سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس مطرح كرد

ضرورت ورود دادستانی به پروژه واکسیناسیون

ضرورت ورود دادستانی به پروژه واکسیناسیون سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: لازم است که نهادها و متصدیان حوزه امنیتی و قضایی کشور، سیاسی کاری عده ای که در پی منازعه بر سر قدرت و ثروت موجب بی نظمی در سیستم سلامت و تأخیر در واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور شدند را در ترازوی تحقیق و بازپرسی قرار دهند.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی، نوشت:
« برمبنای آمار رسمی، طی ۷ ماه گذشته تا حالا ۴۹ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده که بیش از ۳۷ میلیون و نیم دز آن به واکسن چینی سینوفارم اختصاص دارد و مابقی هم از سبد کواکس و سایر واکسن های روسی و... هستند. هفته آتی هم ۱۵ میلیون دز دیگر وارد کشور می شود؛ همین طور بنا بر آنچه اعلام شده در مهرماه سال جاری نیز ۳۰ میلیون دز به واردات افزوده خواهد شد؛ علاوه بر این ها تا به امروز ۵ میلیون دز واکسن تولید داخل نیز به دست وزارت بهداشت رسیده است.
گرچه افزایش تامین و واردات واکسن و سرعت در این امر خصوصاً در یک ماه اخیر و بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، رکورد واکسیناسیون روزانه را شکسته و نوید پیروزی در مقابله با ویروس منحوس کرونا را می دهد اما همچنان آمار بالای مرگ ومیرهای ناشی از کرونا جای بسی تأسف و تأثر است و این سؤال را متبادر ذهن می کند که چرا در دولت قبل واکسیناسیون همگانی به تأخیر افتاد و اساساً بانیان و مقصران وضعیت فعلی کرونا در کشور چه کسانی اند؟
پیش از پاسخ به این سؤالات بایستی دانسته شود که دولت قبل که فقط دولت وعده ها و مدعی بلد بودن زبان دنیا بود در تامین واکسن مورد نیاز کشور به حدی بی رمق و ناکارآمد بود که تا چند وقت پیش، انبارهای ما خالی از واکسن بود.
همین روز گذشته بود که وزیر بهداشت کشور اظهار داشت: «وقتی دولت را تحویل گرفتیم اصلاً واکسن نداشتیم» آقای عین اللهی البته این را هم اضافه کرده که «از راه های مختلفی توانستیم واکسن وارد نماییم و «در حالی که ما به دنبال بارانی از واکسن بودیم به لطف خدا سیلی از واکسن به سمت کشور سرازیر شد.»
همگی بر این باوریم که سویه دلتای کروناویروس، عدم رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی، تحریم های دارویی و... از دلیلهای تشدید مرگ و میرها می باشد؛ اما مساله تأخیر در واکسیناسیون یکی از با اهمیت ترین دلیلهای وضعیت بحرانی کرونا در کشور بوده است. ما در مقطعی (از زمستان سال قبل به بعد) می توانستیم از منابع مطمئن از روسیه و چین واکسن وارد نماییم ولی متاسفانه به دلایلی که به آن اشاره می شود این فرصت طلایی را از دست دادیم.
بااینکه ممکنست گفته شود چین و روسیه در آن مقطع در ارسال واکسن به ایران بدقولی کردند اما واقعیت آنست که به دو دلیل در موضوع تامین واکسن مورد نیاز کشور کوتاهی و کم کاری شد.
۱. دیپلماسی منفعل دولت روحانی ۲. سیاسی کردن واکسیناسیون از طرف برخی طیف های اصلاح طلب.
نکته مهم ماجرا این است که مورد اول یعنی «دیپلماسی منفعل دولت روحانی» تابعی از «واکسیناسیون» و یا همان سیاسی کردن واکسن بود. به بیان دیگر، واقعیاتی مانند سنگ اندازی و کارشکنی مسئولان دولت روحانی در واردات واکسن از طرف بخش خصوصی و بی عملی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه و از دست دادن فرصت طلایی تامین واکسن از چین و روسیه ماحصل سیاسی کاری جریان اصلاح طلب در داخل بود که امروز می کوشند دست پیش را بگیرند که پس نیفتند!
رهبر معظم انقلاب ۱۹ دی ماه ۹۹ در سخنرانی تلویزیونی فرمودند: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوعست.» و «[البته] از جاهای دیگر اگر بخواهند واکسن تهیه کنند ــ که جای مطمئنی باشد ــ هیچ اشکالی ندارد.»یکی از جاهای مطمئنی که در آن برهه مطرح بود واکسن های تولیدی چین (سینوفارم) و روسیه (اسپوتنیک) بود که در چندین کشور مانند امارات و ترکیه تزریق گسترده ای انجام شد و کشور هایی مانند آرژانتین، بولیوی، مجارستان، هند، ازبکستان، ونزوئلا و... هم همان واکسن ها را پیش خرید کردند.
اما در ایران عده ای از طرف سازمان نظام پزشکی (که شبیه یک سازمان سیاسی و در رأس و هرم آن چهره های اصلاح طلب نقش اساسی دارند) به سبب مخالفت های جناحی با چین و روسیه، واکسن را سیاسی کردند و با بی نظمی در سیستم سلامت و تأثیرگذاری بر تصمیم گیری ها در وزارت بهداشت و همین طور فضاسازی مقابل شریکان راهبردی جمهوری اسلامی، موجب بی نظمی در روند تامین واکسن از چین و روسیه و در نهایت از دست رفتن این فرصت طلایی شدند.
همزمان با نامه ۹۸ نفر از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور به روحانی (در بهمن ۹۹) در خصوص مخالفت با خرید واکسن روسی، عده ای در داخل که قبل از آن قرارداد ایران و چین را کاپیتولاسیون عنوان می کردند، مقابل واکسن چینی موضع گیری کردند و همین فضاسازی ها موجب تردید در وزارت بهداشت و تردید در طرف های روسی و چینی شد.
وقتی که فرصت طلایی تامین واکسن از دست رفت، ایمن سازی همگانی به تأخیر افتاد و شد آنچه نباید می شد. فروردین ماه همین امسال بود که روحانی به این فضاسازی ها واکنش نشان داد و اظهار داشت: «ظاهراً حافظه برخی ضعیف شده است... زمانی که به دنبال خرید واکسن از روسیه و چین بودیم، کسانی پشت تریبون اعلام نمودند که اگر از روسیه و یا چین واکسن بیاورید، این واکسن را نمی زنیم و حتی برخی تشکل های پزشکی نامه نوشتند که از روسیه و چین واکسن نیاورید، چونکه خطرناک است!»
بااینکه واکسیناسیون سرعت یافته و بحمدلله کشور در راه رو به جلویی قرار گرفته است اما مرگ هر روزه هم وطنانمان (حتی یک ایرانی) موضوعی نیست که بسادگی از کنار آن بتوان عبور کرد. بدین جهت ضروری بنظر می رسد نهادها و متصدیان حوزه امنیتی و قضایی کشور خصوصاً دادستان محترم سیاسی کاری عده ای که در پی منازعه بر سر قدرت و ثروت موجب بی نظمی در سیستم سلامت و تأخیر در واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور شدند را در ترازوی تحقیق و بازپرسی قرار دهد»1400/06/20
21:35:26
5.0 / 5
207
تگهای خبر: پزشك , تولید , حافظه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است