مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام كرد

شرط حذف ارز دولتی دارو

شرط حذف ارز دولتی دارو به گزارش مستر لمون مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه احیانا ارز دولتی دارو حذف نمی گردد، در عین حال درباره حذف این ارز و انتقال آن به بیمه ها، اظهار داشت: ما در بیمه سلامت آمادگی داریم ارز دولتی داروها حذف شود؛ اما این مساله دو شرط مهم دارد و آن هم این که منابع کامل و بموقع به بیمه ها پرداخت شود؛ چونکه در غیر این صورت بیمه در پرداخت ها گرفتار مشکل خواهند شد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی ناصحی در نشستی خبری ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن، اظهار داشت: عمده بیمه شدگان ما بیمه مجانی در دو بخش روستایی و همگانی هستند و در سایر صندوق ها هم در کل کشور تا دورترین نقاط را پوشش داده ایم و برای ما هم افتخار است که به مردم خدمت نماییم و همه حوزه های سازمان درصدد بهبود خدمات هستند. در سطح پوشش خدمات می خواهیم ان شاءالله بتوانیم مردم کم برخوردار در حاشیه شهرها که نه داخل شهر هستند و نه روستا، بیمه شوند. با همکاری سایر نهادها کار را آغاز کردیم که این قسمت جامعه را بیمه مجانی نماییم.
وی در همین راستا اضافه کرد: در منطقه هرندی تهران نزدیک ۱۰ هزار نفر بیمه شدند و در ۲۴۳ منطقه تهران هم برنامه داریم که به سرعت کار را اجرایی نماییم و تلاش کردیم تا آخر سال بتوانیم حاشیه شهر تهران را پوشش کامل بیمه دهیم. در سایر استان ها هم کار شروع شده است و ۲۰۲۰ منطقه کم برخوردار داریم و برخی استان ها مثل کرمان پیشگام بودند و سایر استان ها هم شروع به کار کردند تا این قشر از مردم با توجه ویژه، بیمه شوند؛ در مجموع هر ایرانی که بیمه ندارد با آغوش باز بیمه می شود.
او درباره پوشش بیمه ناباروری هم اظهار نمود: اعتباری از زمان ابلاغ این برنامه تابحال داریم و به شدت پیگیر هستیم و در سطح کشور ابلاغیه انجام دادیم و با موسسات وارد مذاکره و قرارداد شدیم و آمادگی پرداخت مطابق قانون در این عرصه را داریم. تقاضا داریم اطلاع رسانی کافی صورت گیرد که زوجین نابارور بامراجعه به پزشکان نشان دار شوند و از این خدمات بهره ببرند.
وی اضافه کرد: در بخش توانبخشی معلولین و بیماران اوتیسم از آغاز سال سعی کردیم و به تمام موسسات اطلاعیه دادیم و آمادگی اعلام کردیم که فعال باشیم. در این بخش سعی کردیم اعتباری که با توافق بهزیستی جذب شده است هزینه شود، ولی یک سری موانع سبب شد منابع به صورت کافی جذب نشود. مطابق قانون باید تعرفه دولتی در نظر بگیریم، پیشنهادی به شورایعالی بیمه مطرح کردیم تا بتوانیم تعرفه غیردولتی هم پرداخت نماییم و حدودا یک سوم معلولین با این امکانات به مراکز طرف قرارداد ما رجوع کردند؛ هرچند به نظر ما کم است و ظرفیت بیشتر است. از سوی دیگر محدودیت واژه «معلولین» گذاشته شده و لازم است تعریف وسیع تری صورت گیرد؛ چونکه کسی که گرفتار حادثه می شود و گرفتار صدمه جسمی و مغزی می شود زمان طلایی خدمت به او ۶۰ روز اول است و باید بتواند از خدمات استفاده کند؛ ازاین رو تعریف این بخش محدودیت هایی دارد که باید جامع تر شود.
او در ادامه صحبت هایش در مورد نسخه نویسی الکترونیک هم تصریح کرد: ما مجری اولیه اجرای طرح نبودیم و باید شورایعالی بیمه و معاونت های مرتبط در وزارت بهداشت این کار را انجام می دادند؛ اما پس از اینکه اجرایی نشد به ما واگذار شد و اینبار قانون گذار تکلیف این کار را بر عهده بیمه ها گذاشت. این کار بزرگ ملی با تمام چالش ها و عدم همکاری ها صورت گرفت. نسخه نویسی الکترونیک یک نهال نوپا و صدمه پذیر است و باید فواید آنرا دید.
