محققان فرانسوی می گویند؛

ورزش با حفظ حجم مغز از زوال عقل پیشگیری می کند

ورزش با حفظ حجم مغز از زوال عقل پیشگیری می کند به گزارش مستر لمون نتایج یک تحقیق نشان داده است که نقش ورزش در حفظ سطح انسولین و شاخص توده بدنی امکان دارد به حفاظت از حجم مغز و در نتیجه پیشگیری از زوال عقل کمک نماید.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، «ژرالدین پوزنل»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقاتی اینسرم فرانسه، در اینباره اظهار داشت: «این نتایج امکان دارد به ما کمک نماید تا بفهمیم فعالیت بدنی چگونه بر سلامت مغز تاثیر می گذارد و امکان دارد ما را در توسعه راهکارهایی برای پیشگیری یا به تأخیر انداختن کاهش حافظه و مهارت های تفکر در رابطه با افزایش سن هدایت کند.»
وی در ادامه می افزاید: «سالمندانی که از نظر بدنی فعال می باشند مزایای قلبی عروقی را به دست می آورند که امکان دارد منجر به یکپارچگی بیشتر در ساختار مغز شود.»
در مقابل، محققان دریافتند که رابطه بین ورزش و متابولیسم گلوکز در مغز تحت تاثیر سطح انسولین یا شاخص توده بدنی قرار ندارد. کاهش متابولیسم گلوکز در مغز را میتوان در افراد مبتلا به زوال عقل مشاهده کرد.
این مطالعه شامل ۱۳۴ شرکت کننده با میانگین سنی ۶۹ سال بود که هیچ مشکلی در حافظه نداشتند. آنها نظرسنجی هایی را درباره فعالیت بدنی خود پارسال پر کردند. اسکن مغزی برای اندازه گیری حجم و متابولیسم گلوکز از آنها گرفته شد. اطلاعات در مورد شاخص توده بدنی و سطح انسولین و همینطور کلسترول، فشار خون و سایر عوامل جمع آوری شد.
بررسی ها نشان داد افرادی که بیشترین فعالیت بدنی را داشتند، حجم کل ماده خاکستری مغزشان نسبت به افرادی که پایین ترین میزان فعالیت بدنی داشتند بیشتر بود: با میانگین حدود ۵۵۰، ۰۰۰ میلی متر مکعب در مقایسه با حدود ۵۴۰۰۰۰ میلی متر مکعب. هنگامی که محققان تنها مناطقی از مغز که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار گرفته اند را بررسی کردند، به نتایج مشابهی دست پیدا کردند.
همچنین افرادی که بیشترین فعالیت را داشتند، میانگین متابولیسم گلوکز مغزشان نسبت به افرادی که پایین ترین میزان فعالیت را داشتند، بالاتر بود.
فعالیت بدنی بالاتر با میزان پلاک آمیلوئیدی افراد در مغزشان ارتباطی نداشت. پلاک آمیلوئید نشانگر بیماری آلزایمر است.
پوزنل اظهار داشت: «تحقیقات بیشتری برای درک مکانیسم های پشت این روابط مورد نیاز است. حفظ شاخص توده بدنی پایین تر از راه فعالیت بدنی می تواند به پیشگیری از اختلال متابولیسم انسولین که اغلب در پیری دیده می شود، کمک نماید و در نتیجه سلامت مغز را ارتقا دهد.»

1401/01/28
07:46:40
5.0 / 5
237
تگهای خبر: بیماری , حافظه , سلامت , مغز
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است