در گفت وگو با مستر لمون اعلام شد

بیمارستان های ناایمنی که اخطار دارند

بیمارستان های ناایمنی که اخطار دارند رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران از اقدامات انجام شده در جهت شناسایی ابنیه پرخطر تحت پوشش این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی بیمارستانی در تهران اخطار آتش نشانی دارند که اگر بخواهیم همه آنها را تعطیل نماییم، درمان در تهران مختل خواهد شد و این یک معضل است؛ بدین سبب باید بیمارستان های شهر را درحال ارائه خدمت، اصلاح کرد.


دکتر حسین قناعتی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت فرسودگی بیمارستان های پایتخت، اظهار داشت: تهران در نوار زلزله قرار دارد و بالقوه تهدید بزرگی به نام زلزله برای پایتخت وجود دارد که اگر رخ دهد آن وقت بی ثباتی های پنهان، آشکار خواهد شد؛ پس می بایست اقدامات مقتضی دراین زمینه صورت گیرد.
تخلیه ساختمان سابق ستاد مرکزی وزارت بهداشت تا دو هفته آتی وی درباره شناسایی مراکز بیمارستانی و درمانی پرخطر در زمینه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه کرد: خوشبختانه از مدت ها قبل به شکل جدی آغاز به شناسایی تمام ابنیه پرخطر کرده ایم تا اگر بنایی مغفول مانده مورد بازبینی قرار گیرد. در همین راستا ساختمان سابق ستاد مرکزی وزارت بهداشت در تقاطع خیابان حافظ و جمهوری که متعلق به سه دانشگاه علوم پزشکی تهران است و ناایمن اعلام شده است؛ طی دو هفته آتی تخلیه خواهد شد تا به اماکن امن منتقل شوند.
او افزود: پیدا کردن ساختمان ایمن و جابه جایی کاری دشوار است، اما باتوجه به اخطار جدی که داده شده است، مقرر است فعلا به شکل موقت به جایی نقل مکان نماییم تا بعد از آماده شدن زیرساخت های ساختمان جدید، به محل جدید نقل مکان نماییم.
قدمت بالای بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران سازه ۹۰ ساله در بیمارستان امام خمینی (ره) رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این که عمده بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه قدمت ساخت بالایی دارند، اشاره کرد: حتی بعنوان مثال در بیمارستان امام خمینی (ره) سازه ای مربوط به ۹۰ سال قبل هم وجود دارد. درست است که این بیمارستان با استاندارد آلمانی ها تولید شده اما اساسا استاندارد ۹۰سال پیش با الان متفاوت می باشد و از نظر مشخصات فنی گرفتار ایراداتی است.
مشکلات سازه ای و پله های فرار پرمراجعه ترین بیمارستان پایتخت بیمارستان هایی که اخطار دارند و نمی توان آنها را تعطیل کرد وی ادامه داد: الان بیمارستان امام خمینی (ره) به لحاظ پله های فرار و سازه ای گرفتار مشکل است و این در حالیست که روزانه ده ها هزار نفر در این بیمارستان تردد می کنند و نمی توان سرویس دهی را متوقف کرد. الان بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی بیمارستانی مشابه هم در تهران اخطار آتش نشانی دارند که اگر بخواهیم همه آنها را تعطیل نماییم، درمان در تهران مختل خواهد شد و این یک معضل است. در حقیقت می بایست بیمارستان های شهر را درحال ارائه خدمت اصلاح کرد و مجبوریم در بعضی مراکز کار را ادامه دهیم.
بازسازی یا نوسازی سازه های بیمارستانی؟ قناعتی درباره امکان بازسازی یا نوسازی سازه های بیمارستانی در تهران، اظهار نمود: این مساله باید از نظر فنی مورد ارزیابی قرار گیرد. از نظر تجهیزات ایمنی می بایست ساختمان ها را مجهز نماییم.
او با اعلان اینکه در خیلی از نقاط دنیا به بازسازی و مقاوم سازی ساختمان های قدیمی فکر می شود، اظهار داشت: بعنوان مثال بیمارستان سن بارت در لندن ۸۰۰ سال قدمت دارد، اما همچنان با تقویت سازه سرپا است. این عادت غلط ما است که ساختمان های قدیمی را تخریب و ساختمان جدید بجای آن می سازیم.
و بودجه ای که همیشه کم می آید... وی درباب اعتبار بخشی برای ایمن سازی و بازسازی بیمارستان ها، اشاره کرد: در این وضعیتِ بودجه ای دردسرهای خودرا داریم و تامین اعتبار برای هرکاری سخت و مشکل است. بودجه امسال هم به اندازه ای نیست که بتوانیم نیازهای خود در این بخش را تامین نماییم و باید با تمهیدات دیگری اعتبارات لازم را تامین نماییم که ان شاءالله توفیق خواهیم داشت.
قناعتی درباره اتفاقاتی که در زمینه ایمن سازی بیمارستان ها بعد از طرح تحول سلامت رخ داد، بیان کرد: کار اساسی بزرگی صورت نگرفت و به اندازه کافی موثر نبود. بنظر می رسد بودجه ای که در طرح تحول سلامت برای این بخش هزینه شد را می توانستیم بهتر مدیریت نماییم.
او درباره کارایی بیمارستان های تهران در زمان بحران و بلایای طبیعی، اظهار داشت: بنظر می رسد مشکلات جدی دراین زمینه وجود داشته باشد اما ان شاءالله که با وقوع بحران شرایط حادی پیش نیاید.1401/03/18
11:14:16
5.0 / 5
728
تگهای خبر: پزشك , تولید , درمان , سرویس
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است