افزایش اهدای خون به دنبال کاهش انتشار کرونا

افزایش اهدای خون به دنبال کاهش انتشار کرونا به گزارش مستر لمون قم علیرضا کبیری معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قم بیان نمود: با عنایت به این که میزان شیوع بیماری کووید ۱۹ کاسته شده و پیک های آنرا پشت سر گذاشتیم احساس اطمینان بیشتری بین آحاد مردم وجود دارد بنابراین میزان اهدای خون در سه ماه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و داوطلبین اهدای خون بیشتری نسبت به سال قبل رجوع کردند.علیرضا کبیری معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قم بیان نمود: با عنایت به این که میزان شیوع بیماری کووید ۱۹ کاسته شده و پیک های آنرا پشت سر گذاشتیم احساس اطمینان بیشتری بین آحاد مردم وجود دارد بنابراین میزان اهدای خون در سه ماه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و داوطلبین اهدای خون بیشتری نسبت به سال قبل رجوع کردند.

معاون فنی اداره کل انتقال خون استان افزود: از آغاز سالجاری تا آخر اردیبهشت ماه بیشتر از ۵/۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است.

کبیری افزود: ذخایر خونی استان همیشه در وضعیت مطلوب بوده و علاوه بر تأمین نیاز مراکز درمانی استان در شبکه خون رسانی کشوری هم فعال هستیم بنابراین خون و فرآورده های آن به استانهای که گرفتار کمبود باشند و مصرف بالاتری داشته باشند ارسال می شود.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با عنایت به استقبال مطلوبی که دواطلبین اهدای خون دارند در هیچ گروه خونی گرفتار کمبود نیستیم.

معاون فنی اداره کل انتقال خون استان ضمن اشاره به این که باور غلطی در مورد اهدای خون بانوان در جامعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: با عنایت به این که تحقیقات نشان داده زنان خون سالم تری دارند و از سویی مصرف خون در مراکز درمانی بخصوص در حوزه زنان و زایمان و اعمال جراحی در بیماران خانم بیشتر است ولی متأسفانه نزدیک به ۴ درصد از اهدا کنندگان اداره انتقال خون استان را می سازند.

وی در ادامه متذکر شد: این در شرایطی است که در کشور های غربی این میزان به ۵۰ درصد می رسد بنابراین یکسری باور های غلط سبب شده اهدا کنندگان خانم استقبال کمتری از اهدای خون در جامعه ما داشته باشند.

کبیری اظهار داشت: خانم ها سه بار و آقایان چهار بار در طول یک سال می توانند اهدای خون داشته باشند.

معاون فنی اداره کل انتقال خون استان ابراز کرد: اداره انتقال خون استان با چاپ و انتشار بروشور های اطلاعاتی و برگزاری دوره های آموزشی، همایش های تجلیلی از اهدا کنندگان در جهت افزایش فرهنگ اهدای خون فعالیتهایی داشتند که البته به واسطه شیوع بیماری کرونا دو سال این اقدامات کاهش پیدا کرد اما امیدواریم سال جاری این فعالیت ها بیشتر شود.

وی افزود: همینطور رابطین ما در مراکز دولتی و سمن ها با برگزاری دوره های آموزشی در مورد اهمیت مساله اهدای خون در جهت تشویق به امر اهدای خون فعالیت می نمایند.

معاون فنی اداره کل انتقال خون استان حضور نامتقارن اهدا کنندگان را از چالش های مراکز اهدای خون دانست و اظهار داشت: در فصل بهار تعداد اهدا کنندگان خیلی بیشتر از فصل زمستان است و در بعضی از مناسبت ها مثل لیالی قدر و یا تاسوعا و عاشورا با تعداد زیاد اهدا کننده مواجه هستیم اما اهدا کنندگان به یاد داشته باشند بیماران در تمام طول سال نیاز خون و فرآورده های خونی دارند و ما در تمام سال باید تأمین کننده نیاز های مراکز درمانی باشیم ازاین رو از کلیه داوطلبین تقاضا داریم که اهدای خون را جز برنامه های زندگی داشته باشند و به صورت منظم به مراکز انتقال خون رجوع کنند و این امر خداپسندانه را به زمان های خاص موکول نکنند.

کبیری خاطرنشان کرد: به واسطه ی تحریم ها و افزایش قیمت دلار هزینه خرید تجهیزات بسیار بالا رفته بنابراین تأمین تجهیزات با بودجه های فعلی خیلی سخت شده است.

وی در انتها خاطرنشان کرد: به مناسب ۲۴ خرداد روز اهدای خون همایشی برگزار می گردد و از برخی از اهدا کنندگان منتخب دعوت و قدردانی خواهد شد.

لازم به ذکر است، دو مرکز اهدای خون استان، مرکز روح الله واقع در میدان روح الله جنب دبیرستان ماندگار امام صادق و مرکز اهدای خون ساختمان مرکزی واقع در بلوار ۱۵ خرداد جنب اداره اصناف پذیرای اهدا کنندگان است.

منبع:

1401/03/24
08:51:45
5.0 / 5
90
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است