در گفت وگو با مستر لمون اعلام شد

احتمال انتقال آبله میمونی از هوا تنها در شرایط خاص

احتمال انتقال آبله میمونی از هوا تنها در شرایط خاص به گزارش مستر لمون رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه تابحال هیچ مورد محتمل یا قطعی مبتلا شدن به آبله میمونی درکشور گزارش نشده است، درباره اخباری در خصوص انتقال هوابرد این ویروس تصریح کرد: انتقال هوابرد ویروس این بیماری تنها در شرایط خاص امکان دارد و این راهِ معمولِ انتقال بیماری شناخته نمی گردد.


دکتر بهزاد امیری در گفتگو با ایسنا، درباره انتقال هوازی ویروس آبله میمونی، اظهار داشت: این بیماری از راه هوابرد انتقال داده نمی گردد، اما احتمال انتقال به شکل دراپلت یا قطرات تنفسی وجود دارد. البته بعنوان مثال در مورد یک بیمار که در بیمارستان بستری است و مقرر است اقداماتی مانند اینتوبه (لوله گذاری داخل نای)، احیای قلبی و ریوی بگیرد و یا اقدامی برایش صورت گیرد که منجر به تولید آئروسل(افشانه) شود، امکان انتقال هوابرد وجود دارد اما این راهِ معمولِ انتقال بیماری شناخته نمی گردد.
او تصریح کرد: انتقال ویروس از راه دراپلت یا قطرات تنفسی حداکثر تا دو متر امکان پذیر است، اما انتقال هوابرد یعنی خیلی سریع تر ویروس منتقل شود که در واقع شاید افراد ساکن در یک اتاق بتوانند مبتلا شوند. البته در مورد آبله میمونی عنوان می شود که امکان انتقال هوابرد چندان مطرح نیست، مگر این که در یک مکان درمانی اقداماتی شکل گیرد که منجر به تولید افشانه شود که در این صورت امکان انتقال هوابرد به وجود می آید.
امیری درباره تأثیر استفاده از ماسک در پیشگیری از انتقال ویروس آبله میمونی از راه تنفسی، خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک هم می تواند موثر باشد.
او همینطور اظهار داشت: انتقال این بیماری از راه روابط جنسی نیست، بلکه علت انتقال آن تماس نزدیکِ پوستی در زمان رابطه است. در کشورهای اروپایی دسته ای از مبتلایان شناسایی شده در میان گروه همجنس گرایان بودند.
وی درمورد روند پایش مرزها در جهت شناسایی موارد مشکوک ورودی بیماری به کشور، اظهار نمود: اکنون مسافران تمامی مبادی مرزی بخصوص از کشورهایی که تابحال مورد مثبت بیماری آبله میمونی را گزارش کرده اند مورد بررسی قرار می دهیم و اگر علائمی مشکوک به بیماری داشته باشند فرد قرنطینه می شود و تا وقتی که پاسخ آزمایشش نرسد در قرنطینه می ماند تا اقدامات کنترلی صورت گیرد.
او تصریح کرد: تابحال هیچگونه مورد محتمل یا قطعی مبتلا شدن به آبله میمونی درکشور گزارش نشده است.
او همینطور ضمن اشاره به این که مبتلا شدن به آبله میمونی و آبله مرغان تفاوت های اساسی دارد، اظهار داشت: از نظر بالینی کسانی که مبتلا به آبله میمونی می شوند معمولاً غدد لنفاوی هم در بدن شان آغاز به بزرگ شدن می کند که این امر در آبله مرغان شایع نیست و از سویی معمولاً مبتلایان به آبله میمونی بثورات پوستی شان در یک استیج است. آبله میمونی علائمی دارد که میتوان تاحدودی آنرا از آبله مرغان افتراق داد، هرچند که این قطعی نیست و باید این مورد از راه آزمایش تایید گردد.
رئیس اداره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، افزود: آن چیزی که موارد مشکوک بیماری را تبدیل به مورد محتمل می کند، وجود یک رابطه اپیدمیولوژیک است، یعنی این که این فرد به کشورهای بومی این بیماری سفر کرده باشد و یا این که فرد در تماس با مسافری از این کشورها قرار گرفته باشد. این مورد برایمان بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره احتمال از سرگیری مجدد تزریق واکسن آبله، اظهار داشت: فعلاً دستورالعمل کشوری این نیست که واکسیناسیون صورت گیرد، اما بعدا امکان دارد برای گروههای در معرض خطر مانند کادر درمان به شکل محدود واکسیناسیون انجام شود؛ اما فعلاً واکسیناسیون به شکل عمومی نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری از جهان سفارش نشده است. درصورتی که احتیاج به تزریق واکسن اعلام گردد از فرمولاسیون جدیدتری استفاده خواهد شد.
او درمورد احتمال همه گیری آبله میمونی هم بیان نمود: این که آبله میمونی یک همه گیری مشابه کووید۱۹ ایجاد نماید، منتفی است؛ چونکه نوع انتقال و سرایت آن متفاوت است؛ اما این که در نقاط محدودی و در میان یک عده خاص سبب ایجاد همه گیری شود، احتمال دارد.1401/03/22
10:04:18
5.0 / 5
284
تگهای خبر: بیماری , پوست , تولید , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است