وی در این راستا در پاسخ به سوالی درباره امکان انتشار اطلاعات بیمه شدگان در چارچوب سامانه نسخه نویسی الکترونیک، اظهار داشت: نشت پرونده فردی در فضای مجازی اول خود پزشک را زیر سوال می برد، پزشک امین مردم و بیمار است و اگر کدی دارد، برای معاینه و ویزیت بیمار است، نباید مبادرت به نشر اطلاعات کند. قبلا مهر پزشک در درمانگاه و بیمارستان در بخش بود و استفاده می شد. حالا این کد در دست پزشک است و هم اکنون حفاظت این کار بیشتر است و این کار بزرگ سبب بهبود خیلی از موضوعات همچون ساماندهی منابع و پیشگیری از تخلفات شده است. اما با یک سری از مشکلات می خواهند دستاوردها را تحت الشعاع قرار دهند.
ناصحی خاطرنشان کرد: سازمان های بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی کم هزینه نکردیم و این درحالیست که خیلی ها همچون بیمه های تکمیلی پای کار نیامدند و الان اعلام می کنند که مردم کاغذ بیاورند پول آنها را بدهیم، درحالی که این سامانه باید آماده می شد و در بیمه سلامت به بیمه های تکمیلی لینک دادیم تا مردم بتوانند بدون رفتن به بیمه تکمیلی هزینه اسناد را دریافت نمایند.
ناصحی اظهار داشت: ما جزئیات کار را در این سامانه ها رصد می نماییم که کدام دارو چه هزینه ای دارد و... و. مثلاً در شهرستان قم میانگین تعداد اقلام دارویی تجویزی ۴.۹ است و در مازنداران ۳.۷ است؛ درحالی که میانگین جهانی نزدیک ۲ است. بیشترین هزینه سازمان در دیماه بیشتر از ۵ میلیارد تومان در زمینه کووید بوده است و این درحالیست که سهم بیمار ۵۰۰ هزارتومان است. با این اطلاعات به داد مردم در پرداخت هزینه ها می رسیم در غیر این صورت نمی توان هزینه کمرشکن و مخرب را ساماندهی کرد. مطمئنا استخراج اطلاعات شش ماه و یک سال خیلی مفید است؛ چون جلوی سوءاستفاده ها را می گیرد و مثلاً دارو کد اصالت می خورد و دیگر قاچاق نمی گردد و تولید کننده بر مبنای آمار ما می داند دارو را چقدر تولید نماید و کجا توزیع کند؛ این مشکلات با نسخه نویسی برطرف می شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، اظهار نمود: سامانه ما قطعی چندانی ندارد و سامانه های پشتی قطع می شود. در تهران مشکل بیشتر است و در استان ها نسخه نویسی تا حد زیادی موفق است. خود نظام پزشکی بعنوان یکی از ارکان در دبیرخانه است و خود دوستان نظام پزشکی منتقد هستند که جای تعجب دارد و باید خودشان فعال باشند. ما وظیفه پنل درست کردن نداریم و بعد هم مورد آماج حمله ها قرار گیریم، آیا وظیفه ما بوده امضای الکترونیک را ساماندهی کنیم؟ ۵۰ هزارنفر در سامانه نظام پزشکی بدون سخت افزارهای موجود امضای دیجیتال گرفتند؛ درحالی که نزدیک ۲۰۰ هزار پزشک شماره نظام دارند. مرتب به امنیت سامانه انتقاد دارند اما امنیت سامانه وظیفه چه کسی بوده است؟
وی بیان نمود: فایده نسخه نویسی الکترونیک برای نظام سلامت بسیار بالا است و چرا نباید پس از ۱۶ سال اتفاقات به نتیجه برسند؟ کدینگ ها ناهماهنگ است و پرونده الکترونیک سلامت کامل نشده است. از عزیزان تقاضای حمایت داریم. آقایی که در رسانه ها به نسخه نویسی الکترونیک انتقاد کرده است یا تصویر کارت واکسن وزیر بهداشت را منتشر نموده است را چک کردیم و دیدیم حتی یک نسخه هم ننوشته است، پس به چه چیزی انتقاد دارد؟ با نسخه نویسی الکترونیک میتوان جلوی تخلفات را گرفت و از سایر دستگاه ها هم می خواهیم کمک کنند.
