رییس كل سازمان نظام پرستاری اعلام كرد

قول اختصاص بودجه برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در ماه های پایانی امسال

قول اختصاص بودجه برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در ماه های پایانی امسال به گزارش مستر لمون رییس کل سازمان نظام پرستاری، اعلام نمود: با رایزنی های انجام شده و قول مساعد دولت و مجلس مقرر است بودجه ای برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در ماه های پایانی امسال اختصاص پیدا کند و برای اجرای کامل آن اعتبار لازم در قانون بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، محمد میرزابیگی در اجلاس روسای هیئت مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور که در خزرآباد ساری برگزار شد، اظهار داشت: اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری یکی از با اهمیت ترین مطالبات جامعه پرستاری است که با تاکید مقام معظم رهبری و با پیگیری های سازمان نظام پرستاری محقق می شود.
وی ادامه داد: کرونا ثابت کرد، خدمات پرستاران محدود به بیمارستان نمی گردد و در همه عرصه های مختلف جامعه ضرورت حضور خدمات پرستاری مراقبتی احساس می شود.
وی اظهار داشت: خدمات مراقبت در منزل از چند سال پیش بصورت قانونی در حال اجراست و مدل جدیدی از خدمات جامعه نگر را معرفی کرده است. این خدمات تعرفه گذاری شده اند اما هنوز این تعرفه ها تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری، اشاره کرد: با پیگیری های این سازمان به زودی ۵ خدمت از خدمات مراقبت در منزل برای چهار یا پنج بیماری مزمن تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و پیگیر پوشش بیمه ای خدمات هوم کر (مراقبت در منزل) هستیم.
وی افزود: مسائل مختلفی در سازمان نظام پرستاری درحال پیگیری است که تغییر وضعیت نیروهای شرکتی و قراردادی یکی از با اهمیت ترین آنها است و با پیگیری های انجام شده در وزارت بهداشت در دوره ی جدید بسیار به تحقق آن امیدوار هستیم و تا حصول نتیجه نهایی این مساله را پیگیری می نماییم.
میرزابیگی اشاره کرد: پرستاران شرکتی و قراردادی به سبب نداشتن امنیت شغلی و حقوق پایین شرایط خوبی ندارند؛ در صورتیکه این نیروها پا به پای سایر پرستاران در ارائه خدمت به مردم حضور دارند و در دوران کرونا نیز نخستین شهید خدمت، مرحوم شهید نرگس خانعلی زاده بود که بصورت شرکتی فعالیت می کرد. بدین سبب این نیروها سهم خودرا برای خدمت به مردم ادا کرده اند و باید حقوق آنها داده شود.
رییس کل سازمان نظام پرستاری همین طور به پیگیری حقوق شهدای خدمت اشاره نمود و اظهار داشت: با حکمی که بتازگی رییس بنیاد شهید به نظام پرستاری داده، رییس کل سازمان نظام پرستاری بعنوان نماینده بنیاد شهید در امور ایثارگران عرصه سلامت تعیین شده است و با این حکم حتما حقوق خانواده های شهدای خدمت با سرعت بیشتری پیگیری می شود. وظایف کارهای سازمان نظام پرستاری برمبنای قوانین بالادستی مشخص شده است. بر این اساس چهار موضوع نیازهای مردم، نظام سلامت، پرستاری و پرستاران چهار اولویت اصلی سازمان نظام پرستاری است که کارهای این سازمان برمبنای آن دنبال می شود.
وی با اشاره به موانع خدمتی، اظهار داشت: اصرار داریم ادبیات مطالبات صنفی را به موانع خدمتی تغییر دهیم؛ چه کسی گفته کمبود پرستار فقط مشکل پرستاران است، وقتی کمبود پرستار به ارائه خدمات نامناسب به مردم منجر می شود، اساسا این مسئله مانعی برای دریافت خدمت باکیفیت به مردم و مراقبت مناسب از بیماران است. برای از میان رفتن این مانع خدمت به جهت اینکه به سمت استاندارد سازی نسبت پرستار به تخت بیمارستانی برویم و با همین استاندارد بود که در دو سال قبل ۵۲ هزار مجوز استخدامی گرفتیم.
وی افزود: به همین دلیل جلسات هفتگی یا دو هفته یک دفعه با معاون پرستاری و کمیسیون بهداشت داریم تا به استاندارد نیروی انسانی پرستاری و میزان نیاز به استخدام برسیم.
