ضرورت اهدای خون در تعطیلات نوروز و ماه رمضان

ضرورت اهدای خون در تعطیلات نوروز و ماه رمضان به گزارش مستر لمون مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به ضرورت اهدای خون در تعطیلات نوروزی و همین طور روزهای ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: هم اکنون وضعیت ذخایر خون در کشور قابل قبول است، اما اگر در 14 روز تعطیلات نوروزی مراجعه کم شود، در 15 روز ابتدایی ماه مبارک رمضان مقداری گرفتار کاهش ذخایر می شویم.دکتر مصطفی جمالی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت اهدای خون در کشور، اظهار داشت: تفاوت نوروز امسال نسبت به سالهای قبل این است که پیک ششم کرونا را داشتیم که این مساله مقداری منجر به کاهش مراجعه جهت اهدای خون شد. از طرفی اواخر اسفند ماه اعمال جراحی بطور معمول افزایش می یابد و مصرف بالا می رود. در عین حال تعطیلات نوروزی امسال با ماه مبارک رمضان مصادف می شود و بطور معمول در تعطیلات عید مقداری آمار اهدای خون کم شده و ماه مبارک رمضان هم آمار اهدای خون کاهش پیدا می کند. بطور معمول هر یک از این موارد به تنهایی منجر به کاهش ذخایر خون می شود. حال فکر کنید که امسال این موارد در کنار یکدیگر قرار گرفته است.

وی با اعلان اینکه البته هم اکنون وضعیت ذخایر قابل قبول است، اظهار داشت: نکته مهم این است که مردم در روزهای تعطیلات عید برای اهدای خون مراجعه بالایی داشته باشند تا میزان ذخایر خون در ماه مبارک رمضان کاهش پیدا نکند برای اینکه اگر در این ۱۴ روز تعطیلات نوروزی مراجعه کم شود، در ۱۵ روز ابتدایی ماه مبارک رمضان مقداری گرفتار کاهش ذخایر می شویم، بدین سبب تعطیلات عید مردم برای اهدای خون مراجعه کنند. در عین حال در ماه مبارک رمضان هم مردم می توانند از دم افطار تا سحر برای اهدای خون مراجعه کنند. بدین سبب اهدای خون در ۱۴ روز ابتدایی سال جدید و ۲۰ روز ابتدایی ماه رمضان جهت حفظ ذخایر خون بسیار واجب است و اگر مردم جهت اهدای خون در این ایام مراجعه کنند، بسیار عالی است.

جمالی با اعلان اینکه شعار انتقال خون در سال جدید "سال جدید را با اهدای خون شروع کنید" است، اظهار داشت: در تمام استانها عمده مراکز اهدای خون باز هستند و نسبت به سالهای قبل مراکز فعال تر خواهند بود. البته در همه استانها اطلاع رسانی لازم درباره نحوه فعالیت مراکز اهدای خون انجام می شود. البته فعلا ذخایر خون قابل قبول است و امیدواریم با حضور مردم، این دوره دشوار هم طی نماییم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران درباره اهدای پلاکت نیز اظهار داشت: از آنجا که طول عمر پلاکت سه روز است، بدین سبب اگر مراجعه کم شود، یکی از مواردی که در آن گرفتار مشکل جدی می شویم، بحث پلاکت است، بدین سبب لازم است که حتما مراجعه روزانه جهت اهدای خون یا اهدای پلاکت وجود داشته باشد تا سطح پلاکت حفظ شود. پس از اهدای خون، پلاکت از آن جدا شده و برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد. در عین حال بوسیله پلاکت فرزیس هم می توان پلاکت مورد نیاز را دریافت کرد که حجم و کیفیت پلاکتی که در این روش دریافت می شود، بسیار بهتر است. البته پروسه آن مقداری طولانی تر است، اما کیفیت و حجم پلاکت در این روش بسیار بهتر است.

منبع:

1400/12/28
14:44:01
5.0 / 5
189
تگهای خبر: جراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است