ناصحی بیان نمود: اگر پزشکی توانایی نسخه نویسی الکترونیک نداشته باشد می تواند از شخص دیگری کمک گیرد و همین مساله هم حتی سبب کاهش خطا در نسخه خوانی و نسخه پیچی می شود. جهت افزایش تجهیزات این مبحث هم امکانی به جهت اینکه پزشکان بدون ضامن بتوانند وام بگیرند تا تجهیزات را بالا برند وجود دارد.
او درباره پرونده الکترونیک هم تصریح کرد: ما سخت ترین کار را در خصوص آنلاین بودن نسخه الکترونیک انجام دادیم، اما پرونده الکترونیک یک کار آف لاین است. پرونده الکترونیک راحت ترین کار است که هنوز انجام نشده و اگر ما این کار را انجام نمی دادیم انتظار نداشتیم ۱۰ سال دیگر هم اجرایی شود. سخت ترین کار در نظام الکترونیک سلامت در زمینه نسخه الکترونیک انجام شده است؛ هرچند که اشکالاتی وجود دارد و در این حوزه هم از حوزه آی تی وزارت بهداشت هم تقاضای کمک کردیم. ما انتهای کار در مورد پرداخت ها هستیم و وظیفه ساخت پنل نداریم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درمورد رسیدگی به تخلفات احتمالی برخی پزشکان در خصوص انتشار اطلاعات بیماران هم اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت بعنوان شاکی در صورت سو استفاده از سامانه ها می تواند ورود کند؛ اما در حوزه قضایی باید دفاتر حقوقی در ارتباط با وزارت بهداشت یا قوه قضاییه پیگیری کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره حذف ارز دولتی دارو و تجهیزات پزشکی هم اظهار داشت: احیانا ارز دارو حذف نشود، چونکه مهم می باشد که به سازوکارهای مدیریتی توجه و بازار دارویی به خوبی مدیریت شود. اصل قضیه حدف ارز دولتی کار ارزشمندی برای کشور است و آرزوی ما این است که مدیریت صحیح منابع رخ دهد؛ اما اینکه در چه زمانی و با چه اطمینانی حذف ارز دولتی صورت گیرد، بسیار مهم می باشد. ما در بیمه سلامت آمادگی داریم ارز دولتی داروها حذف شود؛ اما این مساله دو شرط مهم دارد که منابع کامل و بموقع پرداخت شود؛ چونکه در غیر این صورت بیمه در پرداخت ها گرفتار مشکل خواهد شد.
او در مورد بودجه مورد نیاز برای حذف ارز دولتی داروها، خاطرنشان کرد: مبالغ و بودجه مورد نیاز پیشبینی شده صرفاً برای حذف ارز دارو ۳۷ هزار میلیارد تومان در بیمه سلامت و ۸۰ هزار میلیارد تومان در کل بیمه ها است و به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای حذف ارز دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی نیاز است.
ناصحی افزود: در بحث مدیریت منابع نظام سلامت تلاش ما این است که منابع سلامت باید تجمیع شود و ساز و کارهای الکترونیک آنرا شفاف کند. حالا نمی دانیم منابعی که به یک مبحث تخصیص داده می شود، صرف چه اموری می شود. به صورت مثال اگر منابعی برای نازایی تخصیص داده می شود، نمی دانیم به زوجین نابارور تخصیص پیدا می کند یا صرف ساخت ساختمان می شود. باید توزیع منابع شفاف باشد و کارهای بزرگی در این دوره دارد انجام می شود. یکی از کارهای مهم پیگیری و ساماندهی پزشکی خانواده و نظام ارجاع است و ما هم در صندوق پوشش همگانی دو خدمت فشارخون و دیابت را تحت پوشش نظام ارجاع بردیم تا نیاز القایی کنترل شود.