میرزابیگی اضافه کرد: وضعیت نیروهای شرکتی، قراردادی، ۸۹ روزه و تمدید طرح از نظر سازمان قابل پذیرش نمی باشد و تغییر وضعیت آنها باید محقق شود و تا آن زمان که محقق شود جز موانع خدمتی برجسته است که تا زمان رفع آن پیگیری می شود تا امنیت شغلی و انگیزه مضاعفی در پرستاران به وجود آید.
وی با اشاره به این که قرار گرفتن شغل پرستاری جزو مشاغل حاکمیتی نیز در دستور کار است، اشاره کرد: شبانه روز درگیر این مساله در وزارت بهداشت، مجلس و جاهای مختلف هستیم، مسئولان دولت و نمایندگان مجلس هم معتقدند با وجود خصوصی سازی یکی از مشاغلی که حتما باید حاکمیتی بماند، پرستاری است.
میرزابیگی افزود: بحث جدیدی که در اجلاس شورای عالی نظام پرستاری در حضور وزیر بهداشت مطرح کردیم، بحث مرخصی یک ماه به ازای خدمت در دوران کرونا است که با یک ماه مرخصی در قانون ارتقای راندمان متفاوت می باشد. در دوران کرونا در کشورهای دیگر مزایا و امتیازهای زیادی به پرستاران داده شد، اگر خیلی از این امتیازها به سبب محدودیت های کشور امکانپذیر نیست، اما مرخصی و استراحت پس از دو سال خدمت به بیماران کرونا در بخش های ویژه، نیازی است که باید محقق شود. مطالبه زیادی نیست، وزیر بهداشت هم موافق است و در دولت هم مخالفی ندارد.
وی اظهار داشت: تعرفه گذاری خدمات پرستاری هم حتما اجرا می شود، مصوبه شورای عالی بیمه و دولت هم دارد. بخشنامه اجرای بسیار خوبی هم برای آن تدوین شده است و از روز پرستار امسال باید به اجرای آن برسیم. در کمیسیون بهداشت هم عنوان شد که بودجه ای برای سه ماه پایانی امسال برای اجرای این قانون در نظر گرفته شود و بودجه کامل آن نیز در قانون بودجه سال آینده تعیین شود.
رییس کل سازمان نظام پرستاری، افزود: اجرای این قانون بیش از مسائل مالی بحث هویتی است و همین طور اساسا آثار مالی و برکاتی هم برای پرستاران دارد. این قانون ویژه کارانه است و هیچ ربطی به اضافه کار و حقوق استخدامی ندارد.
وی ادامه داد: فوق العاده خاص را هم با جدیت دنبال می نماییم و به هیچ وجه از دستور کار خارج نشده است. سازمان نظام پرستاری ۱۰۰ درصد این خواسته را تا آن زمان که محقق شود، دنبال می کند. اجرای این قانون به ازای هر ضریب ۲۰ هزار میلیارد تومان پول می خواهد، سازمان برنامه هم در جواب پیگیری سازمان نظام پرستاری در دولت، نظر کارشناسی داده، این نظر به مفهوم عدم انجام آن نیست. رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده و به دولت نوشته که میزان افزایش میانگین حقوق پرسنل بهداشت و درمان نسبت به ابتدای سال ۹۸ و قبل از شیوع ویروس کرونا حدود ۲.۵ برابر شده است و تاکید کرده است که متوسط حقوق کارکنان دولت ۶.۸ میلیون تومان و متوسط حقوق کارکنان بهداشت و درمان حدود ۱۰ میلیون تومان است.
میرزابیگی اظهار داشت: جواب ما این است که حقوق پزشکان متخصص را جدا کنید و متوسط حقوق سایر کارکنان را محاسبه کنید. با جدیت موضوع فوق العاده خاص را پیگیری می نماییم اما به سبب بار مالی و بیان این مطالب غیر کارشناسی پیگیری آن زمان بر است. بدین سبب نباید همه اقدامات را در این راه متمرکز نماییم و همزمان امور دیگر را نیز پیگیری نماییم. برای پیگیری این موضوع، باید دستمان درباره حقوق پرستاران و سایر گروه ها پر باشد. بدین سبب در این مورد هر گونه اطلاعات مستندی که وجود دارد باید اعلام گردد. جامعه پرستاری نیز دراین زمینه و اطلاع رسانی در این مورد مشارکت کنند.
بنابر اعلام سازمان نظام پرستاری، وی با اشاره به اضافه کاری های الزامی به پرستاران، اشاره کرد: دانشگاه ها یا باید قانون ارتقای راندمان را اجرا کنند یا قانون تمام وقتی را؛ این خواسته مبنای قانونی دارد و اگر دانشگاه ها اجرا نکردند، قابل پیگیرد است. اگر اضافه کاری پرستاران از ۶۰ تا ۸۰ ساعت بیشتر شد، باید برمبنای قانون تمام وقتی یک حقوق کامل اضافه به او پرداخت گردد.
منبع:

1400/08/13
20:43:29
5.0 / 5
3280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است