قائم مقام وزیر بهداشت اعلام كرد

افزایش 20 ساله سن امید به زندگی ایرانی ها طی چهار دهه اخیر

افزایش 20 ساله سن امید به زندگی ایرانی ها طی چهار دهه اخیر مستر لمون: قائم مقام وزیر بهداشت گفت اعلام نمود: بعد از پیروزی انقلاب در حوزه بهداشت توانسته ایم امید به زندگی را به طرز قابل توجهی افزایش و میزان مرگ و میر پیش از موعد و زودرس را به شدت كاهش دهیم.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی درباره دستاوردهای حوزه سلامت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توضیح داد و اظهار داشت: در چهار دهه گذشته پیشرفت های شگرفی در حوزه سلامت داشته ایم؛ در دهه ۴۰ متوسط امید به زندگی ایرانی ها ۴۵ سال بود، اما هم اكنون امید این رقم به ۷۴، ۳ سال رسیده است؛ یعنی طی این مدت توانسته ایم ۲۰ سال امید به زندگی را افزایش دهیم.
وی با اشاره به كاهش مرگ و میر در كودكان، خاطرنشان كرد: تا سال ۱۳۵۶ از هر هزار تولد زنده، یك كودك تا سن پنج یا شش سالگی فوت می كرد این آمار هم اكنون به كمتر از ۲۰ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده رسانده ایم. تا پیش از انقلاب سالانه ۱۰ الی ۱۵۰۰۰ نوزاد فقط به علت مبتلا شدن به كزاز نوزادی از بین می رفتند، اما امروز با یك مورد هم روبرو نمی شویم. بعد از انقلاب در حوزه بهداشت توانسته ایم امید به زندگی را به طرز قابل توجهی افزایش دهیم و از میزان مرگ و میر پیش از موعد و زودرس هم بكاهیم. امروز به نقطه ای رسیده ایم كه مرگ زودرس در ایران زیر ۷۰ سال به حساب می آید، اما تا چند سال پیش، مرگ زودرس زیر ۵۰ سال تلقی می شد.
حریرچی افزایش امید به زندگی سالم و با كیفیت را یكی دیگر از دستاوردهای این حوزه اعلام نمود و اظهار داشت: هم اكنون امید به زندگی سالم حدود ۶۳ سال است. علاوه بر این توانسته ایم در زمینه بیماری های مختلف مانند سرطان اقدامات بسیار خوبی انجام دهیم. تا چند دهه قبل سرطان معده شایع ترین سرطان در بین مردان محسوب می شد، اما امروز این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می گردد و درمان های بسیار خوبی هم صورت می گیرد. همینطور سرطان سینه بانوان بعنوان شایع ترین نوع این بیماری در میان زنان شناخته می شود، در دهه های گذشته در مراحل سه و چهار تشخیص داده می شد، اما الان در همان مراحل اولیه به راحتی تشخیص داده می شود؛ بنابراین تبع امید به زندگی در این افراد هم افزایش پیدا كرده است.
وی اضافه كرد: زمانی مردم برای جراحی تنگی عروق قلب به خارج می رفتند كه هزینه آن در انگلیس ۵۰ هزار پوند بود. هم اكنون در بیشتر مراكز استان ها و بعضی شهرهای كوچك هم جراحی قلب باز انجام می گردد. دو سال پس از اجرای طرح تحول سلامت هم پروژه ۷- ۲۴ اجرا شد؛ در این پروژه بیمارستان ها در هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته آماده هستند كه اگر كسی با سكته حاد قلبی رجوع كرد، همان موقع آنژوگرافی را در كمتر از دو ساعت انجام دهند. همینطور در صورت نیاز دارو به رگ قلب تزریق و در همان مدت فنر برای باز كردن قلب كار گذاشته می گردد. برای خیلی از كشورهای دنیا قابل باور نیست كه در یك كشور در حال توسعه، چنین وضعیتی وجود دارد. هم اكنون در ۵۴ بیمارستان بزرگ كشور كه بیشتر آنها در مراكز استان ها هستند، امكانات لازم برای مقابله با سكته قلبی وجود دارد.
معاون وزیربهداشت كه در یك برنامه رادیویی سخن می گفت، كاهش مرگ زودرس را سومین شاخص سلامت بعد از انقلاب معرفی نمود و اظهار داشت: امروز در خیلی از بیماری ها و حتی در تصادفات شاهد كاهش مرگ و میر افراد هستیم؛ حدود دو دهه قبل شاهد ۲۵ هزار مرگ و میر در تصادفات بودیم اما الان این آمار را به ۱۵ هزار نفر رسانده ایم، در حالیكه میزان خودروها و سفرها افزایش پیدا كرده است.1396/11/21
14:24:35
5.0 / 5
4590
تگهای خبر: بیماری , سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است