وی اضافه کرد: بنا بر اعلام وزیر بهداشت، نزدیک به ۷۰۰ میلیون یورو فقط تعهدات سخت افزاری تجهیزات برای وزارت بهداشت گذاشته شده که شاید دو سوم آن غیرضروری باشد. این که یک بیمارستان ۲۰ تخته مجهز به دستگاه سی تی اسکن شود در هیچ نظام سلامت مترقی وجود ندارد و سبب القای نیاز می شود؛ ازاین رو منابع سلامت باید تجمیع و نشان دار شود. در ساختار بیمه ای منابع نشان دار است و غیر از آنرا نمی توان پرداخت کرد و اگر اعتباری می آید باید برای یک مبحث خاص باشد تا به هدف بنشیند. جای مهمی که می تواند این مورد را اداره کند، بیمه ها هستند.
وی درباره نسخ الکترونیک هم با ارائه آمارهایی اظهار داشت: در حوزه بیمه سلامت فقط ۲ استان کمتر از ۹۸ درصد نسخه نویسی الکترونیک را اجرایی کردند. ما چندان به مردم سخت نمی گیریم تا روند اجرایی شود. خراسان رضوی به ۸۹ درصد و تهران به ۸۷ درصد رسیده است. استان هایی هم هستند که زیرساخت اینترنتی ضعیف تری داشتند اما همت بهتری داشتند و عموما پزشکان طرف قرارداد هستند. روزانه حدود ۱۶۸ هزار نسخه نوشته می شود که ۱۶۱ هزار نسخه تمام الکترونیک است و حدود ۷۰۰۰ نسخه هم نیمه الکترونیک بوده است.
ناصحی همینطور در مورد برنامه های کوتاه مدت و دراز مدت این سازمان اظهار داشت: در بحث ساماندهی خدمات الکترونیک در نظام سلامت مشارکت خواهیم کرد. در نظام ارجاع و پزشکی خانواده در صندوق بیمه همگانی و تطابق آن با برنامه وزارت بهداشت همکاری لازم را خواهیم داشت. در زمینه بیمه مجانی بخصوص در مناطق کم برخوردار و حاشیه نشین به شکل جدی وارد شدیم تا هر ایرانی که بیمه ندارد، حتما زیر پوشش بیمه سلامت قرار گیرد. این فرصت و حقی که برای مردم وجود دارد را حتما باید اجرا نماییم تا نگرانی برای پوشش بیمه ای وجود نداشته باشد.
وی تصریح کرد: توجه ویژه ما در زمینه بیماران صعب العلاج و سرطانی است. برای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان در فاز اول قانون بودجه گنجانده شد تا به این دسته از بیماران خدمات ویژه بدهیم و هزینه های پرداختی از جیب این بیماران کاهش پیدا کند.
وی اضافه کرد: نگاه ما این است که رسانه ها هم کمک کنند تا بنیادها و ستادها که منابع و درآمد خوبی دارند، به حوزه سلامت توجه نمایند و به ما کمک کنند تا بتوانیم تلفیق بیمه پایه و تکمیلی را داشته باشیم و به صورت مثال یک روستایی بتواند در کنار بیمه پایه، یک بیمه مکمل هم داشته باشد و بتوانیم بیمه خوبی با حداقل هزینه را برای مردم فراهم نماییم. به صورت مثال اگر کسی گرفتار سرطان شد و بیمه پایه داشت و از نظام ارجاع رجوع کند، هزینه هایش به صورت کامل پرداخت گردد. باید منابع به سمتی سوق داده شود که مردم از آن نفع برند.
ناصحی بیان نمود: بحث مهم دیگر، خرید راهبردی خدمات سلامت است که در کنار نوشتن راهنماهای بالینی می تواند اجرایی شود. جلسات در ارتباط با آن در دوره گذشته وزارت بهداشت برگزار شده و این جلسات ادامه پیدا خواهد نمود.
وی در خاتمه اظهار داشت: صندوق پوشش همگانی برای کسانی است که بیمه نشده اند ولی حساب و کتاب دارد تا نیاز القایی ایجاد نشود. پیشبینی ما این است که حدود ۴ میلیون نفر بیمه نباشند و تحت بیمه قرار می گیرند.
منبع:

1400/11/03
14:26:00
5.0 / 5
313
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است