جدید، پیشگیری نماییم.
بنابراین، اگر روند تکمیل واکسیناسیون در کشور تا پیش از شروع فصل پاییز و زمستان سرعت نگیرد، می تواند منجر به چرخش ویروس در جامعه شود. از طرفی، پاندمی کرونا در دنیا هنوز به پایان نرسیده و شرایط در بعضی از کشورها، همچنان نگران کننده است.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/04/05
11:52:37
5.0 / 5
220
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است