رئیس اتاق ایران:

تلاش اصلی دولت، پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است

تلاش اصلی دولت، پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است به گزارش مستر لمون رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اعلان اینکه تلاش اصلی دولت پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است، اظهار داشت: بخش خصوصی هرچه بیشتر تقویت شود به اقتصاد کشور و دولت کمک خواهدنمود و دولت بدون حضور این بخش قادر به حل مشکلات اقتصادی کشور نیست.


به گزارش مستر لمون به نقل از خبرگزاری ایرنا از اتاق تجاری ایران، «غلامحسین شافعی» در نشستی با «احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نام گذاری امسال بعنوان سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» اشاره کرد: خلأ بسیار بزرگ در اقتصاد و صنعت کشور اجرا نشدن این شعار است؛ هنوز کالاهایی تولید می نماییم که احتمالاً تا چند سال دیگر علاوه بر بازار بین المللی از بازار داخلی هم حذف خواهند شد.
وی افزود: از نظر علمی شکاف تکنولوژیکی عمیقی در تولیدات ما وجود دارد که امیدواریم با تحقق شعار امسال قسمتی از این شکاف از بین برود و ما در رقابت های بین المللی جایگاه خودرا پیدا نماییم، امروز ایده ها و روش های نو مقدم بر سرمایه است و ما از این نظر عقب هستیم.
شافعی با اعلان اینکه با وجود همه شعارهایی که درباره اهمیت بخش خصوصی داده می شود اما باور به جایگاه و اهمیت آن وجود ندارد، اشاره کرد: بخش خصوصی این روند را نزولی ارزیابی می نماید و برای این ادعا شواهد مختلفی وجود دارد همچون این که ما گرفتاری های فوری داریم اما امکان دسترسی به مسئولان برای انتقال فوری مسائل و مشکلات اقتصادی خود نداریم و برای انتقال این مسائل باید مدت ها معطل بمانیم.
رئیس اتاق تجاری ایران افزود: دلیل دیگر این که اتاق ایران بعنوان یک نهاد ۱۶۰ ساله بخش خصوصی کشور در طول ۲ سال قبل آماج حملات وحشتناکی قرار گرفته است. یک روز در کمیسیون تلفیق مجلس مطرح می شود اتاق ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد دارد و بعد با ارائه مستندات مشخص می شود میانگین درآمد اتاق از محل سه در هزار درآمد مشمول مالیات صاحبان کارت تجاری ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است، نماینده این استدلال را پذیرفت و اعلام نمود که اشتباه کرده و به او اطلاعات غلط داده اند. یا روز دیگر روزنامه ای مدعی شده ۱۵۰۰ میلیارد تومان در اتاق مفقود شده است.
رئیس اتاق ایران با تاکید بر این که بخش خصوصی هرچه بیشتر تقویت شود به اقتصاد کشور و دولت کمک خواهدنمود و دولت بدون حضور این بخش قادر به حل مشکلات اقتصادی کشور نیست، اظهار داشت: باید بررسی شود که چه جریانی قصد لطمه به اقتصاد کشور را دارد. بنا بر این خطاب به شما و وزیر صنعت در نامه ای درخواست کردم که سازمان امور مالیاتی کشور منبع درآمدی سه در هزار اتاق را بررسی کند و آمار آنرا بصورت عمومی منتشر کند. وزارت صنعت هم که ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق را بر عهده دارد تمام حساب های اتاق را بررسی نموده و نتایج آنرا اعلام نماید.
وی با اشاره به این که ما احساس خطر می نماییم و جریانی می خواهد بخش خصوصی کشور را در مقابل جریان های دیگر قرار دهد، افزود: این به نفع اقتصاد نیست، دولت نیاز به بخش خصوصی قوی و هماهنگ دارد البته مسئله سلامت و شفافیت هم باید وجود داشته باشد، بنا بر این ما از تحقیق و تفحص مجلس از اتاق استقبال می نماییم.
شافعی با انتقاد از تعیین دستمزد ۵۷ درصدی کارگران، اشاره کرد: از طرفی یک شبه دستمزد کارگر افزایش داده می شود و از سویی ۱۰ روز بعد دستور داده می شود قیمت ها به سال قبل برگردد، بخش خصوصی نمی داند چطور باید با این موضوعات برخورد کند. ما می دانیم قشر کارگر باید تقویت شود اما این نحوه عملکرد اتفاقاً پیش از هر کسی ظلم به همان کارگر است. مطمئن هستم در پنج ماهه امسال قدرت خرید کارگر از سال ۱۴۰۰ کمتر خواهد شد.
انتقاد از افزایش ۵۷ درصدی دستمزدها
حسین سلاح ورزی نایب رییس اتاق ایران هم در این جلسه با اعلان اینکه تلاش اصلی دولت پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است، اظهار داشت: بنگاه ها، شرکتها و مؤسسات در برآورد بودجه ۱۴۰۱ خود، پس از مواجهه با افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران با یک انحراف بیش از ۵۰ درصدی مواجه گشتند.
وی اضافه کرد: بدبینانه ترین حالت برآورد بودجه با تورم ۴۰ درصدی ۱۴۰۰ بود که با این سناریو هم این برآورد بیش از ۵۰ درصد انحراف خواهد داشت، توقع و خواهش ما از ستاد اقتصادی دولت این است که تذکر داده شود چنین تصمیماتی اثرات جبران ناپذیری دارد.


منبع:

1401/01/30
22:13:35
5.0 / 5
242
تگهای خبر: تولید , خرید , سلامت , شكلات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است