ماجرای تعطیلی پایگاه اورژانس هوایی یاسوج چیست؟

ماجرای تعطیلی پایگاه اورژانس هوایی یاسوج چیست؟ به گزارش مستر لمون کهگیلویه و بویراحمد رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد تعطیلی پایگاه اورژانس هوایی یاسوج توضیحات ارائه نمود.


"جهانبخش وحدت نژاد" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن تایید تعطیلی پایگاه اورژانس هوایی یاسوج اظهار داشت: بالگرد اورژانس یاسوج تا آخر قرارداد قبلی اش( ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) تسویه شده و قرارداد جدید هم توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی امضاء شده اما از سوی شرکت هلیکوپتری ایران تا کنون امضاء نشده است.
وی در مورد دلیل امضا نشدن قرارداد از جانب شرکت هلیکوپتری ایران اظهارکرد: دلیل این مسئله متاسفانه بخاطر این که شرایط تأمین قطعات بالگرد برای شرکت مذکور سخت شده است و دنبال افزایش درصد بیشتری نسبت به قرارداد قبل با سازمان اورژانس کشور است.
رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: متاسفانه نه تنها پایگاه اورژانس یاسوج بلکه بسیاری از پایگاه های کشور زیر پوشش این شرکت مثل طبس، داراب و... تعطیل شده اند.
وحدت نژاد با اشاره به اینکه درحال پیگیری این مشکل از راه تهران هستیم، اظهار داشت: اورژانس کشور بودجه ای را تحت عنوان بودجه بسته تحول سلامت دارد که تابحال حتی یک ریال از این محل به استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت نشده اما با این وجود مطالبات شرکت هلیکوپتری ایران از استان را تا آخر قرارداد از محل های دیگر تأمین و پرداخت کرده ایم.
وی در مورد انتقال بالگرد اورژانس هوایی یاسوج به شهر اهواز مرکز استان خوزستان افزود: شرکت هلیکوپتری ایران بالگرد اورژانس هوایی استان را به اهواز انتقال داده اما گفته که با توجه به این که چند قطعه از بالگرد اورژانس یاسوج مشکل داشته این قطعات را از جاهای دیگر تأمین کردیم.
رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد بیان نمود: کاپیتان قیاسی مدیرعامل شرکت هلیگوپتری ایران طی نامه ای اعلام نموده که همه اورژانس های تحت نظر این شرکت تعطیل می شوند.
گفتنی است که با عنایت به محروم بودن، استان کهگیلویه و بویراحمد، کوهستانی و صعب العبور بودن بیشتر مناطق این استان، پراکندگی استان و مناطق مختلف فاصله با مرکز استان، این پایگاه اورژانس هوایی که از سال ۹۵ راه اندازی شده، نیاز جدی این استان است.
یاد آور می شود که از زمان فعالیت اورژانس هوایی در شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد که از رور پنجم شهریور ماه ۱۴۰۰ تابحال تعطیل شده، تا زمان فعالیت بیشتر از ۱۰۰۰ مأموریت انجام داده که بیشتر از ۹۰ درصد این مأموریت ها برای بیماران و مصدومان با وضعیت وخیم بودند که به بخش ای سی یو انتقال داده شدند و یا تحت عمل جراحی قرار گرفتند. از مجموع مأموریت های اورژانس هوایی در این استان حدود ۴۰۰ مورد انتقال مادران آبستن از مناطق محروم، سخت گذر و دور افتاده بوده که این مهم میزان مرگ و میر مادران آبستن را در کهگیلویه و بویراحمد به صفر رساند.
وجود و فعالیت اورژانس هوایی، زمان رسیدن مصدومان و بیماران از صحنه تا بیمارستان را ۳۰۰ برابر می کاهد.
از نظر اورژانس کشور واجب ترین پایگاه اورژانس هوایی به ترتیب پایگاه اورژانس هوایی یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان الیگودرز در استان لرستان است.
منبع:

1400/07/20
10:57:58
5.0 / 5
236
تگهای خبر: پزشك , جراحی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است